19. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Sibilla, Teika, Lita

Pētnieciska ciemošanās jeb Vajag tik rakt!

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Pēdējo divu gadu laikā, pateicoties projektam Explore Hanza un Valmieras pašvaldības atbalstam, man kā Valmieras muzeja darbiniecei ir bijusi iespēja apmeklēt vairākus arhīvus Vācijā, kas devuši jaunas, unikālas ziņas par viduslaiku un jauno laiku Valmieru. Bet ne tikai.

Pētnieciska ciemošanās jeb Vajag tik rakt!

Herdera institūtā Marburgā glabājas ļoti daudzpusīga informācija par kādreizējām t. s. austrumu provincēm, tai skaitā Livoniju. Pētot pieejamos materiālus ārvalstu arhīvos, Herdera institūtā atradu vairākus desmitus fotogrāfiju par Valmieru un tās bijušo apriņķi. Tuvākā mēneša laikā to kopijas papildinās Valmieras muzeja krājumu. Savukārt aplūkotie dokumenti vairāk saistīti ar 19. gadsimta Vidzemes guberņu, taču viens no šiem dokumentiem ir konkrēti par Valmieras pirmo tiltu pār Gauju.

Dokumentā, kas datēts ar 1458. gadu, aprakstā bija minēts vārds Wolmar, traktējot to kā pilsētu, tātad Valmieru. Iepazīstoties ar dokumentu klātienē, tomēr izrādījās, ka dokuments ir ticis neprecīzi izlasīts un aprakstīts 19. gadsimtā. Runa ir par kādu Wolmar Tuve Tūves dēlu, kam vēsturiski saikne ir ar Igaunijas teritoriju (vēlāk šis uzvārds pārveidojies par Taube, kas sastopams arī Latvijā un Valmierā). Bet vismaz sirds tagad mierīga, ka dokuments ir aplūkots un apzināts, un ir skaidrs, ka  tam nav saistības ar Valmieru.

BŪVNIEKI UN VADĪTĀJI. Pirmais no kreisās inženieris Ransteps, otrais no kreisās tehniskais direktors Šikedonzs; vidū arhitekts Grīnvalds. Arhīva foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
27. Jūnijs, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri