24. Aprīlis, 2019
Vārda dienu svin: Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

Rihardam Rudākam aprit 75

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Ienācis Valmieras teātrī 1965. gadā, viņš satika cilvēku, kas iemācīja sapņot un noticēt savam talantam un varēšanai, pārkāpt pāri Veras Baļunas ceļamaizei un tikt pie Hamleta. Kas nekad nav ticis viņa Rīgas teātros palikušajiem kursabiedriem, starp citu. Viņš satika režisoru Oļģertu Kroderu, kurš mācēja sarunāties, ieklausīties, dalīties, kopā radīt.

Rihardam Rudākam aprit 75

Kroders viņam uzticēja Krustiņu Rūdolfa Blaumaņa traģēdijā Pazudušais dēls 1970. gadā. Un likumsakarīgs bija turpinājums 1972. gada pirmajā Krodera Hamletā, kurā Rihards Rudāks nospēlēja dāņu princi. Izrāde kļuva par latviešu modernās režijas virsotni, bet galvenās lomas atveidotājā tā atstāja milzīgu nospiedumu uz visu turpmāko skatuves dzīvi.

Būdams viens no īpašā O. Krodera un M. Ķimeles loka, viņš ir kļuvis par simbolu desmitgadei, kurā iedibinātie ētiskie un estētiskie principi joprojām notur teātra īpašo auru. Viņa zīme ir spilgts aktiera talants, inteliģence, godīgums un uzticība teātrim. Rihards Rudāks joprojām ir šīs domubiedru filozofijas, erudīcijas un pienākuma kopējs. Piecdesmit trijos skatuvei atdotos gados nospēlēts vairāk nekā simt tēlu dzīves, par kurām iegūtas nominācijas un balvas, bet pats galvenais –  skatītāju uzticība un mīlestība.

Režisore Inese Mičule, kuras pēdējo gadu laikā tapušās izrādes nav iedomājamas bez Riharda Rudāka, saka: «Klusums, miers un pacietība — manas spēcīgākās asociācijas par viņu. Kopā risinātas sarežģītas lomas, kur ļoti liela nozīme ir bijusi Riča pieredzei un sirdsgudrībai. Klusi un ar milzu pārliecību viņš kodis vaļā smagus likteņus, kas viņam jānospēlē, vairojot pārliecību, ka pozitīvā enerģija materializējas. Sveicot Tevi jubilejā, mīļo Rič, novēlu Tev ļauties. Lai spēks un enerģija!»

Rihards Rudāks turpina strādāt – pie viesrežisores Jekaterinas Polovcevas no Maskavas, kuras iestudējums – R. Bredberija Fantočini noslēpums – 27. septembrī Lielajā zālē atklās Valmieras teātra 96. sezonu.

Kāds meistardarbs ir cilvēks! Cik dižens prātā!

Cik bezgalīgs spējās! Cik izteiksmīgs un brīnišķīgs veidā un kustībās!

Cik savos darbos līdzīgs eņģelim! Cik saprātā līdzīgs dievībai!

Pasaules daiļums! Visas dzīvās dvašas paraugs!

(V. Šekspīrs «Hamlets»)

Daudz laimes, Rič!

RIHARDS RUDĀKS. Foto no Valmieras teātra arhīva

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
23. Augusts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Partneri