Pieredzes apmaiņas brauciens «Ieraugi pats savām acīm»

- 21.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Laiks, kad padarīti pēdējie rudens darbi, līdz gada nogalei ir tāds klusāks periods, tādēļ īsti piemērots, lai dotos apmeklēt tuvākus un tālākus Latvijas novadus. Biedrībai «No Salacas līdz Rūjai» pieredzes apmaiņas brauciens rudenī jau ir kļuvis par tradīciju. Pērn pabijām Liepājas pusē, kur iepazināmies ar lauku teritorijā realizētajiem uzņēmēju, biedrību un pašvaldību projektiem, bet šoruden apmeklējām Gulbeni un Alūksni.

Novembra pirmajā nedēļā biedrības «No Salacas līdz Rūjai» darbinieki kopā ar uzņēmējiem, mājražotājiem, pašvaldību darbiniekiem un NVO pārstāvjiem devās pieredzes apmaiņas braucienā pie LEADER projektu ieviesējiem – biedrības «Sateka» un biedrības «Alūksnes lauku partnerība». Brauciena mērķis bija iepazīties ar lauku teritorijā realizētajiem projektiem, smelties idejas un satikties ar cilvēkiem, kuru dzīves un darba gaitas noris tālu prom no lielajām pilsētām.

Rankas pagastā

Dienai austot, agri no rīta vispirms devāmies uz Gulbenes novada Rankas pagastu. Ieradāmies mazā lauku ciematā – Rēveļos. Tāpat kā citviet Latvijā, arī šeit iedzīvotāju skaits ir stipri sarucis – darba meklējumos tie devušies uz pilsētām Latvijā vai aizjūrās. Tā nu daudzas dzīvojamās mājas un pagasta vajadzībām izmantotās būves ir tukšas. Tomēr vietējie iedzīvotāji atrod iespējas, kā saglabāt un apdzīvot vietas, kas ir nozīmīgas viņu dzīves ritējumam. Tā, piemēram, ēka, kurā līdz 2009. gadam atradās Rēveļu Elizabetes pamatskola, tagad tiek izmantota citām vajadzībām. Tur ierīkots Kultūrvēsturiskā mantojuma centrs, Gaujasrēveļu bibliotēka un Jauniešu iniciatīvu centrs «B.u.M.s.». Šis bija lielisks piemērs tam, kā izmantot ēku, kas palikusi bez agrākā lietojuma. Pagalmā Rankas novada dome ar LEADER programmas finansējuma palīdzību īstenojusi projektu «Saieta laukuma izveide Rankas pagastā». Ir iekārtots laukums ceļotāju un vietējo iedzīvotāju vajadzībām – kamīns, nojume ar galdiem un soliem, skaisti apstādījumi – un tiek plānota arī dīķa teritorijas labiekārtošana. Savukārt telpas bijušajā skoliņā nu tiek izmantotas izstāžu un pasākumu rīkošanai. Mēs iepazinām cilvēkus, kuriem rūp viņu dzimtā puse un kuri ar lepnumu par to stāsta!

Lejasciema pagastā

Tālāk mūsu ceļi veda uz Lejasciema pagastu, kur saimnieko biedrība «Sporta klubs Lejasciems». Ar LEADER fondu finansējumu šeit izveidota trase sporta aktivitātēm un uzbūvēts tornis alpīnisma iemaņu apgūšanai. Bērni un jaunieši no visas apkārtnes labprāt šeit sporto un pavada laiku, apgūstot dzīvei noderīgas prasmes. Mūsu vērtējums pēc Sporta kluba apmeklējuma ir – jauniešiem gribas būt kopā un mācīties no pieaugušajiem, kuri viņus motivē darboties, kuri ir piemērs tam, kā īstenot savus sapņus, mācīties un būt noderīgiem sabiedrībai.

Mūsu garšu kārpiņas apmierināja nākamais programmā ietvertais objekts, kas mūs aizveda līdz Gulbenes – Alūksnes bānītim. Šeit sieru un vīnu degustāciju mums pasniedza SIA «Pakalnieši» un uzņēmums «VECPĀPĀNU mājas vīns». Mums piedāvāja 14 dažādus sierus un trīs veidu vīnus. Dažus no tiem bija iespēja arī iegādāties. Lielisks piemērs, kā sadarboties tūrisma infrastruktūras uzturētājiem un vietējiem uzņēmējiem. Mazais un omulīgais šaursliežu dzelzceļa vagoniņš var kalpot arī par vietu, kur nobaudīt Gulbenes novada garšas.

Stradu pagastā

Tālāk devāmies uz Stradu pagastu, kur apciemojām uzņēmumu SIA «RWW». Tur jaunie uzņēmēji nodarbojas ar dizaina priekšmetu un mēbeļu ražošanu. Ar iegūto LEADER finansējumu tika īstenots projekts «Tehniskā aprīkojuma iegāde SIA «RWW» uzņēmuma efektivitātes un konkurētspējas paaugstināšanai». Pašlaik uzņēmums veic gan individuālus pasūtījumus, gan arī savu produkciju piedāvā tiešsaistes tirdzniecības interneta platformā Etsy. Prieks bija par to, ka gados jaunie cilvēki – jaunā ģimene par savu dzīves un darba vietu šobrīd ir izvēlējusies laukus. Valmiera, kurā augusi un skolojusies uzņēmēja, nu tiek apmeklēta biznesa nolūkā vai apciemojot vecākus.

Gulbenē

Pēc lieliskām pusdienām Kantes krogā devāmies uz Gulbeni, kur izveidots un attīstīts mūsdienīgs autoserviss. Šeit saimnieko uzņēmums SIA «Spēkrats A». Ar LEADER iegūto finansējumu uzņēmums īstenojis projektu riepu servisa un riteņu ģeometrijas regulēšanas pakalpojumiem. Uzņēmuma īpašnieks pastāstīja, ka klientu pietiek un uzņēmumam ir ilgtspējīgas attīstības iespējas. Arī šis jaunais uzņēmējs ir pārcēlies no lielpilsētas uz Gulbeni. Rīga – tās ir gan lielākas iespējas, gan lielāka konkurence! Uzņēmējs ir atradis ļoti specifisku un pieprasītu pakalpojuma nišu, tādēļ darba pietiek.

Pilsētā par mājdzīvnieku labsajūtu rūpējas SIA «Paulavet» veterinārās klīnikas veterinārārstes – māte un meita, kas ar iedvesmu un lielu atbildību darbojas savā profesijā. Viņas mums laipni izstāstīja par uzņēmuma vēsturi, projekta tapšanas un ieviešanas gaitu. Ar LEADER finansējuma līdzekļiem uzņēmums varējis iegādāties jaunāko aprīkojumu kvalitatīvai pakalpojuma nodrošināšanai – rentgena aparātu.

Biedrība «Krustalīces mantojums» Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā īstenojusi projektu kultūrvēsturiskā mantojuma restaurācijai un vides sakārtošanai. Šeit mums bija iespēja vizuāli to aplūkot. Sirsnīga bija tikšanās ar draudzes vadītāju un mācītāju. Saņēmām laba vēlējumus un svētību arī mūsu iecerēm.

Iestājoties tumsai, ieradāmies pie mājražotājiem uzņēmuma SIA «Pededzes» mājvietā. Tur mūs laipni uzņēma un pacienāja ar zāļu tējām, medu un mājās ceptiem pīrāgiem. Interesentiem bija iespēja iegādāties arī sapakoto produkciju. Pa ceļam uz mūsu naktsmītni «Vonadziņi» aplūkojām arī Stāmerienes vēsturisko centru.

Uz Alūksnes pusi

Ceļojuma otrās dienas rītā devāmies uz Alūksnes pusi.  Pirmo apskatījām sabiedrisko centru Kalncempjos. Šajā pagastā ir tikai 184 iedzīvotāji, bet, neskatoties uz to, sabiedriskā centra projekts bija ļoti nozīmīgs, lai iedzīvotāji savu brīvo laiku pavadītu nevis katrs savā viensētā, bet visi kopā un atjaunotu kopā sanākšanas tradīcijas. Šī ideja attaisnojās. Mēs pārliecinājāmies, ka arī šajā pagastā visu izšķir aktīvs un radošs cilvēks! Sabiedrības centrā strādā jauka un sirsnīga vadītāja. Kopā ar Kalncempju pagasta pārvaldes pārstāvjiem viņa īstenojusi arī otru LEADER projektu ar mērķi uzlabot vietējo iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Kad bijām nonākuši Alūksnē, mums bija lieliska iespēja iepazīties ar biedrības «Alūksnes lauku partnerība» mājvietu. Šajā ēkā atrodas arī Alūksnes novada Sabiedrības centrs un biedrība «Ūdens motosporta klubs NordOst», uzzinājām arī par viņu īstenotajiem LEADER projektiem.

Uzņēmums «Stick with us» ir vēl viens LEADER fondu finansējuma ieguvējs, kura īpašniece īstenojusi projektu «Velo uzlīmju ražošanas attīstība». Tāpat kā Gulbenes mēbeļu ražošanas uzņēmums, arī jaunā uzņēmēja,   «Stick with us» vadītāja savu produkciju piedāvā interneta platformā Etsy.

Nākamais apmeklējuma objekts bija SIA «LINDEN» – viens no ģimenes uzņēmumiem, kas papildus jau ilggadējam apģērbu mazumtirdzniecības uzņēmumu tīklam «Līna» uzsācis apģērba ražošanu, turpinot attīstīt nesen izveidoto zīmolu «Branchess». 2017. gadā uzņēmums iesniedza LEADER projektu, kura ietvaros tika izveidota apģērbu šūšanas darbnīca Alūksnē un uzsākta sieviešu apģērbu ražošana nelielā apjomā. Pirmie modeļi jau ir pieejami veikalos «Līna»/«Branchess». Tikšanās ar uzņēmēju bija ļoti iedvesmojoša! Centība un prasme vadīt biznesu – tās ir galvenās viņu raksturojošās iezīmes.

Pusdienas mums pasniedza ģimenes uzņēmumā SIA «Benevilla» – viesnīcā, kas savu darbību uzsāka 2016. gadā un tajā pašā gadā iesniedza divus LEADER projektus. Viena projekta ietvaros tika veikta daļēja ēkas atjaunošana, izveidojot nelielu, omulīgu viesnīcu «Benevilla» ar 6 numuriem un ēdamzāli. Otra projekta ietvaros tika izveidota kafejnīca, kurā sezonas laikā  tirgo savus augļus un ogas un piedāvā dažādus to produktus – limonādi, saldējumu, kūkas, desertus u.c. Viesnīcas saimnieki mūs cienāja ar Alūksnes vietējiem ēdieniem un dzērieniem.

Alūksne lepojas ar savu svaigi rekonstruēto Kultūras centru un labprāt to izrādīja arī mums. Pēc lielām pārvērtībām kultūras dzīve šeit sitot augstu vilni. Deju kolektīvu «Jukums», «Olysta» un U. Sedlenieka Alūksnes tautas teātra «Slieksnis» attīstībai ir īstenoti arī LEADER projekti un to ietvaros ir notikusi gan kolektīvu tērpu gatavošana un vēlāk īpašu programmu veidošana, gan kamerteātra skatuves iekārtojuma pabeigšana un jaunu teātra izrāžu iestudēšana.

Mūsu pēdējais objekts šajā braucienā bija uzņēmums SIA «TTR Company», kas savu darbību uzsāka 2012. gadā. Uzņēmums ir atpazīstams vietējā tirgū un nodarbojas ar metāla izstrādājumu ražošanu. Uzņēmumā ražo dažādu jumtu segumu furnitūru, guļbūvju furnitūru un realizē  individuālus pasūtījumus (atbalsta margu, vārtu un sētu, karogu mastu un citu metāla izstrādājumu izgatavošanu). LEADER projektā tika iegādātas jaunas iekārtas metālapstrādes darbu veikšanai, kas ļaus palielināt ražošanas apjomus. Tā kā uzņēmums ir neliels, tā mērķis ir attīstīties, ražojot inovatīvus un augstas kvalitātes produktus.

Pirms došanās atpakaļ uz Valmieru mūs pacienāja ar Alūksnes tradicionālo ēdienu – profitroļļiem. Tie ir kraukšķīgi, klimpām līdzīgi krikumiņi, kurus pasniedz kopā ar buljonu. Brauciens bija noslēdzies, priecīgi par redzēto un baudīto devāmies atpakaļ uz mājām.

UZŅĒMUMĀ «STICK WITU US». Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru