Par apkures nākotni Valmierā

- 9.Jūnijs, 2015
Laikrakstā

Nesen Valmierā ekspluatācijā nodeva jauno ar biomasu (lasi - šķeldu) kurināmo katlu māju Dzelzceļa ielā 7. Kā zināms, savulaik, tikai runāts par abu galveno pilsētas apkures iekārtu nomaiņu abos Gaujas krastā, arī centrā no koģenerācijas stacijas ar dabas gāzes apkuri pārejot uz apkures katlu, kas kurināms ar šķeldu. Vai un kad tiks darīts šis solis - par to Liesmai stāsta uzņēmuma Enerģijas risinājumi īpašnieks un Valmieras enerģijas akcionārs Guntars Kokorēvičs.

Šodien, atklājot šķeldas katlu māju Dzelzceļa ielā, ir noslēdzies viens posms. Kā to varētu raksturot?

Šis varbūt bija tāds ārkārtējas situācijas spiests notikums, jo mainījās likumdošana, kas noteica, ka ar 2017. gada 1. jūliju izbeigsies šis obligātā iepirkuma atbalsts elektrībai. Tas arī mums lika jau laicīgi domāt par to, kādi varētu būt risinājumi, lai Valmieras iedzīvotājiem šo siltuma tarifu tomēr saglabātu maksimāli zemu. Jo pēc mūsu aprēķiniem, ja mēs neko nedarītu, tarifs pēc 2017. gada 1. jūlija pilsētā pieaugtu par 50%. Ņemot to vērā, nolēmām jau laicīgi sākt investīcijas. Būtiski, ka tobrīd vēl bija iespējams saņemt Eiropas Savienības atbalstu ar 50% intensitāti, šobrīd jaunajā ciklā vairs līdzīgos projektos Eiropas Savienības atbalsts ir tikai ar 35% intensitāti. Līdz ar to mēs laicīgi pieņēmām lēmu, un viss ir gatavs!

Šajā projektā interesantākais, manuprāt, ir siltuma ražošana, izmantojot pa skursteni gaisā izejošos karstos dūmus... Varbūt pastāstiet sīkāk par šo tehnoloģisko risinājumu!

Jā, šādu iekārtu izmantojam arī šķeldas katlumājā Cēsīs, to sauc par dūmgāzu kondensācijas ekonomaizeru, kas piedod klāt vēl 20% saražotajam siltumam. Tas siltums, kas rodas, iznāk ārā no sākotnēji saražotā siltuma, tiek vēl vienu reizi savākts kopā un ielaists sistēmā. Tā ar iespēja ar to pašu sākotnējo enerģijas daudzumu saražot par 20% vairāk siltuma.

JAUNUMS NOZARĒ. Šis interesantais tehniskais risinājums, ko sauc par dūmgāzu kondensācijas ekonomaizeru, pagaidām Latvijā ir novitāte. Ar šīs iekārtas palīdzību skurstenī izejošās karstās dūmgāzes tiek dzesētas, no tām iegūstot vēl 1 megavatu jaudas. Dūmgāzu kondensācijas ekonomaizera izmantošana ne tikai dod papildus jaudu, tā tiek attīrītas arī atmosfērā izejošās dūmgāzes, tāpēc šo katlumāju var uzskatīt par ļoti draudzīgu videi. Visa iekārta izgatavota no nerūsējoša tērauda, jo dūmgāzu kondensāts ir agresīva vide. Pa attēlā redzamajām melnajām gumijas caurulītēm kondensātam virsū tiek smidzināts ūdens. Kondensāts tiek vēlreiz uzsildīts, nonāk caur siltummaini pilsētas siltumtīklā. Šajā procesā vēl tiek izmantota arī citronskābe. Visas cietās dūmgāzu daļiņas tiek aizvadītas uz kondensāta attīrīšanas sistēmu, kur visa šī dubļiem līdzīgā masa tiek aizvadīta uz smilšu filtriem, pēc kuriem atkal veidojas tīrs kondensāts, ko vēlreiz laiž pilnā ciklā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru