16. Oktobris, 2019
Vārda dienu svin: Daiga, Dinija

Pasūtītājs – pašvaldība

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Par pašvaldības aktivitātēm meliorācijas jomā stāsta Burtnieku novada pašvaldības attīstības projektu vadītāja ELĪNA RULLE:

Pasūtītājs – pašvaldība

«Pirms šo projektu uzsākšanas līdz 2015. gadam mums vispār nebija nevienas pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmas, visas bija privātās. Būtībā par meliorācijas sistēmām atbildēja un tās kopa paši zemju īpašnieki. Cik nu katrs savu gabalu sakopa, tik arī bija.

Pagājušajā gadā novadam Lauku atbalsta dienestā (LAD) tika apstiprināti trīs projekti koplietošanas meliorācijas sistēmām – divi Matīšu un viens Vecates pagastā. Pārsvarā tur tiek veikta grāvju tīrīšana, caurteku izbūve un drenu vadu izteku atjaunošana. Abi pirmie objekti – 2750 metru un 780 metru garumā par attiecīgi apmēram 45 un 20 tūkstošiem eiro – jau pabeigti, šobrīd kārtojam dokumentāciju, lai tos nodotu ekspluatācijā. Savukārt objektā Vecates pusē būvniecība vēl nav sākusies, jo radās sarežģījumi. Projektētājs bija paredzējis grāvja tīrīšanu, kā jau tas parasti visur ir, bet no grāvja atiet lielais koplietošanas kolektors, kuram projektā bija paredzēts nomainīt apmēram 300 metrus garu posmu, savulaik izbūvētu no betona caurteku grodiem. Ierasta prakse ir šāda diametra kolektorus tomēr skalot. Nomainot šo posmu, izmaksas bija ļoti lielas pret mūsu plānotajām. Projektu konkursā, kurā piedalījāmies, ir noteiktas maksimālās attiecināmās izmaksas katram darbu veidam, kam finansējumu piešķir, konkrētajā gadījumā attiecināmās izmaksas bija noteiktas kolektora skalošanai, nevis nomaiņai. Tagad notiek pārprojektēšana, lai šo posmu tomēr skalotu, nevis nomainītu pilnībā. Būvdarbu izmaksas te ir 49602 eiro. Darbu veicējs šim objektam, kurā grāvis jātīra 1500 metru un kolektors 1095 metru garumā, ir zināms – tā ir mūsu pašu novada firma SIA Apkopes, kas specializējusies tieši meliorācijas darbos. Viņi uzvarējuši arī visos pārējos mūsu iepirkumos. Katrā konkursā bija 8 pretendenti, jāatzīst, ka cenu amplitūda liela, piedāvājumi atšķīrās pat vairāk nekā divas reizes.

Pērn novembrī iesniedzām LAD vēl vienu projektu Matīšu pagastā, tagad gaidām apstiprinājumu. Sludināsim iepirkumu, plānotās izmaksas uz 2200 metriem te būs ap 40 tūkstošiem eiro. Bez šiem pašvaldības objektiem mums ir sagatavota informācija vēl par 8 grāvjiem pašvaldības teritorijā, kuriem varētu noteikt koplietošanas meliorācijas sistēmu statusu un to sakopšanā ieguldīt pašvaldības naudu. Šī gada beigās LAD tiek plānota pēdējā atbalstāmo projektu kārta, uz to brīdi mēs gribētu būt gatavi ar būvprojektiem vēl dažiem objektiem Burtnieku, Rencēnu un Ēveles pagastā. Līdz šim pašvaldībai visos šajos projektos izdevies atrast kopīgu valodu ar blakus esošo zemju īpašniekiem, jācer, kā tāpat izdosies arī turpmāk.»

SEDIMENTĀCIJAS BASEINS. Tāds izveidots meliorācijas grāvī netālu no Veckriķu mājām Matīšu pagastā. Sedimentācijas baseinā izgulsnējas ūdens nestās augsnes daļiņas, tas paredzēts kā videi draudzīgs elements, kas samazina lauksaimniecības piesārņojuma nonākšanu upēs, ezeros un Baltijas jūrā. Foto no Burtnieku novada pašvaldības arhīva

-------------------------------------------

Strādā pašu novada firma

Ar dalību pašvaldības pasūtījumu izpildē apmierināts arī vietējais uzņēmējs ARNIS BOLE, SIA Apkopes īpašnieks:

«Uzņēmuma piecu gadu pastāvēšanas laikā pašvaldības konkursos uz meliorācijas darbiem 2018. gadā piedalījāmies pirmo reizi, līdz tam bijām daudz strādājuši, sniedzot pakalpojumus zemniekiem. Sanāca, ka pirmo pašvaldības konkursu, kurā startējām, arī vinnējām. Jā, pretendentu it kā bija daudz, taču es neteiktu, ka šajos darbos konkurence ir ļoti liela. Trūkst gan speciālistu, kas gatavo projektus, gan specializētu uzņēmumu, kas strādā tieši meliorācijas nozarē. Cenu piedāvājumi savā starpā krietni vien atšķīrās, mēs varējām piedāvāt labāku cenu gan tāpēc, ka atrodamies tepat Burtnieku novadā – Valmieras pagastā, kamēr pārējie pretendenti bija no tālākas apkaimes, gan tāpēc, ka mūsu uzņēmums pilnībā nodrošināts ar nepieciešamajiem rakšanas mehānismiem un papildu aprīkojumu, arī drenu skalojamā tehnika mums sava.

Pats esmu beidzis Latvijas Lauksaimniecības universitāti, kur studēju lauku uzņēmējdarbību. Esmu pāris gadus nostrādājis arī Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Zemes un ūdens resursu daļā, kur piedalījos arī meliorācijas sistēmu digitalizācijā, savas zināšanas meliorācijā papildinot arī praksē. Darba meliorācijas objektos pietiek, šim gadam SIA Apkopes pakalpojumu portfelis jau pilns. Katrā ziņā startēsim arī turpmākajos konkursos uz pašvaldības objektiem, esam gatavi strādāt vismaz 100 kilometru rādiusā.»

«Liesmas» pielikums «Ziemeļvidzemes līkločos» ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri