21. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Ingmārs, Ernestīne, Akvelīna

Par sevi un tevi čekas maisos

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Par sevi un tevi čekas maisos

Čekas maisi – robusta simbolika par čekas žurnāliem un kartotēku... Par tādu uzskaiti. Un ļoti daudzi pārliecināti: neesmu bijis čekas aģents. (Bet: varbūt esmu bijis aģentu izsekotais?)

Un manī ļoti sena atcere: 1959. gada 5. oktobris, pirmdiena. Universitātē atsākas lekcijas pēc talkām septembrī.  Filologu 3. kursa L1 grupa darbojusies Krimuldā, Siguldas rajona kolhozā Pamats. Bet students Andris Briedis izsaukts uz Universitātes partijas komiteju. Dīvaini, protams, jo sevi iedomāt boļševiku partijā nevar pat baisākos murgos. (Un tajā taču tikai labākie!) Viņš nav arī komjaunietis, pat pionieris nav bijis. Oktobrēns? Tajos, šķiet, ieskaitīja visus klases skolēnus. Briedi, vēl vienu vai divus puikas pēc dažām  dienām atskaitīja. Droši vien nepratām uzvesties oktobrēnu līmenī.

Bet tāds uzaicinājums (pavēle) ir, arī adrese augstskolas galvenajā ēkā, auditorijas norāde. Jābūt. Telpā vairāki vīri. Viens Briedim parāda Drošības komitejas darbinieka apliecību, saka: komitejā grib ar studentu parunāt. Aicina sekot. Tā arī notiek: viņš pa priekšu, tad students, tad vēl viens. Uz ielas gaida mašīna. Un pēc nedaudzām minūtēm viņi ir čekas namā, sauktā arī par Stūra māju. Baisā namā.

Studentam norāda sēžamo. Pasaka: jāpagriežas pret to, kurš ar viņu runās. Čekisti ap viņu ir četri. Pirmais jautājums prātā joprojām: – No kura kursa jūs izslēgs? Prātā arī glupā atbilde, tik neiederīga tādā  lietā un vietā: Nesaprotu jautājumu. Tā čekistus, šķiet, uz brīdi pārsteidz. Un sākas saruma par to, kas turpat, blakus, uz galda.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
28. Marts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Vai vēl viena atzīšanās?

No virsraksta saprotu, ka nu arī A. Briedis līdzīgi kā dzejnieks Rokpelnis atzīstas, ka ir čekas maisos un detalizēti skaidro, kāpēc tajos ir, vai arī varētu būt iekļuvis. Apgalvojums, ka viņš nav bijis ne komjaunietis, ne partijā iespēju būt šajos maisos tieši akcentē. Komjauniešus un komunistus jau čeka nevervēja, jo pati bija komunistu rīkojumu paklausīgākā izpildītāja (čekistu darbību kontrolēja partijas otrie sekretāri).
Cerams, ka šai vaļsirdībai pievienosies vēl citi, jo jau maijā, vai nedaudz vēlāk maisus tomēr publiskošot. Tad, domājams,arī daudziem sevi par Latvijas patriotiem saukušajiem nāksies sabiedrībai taisnoties un būs kauns pat mazbērniem acīs skatīties. Tāpēc jāsteidz taisnoties tagad, jo pāc maisu atvēršanas lielajā savu rīcību izskaidrot gribošo stukaču barā atsevišķas taisnošānās var arī vairs nesadzirdēt. Domājams, ka sabiedrības spriedums būs diezgan vienots: ja jau tajos maisos esi, nekāds goda vīrs nevari būt! Jautājums būtībā ir arī par to, kādēļ vienus radošās inteliģences pārstāvjis (kā dzejnieku Knutu Skujenieku) čeka pat nemēģināja vervēt, bet taisnā ceļā uz lēģeri sūtīja, bet citus uzrunāja un par stukčiem vervēja?

sveiciens

Skujenieks gan rakstīja ka mēģināts vervēt ,tikai viņš atteicies un ticis nometnē ,cilvēki kuri negribēja tikt nometnē ,piekrita un nu ir maisos. Pie tam drošības orgāni bija oficiāla valsts iestāde ,ne kāda ārzemju izlūkdienesta iestāde. Tad jau tagad vajadzētu kaunināt arī visus kuri mācījušies padomju laika augstskolās.Kāpēc stāties okupantu vadītās augstskolās un studēji zinātnisko komunismu ,varēji taču tēlot principiālo un nestudēt. Tā tik varētu turpināt ,kāpēc gāji strādāt un devi savu artavu ekonomikas attīstībā ,varēji taču nestrādāt un arī iet cietumā par liekēdību un tā uz priekšu varētu turpināt un turpināt.

Nav

īsti korekti salīdzināt stukačus ar visiem pārējiem , kuri mācījās un strādāja padomju laikā. Stukačs tomēr ir un paliek nodevējs, lai ar cik labiem nodomiem viņs savu netīro darbu ir darījis. Nodevējus neciena pat ienaidnieks. Protams bija arī cilvēki, kuri par stukačiem kļuva piespiedu kārtā. Bet arī viņiem sava rīcība ir jānožēlo, kaut vai to dēļ, kurus tolaik nodeva.

Kādēļ tāda atšķirība?

Skujenieku, kas nepiekrita sadarboties uz lēģeri aizsūtīja. Briedi nesūtīja, arī no universitātes neizmeta. Kādēļ? Varbūt to uzzināsim pavisam drīz, kad čekas maisus publicēs...

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri