Pirmoreiz Hallē

- 28.Decembris, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pirmo reizi Ziemassvētku tirdziņā Vācijas pilsētā Hallē (Vestfālene) bija arī Valmieras stends. Rakstaini cimdi un zeķes visātrāk nonāca apmeklētāju iepirkumu maisiņos, slavēta tika mūspuses ēdienu un dzērienu garšas buķete. Un starp tirgošanos — sirsnīgas tikšanās ar cilvēkiem, kurus ar Latviju vieno īpaša saikne.

25 stundu ceļā no Valmieras uz Halli ar busiņu, kurā sarūpēts 13 Valmieras un apkārtējo novadu uzņēmumu, nevalstisko organizāciju un izglītības iestāžu piedāvājums, devās Valmieras muzeja vadošā pētniece Liene Rokpelne, Vidzemes Augstskolas pasākumu organizatore Elīna Sokolova-Luca, Valmieras tehnikuma pārtikas tehnologs Jānis Kalpaks un Valmieras Valsts ģimnāzijas transportlīdzekļa vadītājs Agris Rocis.

«Trīs dienas pie Valmieras stenda bija liela rosība. Bijām ne tikai tirgotāji, stāstījām par Valmieru, Vidzemi, Latviju un aicinājām ciemos. Savā ziņā darbojāmies arī kā psihologi, uzklausot dažu Halles iedzīvotāju atmiņstāstus par Latviju. Protams, spilgtākais notikums — pie mums pienāca slavenā vācbaltiešu arhitekta Vilhelma Bokslafa mazdēls,» stāsta Liene Rokpelne.

Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs ir Rīgā dzimis vācbaltiešu arhitekts, kurš projektējis Latvijas Mākslas akadēmijas ēku, Jaunmoku pili, Lielās ģildes administratīvo un dzīvojamo ēku, kopumā strādājot pie apmēram trīsdesmit ēkām, rūpnīcām un citiem objektiem. «Otrās dienas pēcpusdienā pie mums pieveda sirmu kungu ratiņkrēslā. Viņš vairākas reizes pārjautāja, vai tiešām esam no Latvijas. Kad to apstiprinājām, izplūda asarās. Viņš pastāstīja, ka ir viens no tiem vācbaltiešiem, kurš piedzīvojis 1939. gada piespiedu izceļošanu no Latvijas. Kungs stāstīja, ka vecaistēvs bijis slavens arhitekts. Kad minēju Bokslafa uzvārdu un viņa darbus, kungs apstiprināja savu radniecību ar šo Latvijai nozīmīgo personu. Viņu interesēja, kā mums sokas, kā Latvija attīstījusies, kā arī pastāstīja, ka 1990. gadu sākumā bija devies ceļā, lai apskatītu vecātēva darbus. Neveiksmīgā kārtā neviens kuģa pasažieris netika izlaists Latvijas ostā, tāpēc vecātēva paveikto tā arī klātienē nav redzējis. Interesanti, ka kungs joprojām zina vārdu salikumu «brauciet uzmanīgi, apakšā ūdens», jo izbraukšana notika steigā, mantas sapakoja un salika lielās mašīnās, šo teikumu šoferis ceļā bieži izteica,» stāsta Liene. Savukārt sieviete, kurai piespiedu kārtā bija jādodas prom no Krievijas, atcerējās, kā Rīgā pirmo reizi redzējusi teātri un dzirdējusi kora koncertu. Arī viņa savās mājās Krievijā vairs nav bijusi.

«Valmiermuižas alus» produkcija, SIA «Svenne» sveces, «ArtTerrace» skaistumlietas, «Vaidava Ceramics» izstrādājumi, «R Chocolate» gardumi, «Didas Kārumi», vīna darītavas «Matilde» piedāvājums, Tautas lietišķās mākslas studijas «Valmiera» darbi, Valmieras invalīdu biedrības «Atspēriens» siltās dāvaniņas, fonda «Iespēju tilts» sarūpētais, Valmieras Mākslas vidusskolā tapuši darbi, Valmieras tehnikuma garšīgais piedāvājums un salona «Līga» preces skaistumam bija pārsteigums vāciešiem, tāpēc Valmieras delegācijai atelpas brīžu bija maz.

«Atšķirīgais ir tas, ka tirdziņš norisinās trīs dienas, turklāt plkst. 20 uzstāšanos sāka roka grupa. Skanēja gan Ziemassvētku dziesmas, gan vecie labie gabali. Pilnā balsī dziedot līdzi, varēja gūt enerģiju turpmākajām stundām. Jā, atšķirība ir arī tā, ka tirdziņš ilgst līdz plkst. 23. Tāpat arī bērni Vācijā pieraduši, ka piparkūkas dala ragana. Nogurums bija ļoti liels, bet emociju un piedzīvotā dēļ aizmigt grūti, jāpārdomā gan satikto cilvēku stāsti, gan atsauksmes par Valmieru un Latviju,» atceras Liene.

Stendu apmeklēja gan pilsētas mērs Anna Rodenbroka-Veselmane, gan viņas vietnieks Dīters Bārs. Lai apsveicinātos, tirdziņā ieradās arī Dr. Silvana Kreijere, kura jau daudzus gadus veicina Gīterslo apriņķa un Valmieras sadarbību mākslas jomā. Valmieras delegācija par sirsnīgu uzņemšanu un rūpēm pateicas Inai Šmālai, kura Halles pašvaldībā atbild par sadraudzības pilsētām. Valmierieši saņēmuši uzaicinājumu arī turpmāk piedalīties ne vien Halles Ziemassvētku, bet arī pilsētas svētku tirdziņā.

«Ļoti laba pieredze. Sadraudzējāmies un par kopīgiem projektiem domājam ne tikai savstarpēji, bet sapratām, ka šī ir ļoti laba divu pilsētu sadarbība — klātienē satikt tur dzīvojošos iedzīvotājus, dalīties stāstos,» saka Liene.

Halle Vācijā oficiāli Valmieras sadraudzības pilsēta ir kopš 2011. gada, savukārt ar Gīterslo apriņķi šogad atzīmēta 25. sadarbības gadadiena.

HALLĒ. Ziemassvētku tirdziņā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru