16. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Hermīne, Estere

Rodas prasmes kritiski izvērtēt informāciju

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Debates ir publiska uzstāšanās, kur to dalībnieki argumentēti izklāsta savu viedokli. To apgūšana ļauj uz lietām un procesiem raudzīties objektīvāk un labāk izprast cilvēkus ar citādākām idejām. Vidzemes Augstskolā darbojas debašu klubs, kur studenti attīsta šīs prasmes. Jaunajā studiju gadā atsāksies arī aktīva debatēšana par visdažādākajām tēmām.

Rodas prasmes kritiski izvērtēt informāciju

Kluba vecbiedri atzīst, ka dažkārt cilvēkiem rodas maldīgs priekšstats par šo norisi – cilvēki melnos uzvalkos diskutē par maznodrošināto tiesībām, tomēr jaunieši debatē arī par ne tik nopietnām tēmām. «Ir nopietnas un smieklīgas debates. Mums ir jāiemācās argumentēt, kāpēc kaut kādi nodokļi ir labi vai slikti, tāpat mums ir jāmāk debatēt pat par to, vai kaķis ir labāks par suni,» skaidro Arnolds Barsovs, kurš ViA debašu klubā darbojas jau trīs gadus.

Lai diskutētu, ir jāiemācās pamata lietas – kas ir arguments un kā to izveidot, kā loģiski to pamatot, tāpat tās ļauj tematu aplūkot no dažādiem skatu punktiem. «Bieži vien cilvēki pasaka teikumu un uzskata, ka arguments ir «man iet slikti, jo ārā lietus līst», kas ir pilnīgi neloģiski. Labāks arguments varētu būt «mana māja ir slapja, jo līst lietus un tek ūdens». Ir jābūt loģikas saiknei,» skaidro viens no vecbiedriem Ritvars Vestmanis.

Debašu formāts ir, ka komandai, kurā divi cilvēki, pirms uzstāšanās ir dotas piecpadsmit minūtes, lai sagatavotu savus argumentus, un piecas minūtes, lai uzstātos un izskaidrotu tos auditorijai. «Ir dots sagatavošanās laiks, netiek izmantots internets vai grāmatas, var veidot pierakstus, bet mums to nav. Var piemest idejas, bet no galvas izdomāt visus argumentus. Ar komandas biedru sarunājat, kādi jums ir argumenti.

DEBAŠU KLUBS ir iespēja Vidzemes Augskolas studentiem papildu studijām apgūt dzīvei vajadzīgās prasmes – uzstāties publiski un izteikt savu viedokli ar loģiskiem argumentiem. Foto no privātā arhīva

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
22. Augusts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri