21. Jūnijs, 2019
Vārda dienu svin: Monvīds, Egita, Emīls

Notikumi Eiropā un eiro ieviešana Latvijā

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Notikumi Eiropā un eiro ieviešana Latvijā

Viens no galvenajiem cilvēku satraukuma iemesliem par iecerēto eiro ieviešanu no 2014. gada 1. janvāra ir notikumi eiro zonā. Bieži Latvijas Bankai tiek prasīts - varbūt labāk izvēlēties atlikt eiro ieviešanu uz laiku, kad eiro zona atrisina savas problēmas, uzlabo banku sistēmas un dalībvalstu valdību finanšu uzraudzību? Varbūt labāk ievākties jau gatavā mājā, nevis pašiem pielikt roku tās celtniecībā?

Latvijas Bankas viedoklis ir – mums ir jāizmanto šī vēsturiskā iespēja un jāpievienojas eiro zonai, turklāt plānotajā laikā.

Pirmkārt, pēc pašu nesenās pieredzes redzam, cik grūti ir jāstrādā, lai sasniegtu Māstrihtas kritērijus un vispār panāktu uzaicinājumu iestāties eiro zonā. Iespējams, kāds būs aizmirsis, bet eiro bija plānots ieviest jau 2008. gadā. Neizdevās, jo, neieklausoties ekspertu brīdinājumos, toreizējās valdības īstenoja "gāzi grīdā" politiku, kas pārkarsēja ekonomiku.

Otrkārt, būtiski ir iesaistīties lēmumu pieņemšanā jau brīdī, kad notiek nozīmīgas pārmaiņas un tiek runāts par tālāku eiro zonas stiprināšanu ilgtermiņā, nevis noraudzīties uz to no malas. Krīze ir devusi mācību ne tikai Latvijai, bet arī visai Eiropai un pasaulei. Tāpēc patlaban Eiropas Savienībā tiek apspriestas nozīmīgas reformas eiro zonā, kuru mērķis ir padarīt eiro zonu stabilu un pārtikušu.

Jūnija beigās Eiropadomes priekšsēdētājs Hermans Van Rompejs prezentēja eiro zonas reformu ierosinājumu, kas izgaismo Eiropas Monetārās savienības nākotnes redzējumu. Tas sniedz pirmās atbildes uz jautājumu par to, kas nodrošinās eiro zonas pārticību un stabilitāti nākotnē. Šis ierosinājums paredz, ka eiro zona turpmāk balstīsies uz vairākiem pīlāriem, tostarp integrētām finanšu, budžeta un ekonomikas politikas sistēmām. Līdz ar to varam cerēt, ka netiks pieļauta bezatbildīga valstu rīcība, nekontrolēti audzējot savus parādus.

Mums ir izredzes pievienoties savienībai, kura būtu daudz stiprāka nekā līdz šim, un uzskatu, ka šī iespēja būtu jāizmanto.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneri