24. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Marlēna, Ilvija, Ziedone

Nekad nebiju domājis, ka arī es varētu tā “iekrist”

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

2013. gada laikā Vidzemes reģiona teritorijā reģistrēta informācija par gandrīz 100  gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies ar iesniegumiem policijā, jo cietuši no citu personu krāpnieciskām darbībām -  nelikumīgi izmantojot viņu internetbankas lietošanas datus, noformēti un saņemti īstermiņa aizdevumi, kuru summas svārstās robežās no 50 līdz 500 latiem.

Foto: rgbstock.com
Foto: rgbstock.com

Krāpnieka portrets - vīrietis, vecums 20-35 gadi, bez patstāvīgas darba vietas. Iepriekš bijis policijas redzeslokā vai jau tiesāts par dažādu likumpārkāpumu izdarīšanu.

Cietušais - (atkarībā no krāpnieku izvēlētās mērķauditorijas iezīmējas divas grupas) - vīrietis, vecums 50-60 gadu, nestrādā vai 18-25 gadus veci jaunieši.

Raksturīgi, ka visbiežāk krāpnieki un cietušie iepriekš bijuši vairāk vai mazāk pazīstami. Klāstot visdažādākās versijas, kāpēc krāpniekam tik ļoti nepieciešama palīdzība, ļaunprātīgi tiek panākta personas uzticēšanās, un cilvēks pats atdod prasīto - uztic vai nosauc krāpniekam internetbankas datus un paroles. Brīdī, kad lētticīgajam un izpalīdzēt kārajam paziņam pienāk paziņojums par laiku atmaksāt saņemto aizdevumu, par kura eksistenci viņš nav pat nojautis, draudzībai ir beigas, un pārsteigtais “parādnieks” auj kājas, lai dotos taisnību meklēt policijas virzienā.

Kā atzīst Madonas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieka vietniece Inga Randare, kāds no jauniešiem, kas vērsies pēc palīdzības policijā, atzinies, ka bija gan lasījis, gan dzirdējis par krāpnieciskām darbībām, kad uz citas personas vārda tik noformēti un izkrāpti īstermiņa aizdevumi, bet “nekad neesot iedomājies, ka kaut kas tāds varētu notikt ar mani!”

Uz jautājumu, kas pamudina personas rīkoties tik neapdomīgi, izmeklētāji sniedz viennozīmīgu atbildi - lētticīga uzticēšanās un par pakalpojumu piedāvāta “samaksa”! Jāatzīst gan, ka bagāts neviens no tā nav kļuvis, toties nepatīkami brīži gan piedzīvoti pārpārēm. Krāpnieku piedāvātā “pateicība” par internetbankas karšu “īri” svārstās robežās no cigarešu paciņas un alus pudeles vienā gadījumā līdz piecu vai desmit latu lielai naudas summai. Tikai vienā gadījumā krāpnieks bijis īpaši “devīgs”- par 500 latu izņemšanu no konta viņš lētticīgajam draugam atstājis 100 latus!

Izmeklētāji uzsver, ka šādos noziegumos aizdomās turamā persona tiek noskaidrota gandrīz 100% gadījumu. Arī paši krāpnieki, kas naudu tērējuši izklaidēm, alkohola iegādei vai atstājuši spēļu automātos, atzīst, ka lieliski apzinājušies - kad cietušie attapsies, ka viņu lētticība ļaunprātīgi izmantota, krāpniekiem par izdarīto nāksies stāties tiesas priekšā. Par visiem gadījumiem uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 193. 2. daļas “Nelikumīgas darbības ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem” 2. daļas “ par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu”, par ko paredzēta atbildība- soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem, vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu vai naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas” un 177. 2. daļas “Par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās”.

Policija atgādina - ja nevēlaties piedzīvot nepatīkamus brīžus un garu skaidrošanos ar policiju un kredītiestādēm, nekad un ne pie kādiem apstākļiem nenodot citas personas rīcībā savas internetbankas konta numurus, paroles un kodu kartes.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri