24. Februāris, 2019
Vārda dienu svin: Diāna, Dina, Dins

Par Gaujas dāvinājumu prompludināšanu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Par  plostošanu un koku pludināšanu Gaujā mūsdienās vairs vien reizēs, kad jāatrod kaut vai kāds iemesls jaunu svētku izgudrošanai, atceras. Bet bija laiki, kad tā  arī daudziem valmieriešiem bija pamatīga padarīšana. It sevišķi, kad kopā nesasaitēti baļķēni  pa upi cauri Valmierai  uz leju tika pludināti.

GAUJAS BEZKAUNĪGĀS DĀVANAS. Valmierā atzinīgi tās vairs vērtē  vien pīles. Ramonas Apses foto
GAUJAS BEZKAUNĪGĀS DĀVANAS. Valmierā atzinīgi tās vairs vērtē vien pīles. Ramonas Apses foto

Ne vienam vien Gaujmalai tuvāk dzīvojošam bija liels kārdinājums krēslas stundā kādu vien pāris vīriem pastiepjamu  apaļkoku krastā dabūt un steigšus skaudīgām acīm neredzamā vietā nogādāt.  Riskanti jau bija: ja pludināto koku pievācēju kāds pieķēra, tad tādam cēlās neslava pa visu Valmieru, kurā toreiz dzīvojošie visi sevi par tikai godājamiem, ne ar kādām šmucēm  nesaistītiem pilsoņiem uzskatīja.
Cita lieta bija  noķert, krastā pietauvot pavasara palu ūdeņu nestos zarainos   stumbeņus. Pēc apžāvēšanas no tādiem ne viens vien sters labas malkas iznāca…
Nu no tiem laikiem ir palikusi vien atmiņu stāstīšana par dzīvošanu Krāču kaktā un sadzīvošanu ar Gauju. Nav laikam vairs arī veču, kuriem bija saprašana un pamatīgs krampis, kā palu nestos,  pa lēto vai pie pašām mājas durvīm piegādātos baļķēnus malkā sagatavot.
Bet Gaujai koku nešana pavasaru palos joprojām ir tīkama nodarbe, ko tā pat ļoti bezkaunīgi turpina. Par bezkaunību jārunā vēl jo vairāk tādēļ, ka šodienas valmieriešiem šāda  upes krastu apdāvināšana, aizkrāmēšana  ar nu jau sen te nevienam nevajadzīgiem koku stumbeņiem ir jau pat aizvainojoša.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
25. Oktobris, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 

Partneri