20. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Made, Irbe

Pārejot uz eiro, valsts nodrošinās pakalpojumus pilnā apmērā pirmajā darba dienā

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Pirmajā gada darba dienā, 2014. gada 2. janvārī, iedzīvotājiem valsts pakalpojumi būs pieejami pilnā apmērā. Šajā dienā arī pilnā apmērā sāks darboties skaidrās naudas maiņas tīkls. Lai pāreja notiktu pakāpeniski un mierīgi, ļoti būtiska loma būs iedzīvotāju atbilstošai rīcībai, tāpēc cilvēki janvāra pirmajās nedēļās tiek aicināti norēķināties ar maksājumu karti vai precīzu naudu, nesteigties ar naudas nomaiņu un bez īpaša iemesla neapmeklēt banku, kā arī būt savstarpēji iecietīgiem.

Foto: Latvijas Banka
Foto: Latvijas Banka

„Vairāku gadu darbs un cieša sadarbība starp valsts, pašvaldību un privātā sektora institūcijām izstrādājot likumus un vadlīnijas, veicot apmācības un citus sagatavošanās darbus, īstenota ar mērķi nodrošināt sekmīgu eiro ieviešanas procesu un pakalpojumu darbības nepārtrauktību. Pārejas darbi norit kā plānots, un jau pirmajā darba dienā – 2. janvārī, tiks nodrošināta darbības nepārtrauktība gan valsts, gan pašvaldību pakalpojumiem. Tomēr, tāpat kā katru gadu miju, iedzīvotājiem jāseko līdzi iestāžu un uzņēmumu darba laiku izmaiņām,” uzsver Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Kā liecina Finanšu ministrijas regulāri apkopotā informācija un gatavības monitorings, lielākā daļa no 106 ministriju un to padotības iestāžu IT sistēmām jau ir pielāgotas eiro, savukārt atsevišķu sistēmu pārslēgšana tiks veikta naktī uz 1. janvāri. Līdzīgi darbs norit arī 418 pašvaldību informācijas sistēmās, kas palīdz nodrošināt nekustamā īpašuma nodokļu administrēšanu, grāmatvedības uzskaiti un sociālo pakalpojumu sniegšanu. Arī privātais sektors kopumā darbosies bez izmaiņām, minūtēs mērāmi pārtraukumi gaidāmi vien specifiskās situācijās, piemēram, jaungada naktī strādājošajos uzņēmumos – viesnīcās, restorānos, degvielas uzpildes stacijās, lidostā, un tml. Savukārt stāvvietu, dzērienu, pārtikas un citi automāti, kas nevar pieņemt divas valūtas vienlaicīgi, tiks pārslēgti pakāpeniski līdz 6. janvārim.

„Lai mums pašiem, līdzcilvēkiem un uzņēmumu darbiniekiem pāreja uz eiro būtu pēc iespējas vienkāršāka, eiro pārejas laikā aicinām uz sapratni un iecietību. Ļoti liela nozīme būs katra iedzīvotāja rīcībai un attieksmei”, uzsver Finanšu ministrijas Eiro biroja vadītāja Arina Andreičika. „Tāpat aicinām iedzīvotājus pašiem pārdomāt savas gaitas un nepieciešamās finanses gadu mijā – pārbaudīt savas bankas darba laikus un pakalpojumu pieejamību, atbilstoši gadu mijas plāniem, apdomāt nepieciešamās naudas apjomu, kā arī noskaidrot vai attiecīgajā vietā ir bankomāts, vai konkrētais veikals pieņem kartes, utt. Visdrošākais – ja līdzi ir gan maksājumu karte, gan mazliet skaidra nauda eiro un latos.”

3 praktiski ieteikumi iedzīvotājiem eiro pārejas laikā:

  • Nedrūzmējies – lai nebūtu jāstāv rindā, iedzīvotāji aicināti norēķināties ar maksājumu karti vai precīzu naudas summu, tādējādi aiztaupot atlikuma aprēķināšanu un izdošanu. Ja priekšroka tiek dota maksājumiem skaidrā naudā, ieteicams norēķināties ar eiro, lai pārdevējiem vieglāk nodrošināt eiro krājumus kasēs.
  • Nesteidzies – ieteicams mainīt latus uz eiro bez maksas un, galvenais, nesteidzoties, jo pārejas procesā neko nevar nokavēt. No 1. janvāra latus uz eiro iespējams samainīt 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos trīs mēnešus, visās komercbankās – pusgadu, Latvijas Bankā – mūžīgi. Tāpēc, ja vien janvāra pirmajās nedēļās nav īpašas nepieciešamības doties uz banku, labāk mazliet pagaidīt.
  • Nedusmojies – aicinājums uz iecietību un sapratni, ja gadās stāvēt rindā. Palīdzēt gados vecākiem tuviniekiem vai citiem līdzcilvēkiem, ja viņiem nepieciešams padoms. Atcerēties, ka sniegs var sarežģīt pārvietošanos ne tikai iedzīvotājiem, bet arī apgrūtināt banku un citu uzņēmumu pakalpojumu sniegšanu.

Atbildes uz interesējošajiem jautājumiem iedzīvotāji un uzņēmēji var saņemt zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 8000 3000 vai rakstot uz info@eiro.lv. Tāpat interneta vietnē www.eiro.lv ir pieejams plašs informatīvo materiālu klāsts par pāreju uz eiro, kas tiks regulāri papildināts ar aktuālāko informāciju pārejas laikā.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri