Pēc āboliem – uz Dikļiem!

- 9.Aprīlis, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Tā rodas inovācijas

«Kādā intervijā par inovācijām Valmiermuižas alus ražotnes saimnieks Aigars Ruņģis teicis, ka inovācijas rodas brīdī, kad dzīvē radušās kādas problēmas. Domās šo atziņu pārnesu uz savu saimniecību un sapratu, ka tā tiešām ir.

Bija rudens, daudz vasaras ābolu, arī piemājas dārzos, un kā parasti ar to realizāciju neveicās. Vākt un likt noliktavā arī nav jēgas, jo vasaras āboli neglabājas. Nolēmām – lai stāv kokā un vāksim tik, cik konkrētajā brīdī var pārdot. Tad izdomājām, ka varētu sasvērt maisiņos un izlikt ceļmalā. Pats sākums bija kā improvizācija par tēmu – vienkāršs bluķītis un koka kaste uz tā. Taču, lai gan cena bija norādīta, daži pārprata, domāja, ka ābolus var ņemt bez maksas. Pa visu šo laiku gan tādi bijuši tikai četri pieci gadījumi. Par godaprātu teikšu – maināmies uz labo pusi. Pamazām, bet šāda pašapkalpošanās iegājās, un izdomājām, ka jāizliek kas lielāks. Ceļmalā novietojām veco, lielo pūra lādi, ko bērni nokrāsoja zaļi sarkanā krāsā un uz tās uzzīmēja ābolu. Uz to laiku cilvēki jau bija pieraduši pie šāda piedāvājuma, brauca pakaļ regulāri, pārdošanas apjomi stabilizējās. Taču rudenī, kad sākās lietus periods, sapratām, ka nebūs labi – kaste vaļēja, maisiņi var salīt, pie tam tuvojas aukstais laiks. Tā arī radās ideja par vitrīnu. SS-ā atradām, ka viens tādu vitrīnu atdod. Aizbraucām, paņēmām, nokrāsojām, apzīmējām, un tā lieta aizgāja. Garām košajai pašapkalpošanās vitrīnai nemaz nevar aizbraukt. Vitrīna izolēta, un arī mīnus 20 grādos kvēlspuldze tajā nodrošināja pieņemamu temperatūru – mīnus vienu grādu,» par inovāciju mūspusē – Dikļu pagastā – stāsta zemnieku saimniecības «Rīvēni» saimnieks GINTS NEIMANIS, piebilstot, ka manīta informācija arī par pašapkalpošanās vitrīnu Kurzemē, kur zemnieki šādi realizē bioloģisko pienu. Ārvalstīs šāda pieredze tiekot daudzviet piekopta.

Izrādījās, ka «Rīvēnu» āboliem ir liela piekrišana, maisiņi ar āboliem pazuda ļoti ātri, un vitrīna nemitīgi bija jāpapildina, tāpēc Gints nākamajai sezonai jau esot ieplānojis gādāt lielāku vitrīnu, lai varētu salikt pilnu un pietiktu ilgākam laikam. Bet esošajā pašapkalpošanās vitrīnā ābolu maisiņus varēšot atrast līdz pat aprīļa beigām. Tad gan noliktavā nekas daudz vairs nebūšot palicis.

«RĪVĒNU» ĀBOLIEM LIELA PIEKRIŠANA – pašapkalpošanās vitrīna, kas kopš pērnā rudens stāv ceļa malā, tukšojas ātri. Saimnieks Gints Neimanis (attēlā) vitrīnas klāsta papildināšanai atnesis jaunus ābolu maisiņus. Piedāvājumā arī nedaudz kaltēto ābolu (kaltēšanas pakalpojums tiek pirkts, savukārt, sezonai beidzoties, pāri palikušie āboli turpat pie kaltētājiem pārtop ābolu pulverī, kas tālāk nonākot pie mušļu ražotājiem). Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru