19. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Sibilla, Teika, Lita

Novērtē Burtnieka smilšakmens atsegumus

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Sākas visā Latvijas teritorijā notiekošās «Dabas skaitīšanas» otrā sezona. «Katrs individuāli, kuram uzticētas noteiktas teritorijas, arī biotopi, sāk, kad vien jau var un kad daba to atļauj,» teica pie Burtnieka stāvkrasta sastaptais Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts, ģeologs Dainis Ozols.

Novērtē Burtnieka smilšakmens atsegumus

«Zālāju, mežu biotopu vērtētājiem vēl jāpagaida, lai daba sāk zaļot. Man ir jāuzskaita, jānovērtē šobrīd zināmie atsegumi un alas visā Latvijas teritorijā, kā arī, ieklausoties cilvēku stāstījumos, jāmēģina atrast ko jaunu. Kamēr koki vēl kaili un nav paaugusies zāle, atsegumi redzami tieši labāk. Sāku ar vienu no tuvākajiem, pie Burtnieka. Te krastā pie vecās kapsētas līdz 300 metru garā posmā pavisam ir septiņi atsegumi, no kuriem daži gan ir pavisam mazi. Taču arī tie, tāpat kā lielākie, ir Eiropas Savienības aizsargājamais biotops, kas nav pat tik daudz ģeoloģiska, bet galvenokārt kā dzīvās dabas vērtība, jo uz šādiem atsegumiem aug dažādas, pat reti sastopamas sūnas, tie ir mītnes kukaiņiem, arī bitēm. Pie Burtnieka īpaši retas sūnas vai augus gan nepamanīju, bet bites šeit smilšakmenī dzīvo. Vai tās ir līdzīgas Sietiņieža bitēm, tas nu būs jāvērtē kukaiņu speciālistiem.»

KRŪMU AIZSEGĀ. Saskatīt Burtnieka smilšakmens atsegumus pat pavasarī traucē krūmi. Vēl grūtāk tos varēs pamanīt, kad daba sazaļos. Ārijas Romanovskas foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
20. Aprīlis, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Makšķernieks

Pirms daudziem gadiem to klinti varēja redzēt pāri visam ezeram. Tagad pat tuvumā ir to grūti ieraudzīt. Nestrīdēšos ar mācītu ģeologu, bet no pieredzes zinu, ka smilšakmeņu kraujas no augšas nobrūk, vairāk atsedzot skatam klinti. Savukārt no apakšas tām ir tendence aizaugt ar kokiem un krūmiem. Domāju, ka šai kraujai vairs nav kur nobrukt un tā pamazām aizaug.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri