14. Oktobris, 2019
Vārda dienu svin: Minna, Vilhelmīne

No citiem atšķirīga pieeja olu ražošanā

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Šoreiz, apmeklējot kaimiņu novadus, pieteicāmies ciemos pie zīmola «Raunas mājas vistu olas» radītājiem IVARA SALMAŅA un ELITAS SIMSONES. Iemesls vizītei Raunas pagasta «Puriņos -1» ir tāpēc, ka tā saimnieki šovasar bija to 26 novadu uzņēmēju pulkā, kurus Priekuļos, Liepas muižā godināja Vidzemes plānošanas reģions savā gadskārtējā pasākumā «Vidzemes stāsti».

No citiem atšķirīga pieeja olu ražošanā

«YouTube» skola

Liepas muižā demonstrētajā video filmā par «Vidzemes stāstu» varoņiem Ivars atklāja, ka viņam ir darba pieredze lauksaimniecībā, jo ilgstoši strādājis mātes saimniecībā, kurā nodarbojas ar piena lopkopību un graudkopību. Bet Ivaram arvien bijusi vēlme uzsākt arī kaut ko savu. Tā pamazām viņš nonācis pie putnkopības – līdz šim pilnīgi svešas lauksaimniecības nozares.

Kad ierodamies «Puriņos», pie abām putnkopībai atvēlētajām kūtīm izvietotie aploki ir tukši, tādēļ ka pēc vairāku dienu spēcīgajām lietavām tiem vēl kādu brīdi esot jāpažūst, jo: «Neies tak putnus tīšā prātā pa dubļiem laist!» Toties abām putnu kūtīm vārti ir plaši vaļā, lai tur pa abiem – lielo un mazo televizoru – režģotā rāmja logiem vistas un gaiļi var elpot svaigu gaisu un vērot kūts priekšā un pagalmā notiekošo. Abu televizoru skatītāju šajā sētā esot jau vairāk nekā 4500 – tiesa, tas gan kopā ar jaunputniem un cāļiem. Vaicājam – kā gan dažos gados iespēts tikt pie tik kupla un vārda tiešā nozīmē raiba putnu ganāmpulka? Ivars stāsta: «2016. gada Ziemassvētkos mājas otrajā stāvā neapdzīvotā istabā sākām būvēt brūderi diennakti veciem cālīšiem. Brūderi ir 16 mazi dzīvoklīši četros stāvos, kuros cālīši kā bērnudārzā īpašā uzraudzībā un gādībā mitinās mēnesi, tikai tad var sākties viņu ceļš uz kūti. Tā tas mūsmājās notiek joprojām, jo vairākas reizes gadā es pats dodos uz Čehiju, kur no uzticama sadarbības partnera, tieši no «Dominant CZ» inkubatora, iegādājos tikko šķīlušos diennakti vecus cāļus. Lai sekmīgi nodarbotos ar putnkopību un olu ražošanu, ir jāzina vairākas šīs nebūt ne vienkāršās nozares lietas. Joprojām mācāmies! Visvairāk saimniekošanā noderīgu padomu iegūstam no interneta, apmeklējot «YouTube». Taču nebūt ne visu tur uzzināto un ieteikto kopēju. Jaunās zināšanas saprātīgi pielāgoju gan savām finansiālajām un fiziskajām, gan arī savas lauku sētas ēku un labiekārtojuma iespējām.»

«VIDZEMES STĀSTI 2019». Ivars Salmanis un Elita Simsone godam pārstāv Raunas novadu. Ārijas Romanovskas foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
25. Septembris, 2019

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri