Plastmasas pudeles un ūdens kvalitāte

- 7.Jūnijs, 2017
Viedokļi
Laikrakstā

Kamēr Latvijā tiek diskutēts par to, cik kaitīgas vai nekaitīgas ir plastmasas pudeles, kāda ir to iespējamā ietekme uz patērētāju veselību, Igaunijas Veselības padome (Estonian Health Board) ir veikusi virkni pētījumu un secinājusi, ka plastmasas pudelēm, ko iespējams iegādāties Eiropā, nav negatīvas ietekmes uz ūdens kvalitāti.

Igaunijā lielās ūdens pudeles (18,9 l) gan nav tik populāras kā Latvijā, un lielākoties tiek lietots ūdens no PET pudelēm, ko ražo no polietilēntereftalāta. Runājot par 18,9 l pudelēm, ko ražo no plastmasas, kuras sastāvā ir bisfenols A, jāsaka, ka esam šīs pudeles pārbaudījuši laboratorijās, un nekāda vielu migrācija nav novērota, attiecīgi, esam secinājuši, ka plastmasas sastāvā esošās vielas neietekmē ūdens kvalitāti.

Igaunijas veselības padome, balstoties uz veiktajām analīzēm, uzskata, ka tās plastmasas pudeles, ko iespējams iegādāties veikalos Eiropā, nav kaitīgas veselībai, protams, ja tās tiek lietotas atbilstošos apstākļos, kādus noteicis ražotājs. Vienīgais, ko esam novērojuši, ka gadījumos, ja pudeles ilgstoši tiek turētas atvērtas, tajās sāk veidoties mikrobioloģiskas dzīvības formas. Ar neapbruņotu aci redzams, ka pudelēs veidojas neliela, zaļa kārtiņa. Taču mikroskopiska dzīvība ir jebkura veida ūdenī, tāpēc par to nav jāsatraucas.

Veselības padomes ietvaros darbojas trīs laboratorijas — centrālā laboratorija Tallinā, kā arī laboratorijas Tartu un Kohtla-Jervē, kurās tiek veikta rūpīga un detalizēta dažādu produktu testēšana. Mūsu laboratorijas iespējas ļauj veikt pārbaudes dažādu baktēriju un vīrusu iespējamās klātbūtnes noteikšanai, ķīmisko vielu testus, tāpat spējam diagnosticēt arī sabiedrībā reti sastopamas slimības un vīrusus, kā arī līdzdarbojamies Eiropas kopējā tīklā, nepārtraukti apmainoties ar informāciju ar kolēģiem citās valstīs.

Kas attiecas uz pārtikas iepakojumiem, Igaunijā to ražošana un izmantošana tiek regulēta un uzraudzīta ļoti strikti — procesu pārrauga Igaunijas Veterinārā un Pārtikas padome (Estonian Veterinary and Food Board).

Esam informēti, ka, piemēram, Francijā ir aizliegtas zīdaiņu pudelītes, kas satur bisfenolu A, taču Igaunijā nav bijis diskusiju par šāda lēmuma nepieciešamību. Uzskatām, ka atbildīgās iestādes ir noteikušas gan pieļaujamās devas, gan lietošanas nosacījumus, kurus ievērojot satraukumam nav pamata. Kā jau tika minēts, attiecībā uz dzeramo ūdeni tiek veiktas ļoti rūpīgas pārbaudes, tiek pārskatīta visu materiālu/pudeļu pavadošā dokumentācija u.c., lai pārliecinātos, ka ūdens tiek pildīts atbilstošos traukos, un līdz šim neesam fiksējuši pārkāpumus no ražotāju puses.

Mēs, Igaunijas Veselības padome, darbojamies, lai veicinātu sabiedrības veselības līmeņa paaugstināšanos un nodrošinātu veselībai labvēlīgu apkārtējo vidi. Uzraugām ne tikai ūdens un tā iepakojumu kvalitāti, bet arī medicīnas nozari — darbinieku kvalifikāciju, medicīnas iekārtu atbilstību normatīviem, analizējam epidēmiju riskus, nodrošinām kontaktslimību prevenciju un kontroli, sekojam līdzi arī kosmētikas līdzekļu kvalitātei un ķīmisko vielu ietekmei uz sabiedrības veselību kopumā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru