22. Februāris, 2019
Vārda dienu svin: Rigonda, Adrians, Ārija

Pēc pieredzes uz Somiju

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Februāra sākumā Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija ar Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstu iesāka bezmaksas apmācības «Kooperatīvu ekonomiska un pārdomāta vadība», kurās pieteicās vairāku lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību vadītāji.

Pēc pieredzes uz Somiju

Mācību teorētiskā daļa notika Ozolniekos, bet praktiskā daļa bija paredzēta Somijā no 21. līdz 23. februārim. Tad nu aizvadītās nedēļas nogalē kooperatīvo sabiedrību vadītāji devās vizītē uz Somiju, apmeklējot ne tikai Somijā, bet arī Eiropas mērogā zināmos un lielākos lauksaimniecības uzņēmumus — piena pārstrādē «Valio», meža nozarē «Metsa group», graudu un eļļas augu sēklu pārstrādē «Avena Nordic Grain Ltd». Vizīte noslēdzās Somijas kooperatīvu apvienībā «Pellervo».

Somijā kooperācijai kā uzņēmējdarbības formai un sociāli ekonomiskai struktūrai ir vairāk nekā simtgadīgas tradīcijas, un tas arī bija noteicošais faktors, izvēloties mācību praktiskajā daļā apmeklēt vienu no vadošajām Skandināvijas valstīm.

Kā atzīmē Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas vadītājs un kooperatīva «VAKS» valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons,  kooperācija Somijā darbojas ievērības cienīgi, jo atšķirībā no privātā kapitāla uzņēmējdarbības formām kooperatīvi darbojas sabiedrības kopējā labuma gūšanai. Lielisks piemērs tam ir piena pārstrādes uzņēmums «Valio», kas pieder vairākiem — lielākiem un mazākiem — piena kooperatīviem un kam pieder lielākā Somijas piena tirgus daļa. Līdz ar to kooperatīvs valsts mērogā veic sociāli atbildīgu funkciju — saviem biedriem maksājot iespējami lielāku cenu par nodoto piena litru, tajā pašā laikā veikalos nodrošinot saprātīgas cenas piena produktiem. Mums Latvijā izpratne par kooperāciju ir īpatnējāka, jo vairāk uzticamies cilvēkiem, kas patiesībā sola brīnumus, taču mazpamazām arī mēs virzāmies, lai sasniegtu savus mērķus kooperācijā.

Mežsaimniecības kooperatīva «Mežsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls pēc Somijas flagmaņa meža nozarē «Metsa group» apmeklējuma ir ieguvis divas noderīgas lietas, ko varētu mācīties un ieviest Latvijas kooperatīvos: pilnvaroto sapulču ievēlēšanas kārtība un mežsaimniecisko darbu organizēšana, kā arī darbs ar biedriem, biedru iesaiste un kontaktu uzturēšana ar semināru, avīzes un interneta starpniecību.

Piena kooperatīva «Straupe» izpilddirektora Andra Rieksta galvenā atziņa ir tā, ka Somijā kooperācijai ir ielikti tik stabili pamati, kas Somijai kā valstij nodrošina spēju noturēties sava saražotā kapitāla ietvaros un būt neatkarīgākai no ārējiem tirgiem un to ietekmēm.

SOMIJĀ. Tikai dažas no vērtīgajām Latvijas lauksaimnieku kooperatīvu vadītāju pieredzes gūšanas vietām. Publicitātes foto

 

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
28. Februāris, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 

Partneri