Par pīļu ligzdām, niedrēm un ne tikai tām
Niedru svētkos Trikātā zinoša saruna gan par ūdenstilpēs pārāk biezi saaugušajām niedrēm, gan par ūdensputniem un citām rūpēm iznāca ar vairākiem Trikātas medniekiem, kas todien rādīja, kā veidojamas pīļu mākslīgās ligzdas, un vairākas tādas izlika arī Trikātas ezerā.
Kolektīva vadītājs ILMĀRS VOITČENOKS: «Pārāk biezi saaugušās niedrēs pīlēm pašām labu ligzdošanas vietu izveidot ir grūti, savukārt klajākās vietās lielu postu nodara plēsēji, it sevišķi ūdeles. Pirms gadiem, lai palīdzētu pīlēm, Engures ezerā mēģināja no nopļautajām niedrēm veidot peldošas salas. Taču arī tām plēsēji tiek klāt. Mēs Kačoru purva dīķiem mākslīgās ligzdas sākām taisīt no stiepļu pinuma, saliekot tajā sienu, niedres, un izvietojām uz koka stabiem. Līdzīgas ligzdas mednieki ir mēģinājuši likt arī agrāk. Bet laikam tas līdz galam vēl nebija izdomāts, ka ūdelēm ir asi nagi un tās pa koku tomēr uzrāpjas augšā, lai tadpat pa apakšu nokļūtu līdz ieejai ligzdā un tur sadētajām olām. Arī Kačoros paši redzējām šādu ūdeļu bezkaunību un milzīgu veiklību. Tādēļ izdomājām uz koka stabiem uzmaukt kanalizācijas caurules no ļoti gludas plastmasas. Tādā savus asos nagus ūdele vairs ielaist nespēj. Zina, nojauš, ka ligzdā ir perējums, bet augšā netiek vairs nu nekādi! Bet ne jau pīļu ligzdas vien ūdeles posta. Tādēļ cenšamies vismaz savos ūdeņos tās izmedīt, un varu pat teikt, ka nu jau Kačoru purvā ūdeļu ir krietni mazāk.
Augstu uzliktā ligzda par peldošo salu ir labāka arī ar to, ka tai mūžs ir krietni ilgāks, jau uzbūvētās stāv gadiem, mums atliek vien katru ziemu jaunas pielikt klāt. Ziemā, kad ir uzsalis stiprs ledus, to izdarīt ir vislabāk, jo var vajadzīgajai vietai pat ar transportu tikt klāt. Izurbjam ledū āliņģi, iedzenam stabu, uzmaucam cauruli un uzliekam ligzdu. Viss notiek pietiekami ātri un parocīgāk nekā tad, ja vaļējos ūdeņos stabi un ligzdas būtu jāved ar laivu.
Iepriekš izliktajās ligzdās gan arī katru pavasari vecais siens ir jānomaina ar jaunu. Vispirms jau tādēļ, ka pīles, perēšanas vietu veidojot, sienu izplucina, bet arī tādēļ, ka ziemā vecais siens ir samitrinājies, sācis pūt, un tādā slapjumā pīle ligzdot nelīdīs.
Lai nu kurš putns, bet pīles no cilvēkiem, kamēr vien nav medīšanas laiks, baidās maz, var pat teikt, ka cilvēku tuvums viņām patīk. Atceros, ka tajos gados, kad Kačoru purvā izstrādāja kūdru, pīļu tur bija pat krietni vairāk. Iespējams, arī tādēļ, ka bija daudz vairāk brīvo ūdeņu, kas nu ļoti aizaug ar niedrēm.»
KOMANDA. Katrs no vīriem jau iepriekš zina, kas ligzdas būvēšanas brīdī viņam ir jādara. Ārijas Romanovskas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv