25. Jūnijs, 2019
Vārda dienu svin: Maiga, Milija

Pirms vēlēšanām jānoskaidro politiķa sastāvs

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Pirms vēlēšanām jānoskaidro politiķa sastāvs

Iegādājoties pārtikas produktus, mēdzam rūpīgi izpētīt, kur produkts ražots, kāds derīguma termiņš, cik daudz kaitīgo vielu vai konservantu tas satur, cik maksā. Tas viss ietekmē, vai izvēlamies pirkt vai tomēr meklējam pēc kaut kā labāka. Bezpartejiska biedrība „Sabiedrība par atklātību – Delna” pirms 10.Saeimas vēlēšanām aicina līdzīgā veidā noskaidrot politiķu sastāvu un 2.oktobra vēlēšanās pieņemt atbildīgu lēmumu. Lai to labāk varētu izdarīt, Delna pirms vēlēšanām ir izveidojusi īpašu datu bāzi, kurā esam apkopojuši līdz šim medijos publicēto par kandidātu reputāciju. Datu bāze, kā arī atskats uz pēdējo četru gadu politikas notikumiem publicēta īpašā interneta vietnē www.kandidatiuzdelnas.lv

Pirms vēlēšanām jānoskaidro politiķa sastāvs

Kādēļ jāpēta kandidātu sastāvs?

Galvenais iemesls, kādēļ Delna ir rūpīgi vākusi informāciju par deputātu kandidātiem, ir radīt iespēju atsvaidzināt atmiņu pirms vēlēšanām, lai tajās varētu piedalīties ar informētu izvēli. Tāpat uzskatām, ka tas, kā deputātu kandidāti ir līdz šim rīkojušies dažādās situācijās labi atspoguļo, ko no kandidātiem varam sagaidīt nākotnē. Šāda veida mājas lapa ir arī sava veida atgādinājums politiskajām partijām, lai nākotnē tās apzinātos, ka politiķiem par savu rīcību ir jāuzņemas atbildība, jo kāds pirms vēlēšanām par politiķu darbiem atgādinās.

Vidzemes vēlēšanu apgabalā kandidāti, kuru reputācija ir apšaubīta

Kā zinām, Latvijas teritorija ir sadalīta piecos vēlēšanu apgabalos: Rīgas, Vidzemes, Zemgales, Latgales un Kurzemes. No Vidzemes apgabala Saeimā tiks ievēlēti 27 deputāti. Delnas veidotajā datu bāzē ir atrodama informācija par aptuveni 60 Vidzemes apgabala deputātu kandidātiem – pirmajiem desmit kandidātiem lielākajos vēlēšanu sarakstos: Vienotības, „Par Labu Latviju”, Zaļo un Zemnieku savienības, „Visu Latvijai – TB/LNNK”, Saskaņas centra un PCTVL. Tāpat atrodama informācija par visu minēto sarakstu izvirzītajiem premjera amata kandidātiem – Valdi Dombrovski, Aināru Šleseru, Aivaru Lembergu, Robertu Zīli, Jāni Urbanoviču un Tatjanu Ždanoku.

Mājas lapas galvenais fokuss ir kandidātu reputācijas problēmas, īpaši saistībā ar korupciju. Jānorāda, ka par daudziem deputātu kandidātiem medijos nav atrodama informācija, kas liecinātu par apšaubāmu reputāciju. Taču ir vairāki kandidāti, par kuru iepriekšējo darbību un arī reputāciju ir paustas bažas medijos. Šo kandidātu darbība, lēmumi tad arī ir aprakstīti mājas lapā www.kandidatiuzdelnas.lv. Dažādi darbi, to biežums ir atšķirīgu ietekmi un sekām, tādēļ katru no kandidātiem Delna novērtēja ar īpašu reputācijas termometru, kurā ir 5 atzīmes: 0 liecina, ka par kandidātu netika atrasta informācija, kas radītu šaubas par reputāciju, bet -5 – kandidāts ir bīstams.

Analizējot Vidzemes apgabala vēlēšanu sarakstu pirmos desmit kandidātus, Delna secinājusi, ka vislielākā vērība vēlētājiem jāpievērš partiju apvienībai Par Labu Latviju un Visu Latvijai – TB/LNNK, kur pusei – pieciem - no analizētajiem kandidātiem ir piešķirts kāds no negatīvajiem vērtējumiem. Vienotības listē ir četri kandidāti, kuri ar savu rīcību piesaistījuši Delnas uzmanību. Saskaņas centrā ir divi kandidāti, par kuriem ir viela pārdomām un pamats nopietnām bažām, bet Zaļo un Zemnieku savienībā un PCTVL – katrā pa vienam kandidātam, kurš saņēmis negatīvu atzīmi. Kandidāti Vidzemes apgabalā ir saņēmuši vērtējumu -3 vai -4, bet viens no viņiem atzīmēts kā bīstams jeb  -5. Starp vērtētajiem atrodami šādi Vidzemes sarakstu kandidāti: Kārlis Leiškalns (PLL), Oskars Spurdziņš (PLL), Jānis Kuzins (PCTVL), Jānis Ādamsons (SC), Ainārs Melders (VL-TB/LNNK), Emīls Jakrins (VL – TB/LNNK) un Inese Aizstrauta (ZZS). Par visiem no minētajiem kandidātiem, kā arī citiem Vidzemes apgabala deputātu kandidātiem, kuri saņēmuši vērtējumu -1 vai -2, plašāk var izlasīt mājas lapā www.kandidatiuzdelnas.lv. Daži no kandidātiem pie sava profila ir publicējuši arī komentāru.

Kopējie rezultāti

Kopumā deputātu kandidātu reputācijas datu bāzē Delna apkopojusi informāciju par 212 visu apgabalu kandidātiem. Šie ir kandidāti, kuri atrodas sarakstu pirmajā pusē – tātad ar salīdzinoši lielāku ievēlēšanas iespēju. Informācija, kas atbilda Delnas noteiktajiem kritērijiem - kandidāts apsūdzēts par iesaisti koruptīvās darbībās, atradies interešu konfliktā, ir ar apšaubāmu reputāciju, neskaidriem finanšu darījumiem, lieliem skaidras naudas uzkrājumiem, vai vairākkārt mainījuši partijas – šiem kritērijiem atbilda teju puse – 88 kandidāti. Starp tiem 24 no apvienības “Par Labu Latviju”, 18 no apvienības “Vienotība”, 16 no “VL-TB/LNNK” un ZZS, pa 7 no SC un PCTVL sarakstiem. Mājas lapā ir atrodams „antitops” par kandidātiem, kuri ir saņēmuši viskritiskāko vērtējumu, to vidū ir Zaļo un Zemnieku savienības premjera amata kandidāts Aivars Lembergs, „Par labu Latviju” premjera amata kandidāts A.Šlesers, viņa apvienības biedrs A.Šķēle, kā arī A.Melderis no „VL –TB/LNNK”.

Delnas anti-tops, kurā ierindojušies kandidāti ar vērtējumu -5, -4 un -3

Saturs un forma

Pirms dažām dienām tika publicēti sabiedriskās domas aptaujas rezultāti, kuri rāda, ka tikai 7 % Latvijas iedzīvotāji uzticas Saeimai. Neuzticēšanās ir ārkārtīgi liela, bet to nevarēs pārvarēt, ja vēlētāji nekļūs daudz prasīgāki pret politiķiem un partijām. Balsstiesības vēlēšanās ir viens no visspēcīgākajiem instrumentiem, kā prasīt atbildību, noteikt, kuri kandidāti, kuri kļūs par atbildīgiem tautas priekšstāvjiem. Neviens cits to vēlētāju vietā nedarīs. 10.Saeimas vēlēšanas ir vēlētāju lielais darbs – ar atbildību izvērtēt ne vien politiķu formu – spilgtās un uzmācīgās priekšvēlēšanu reklāmas, bet aiz tām ieraudzīt saturu – gan politisko partiju, gan katra no deputātu kandidātiem saturu.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneri