19. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Jāzeps

Ne tikai par naudu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Šoreiz neliels vizuāls un informatīvs ieskats Latvijas Bankas izveidotajā interaktīvajā ekspozīcijā jeb mūsdienīgi dzīvā muzejā Naudas pasaule.

Ne tikai par naudu

Viss sākas ar Sprīdīša monologu: «Nauda, nauda... Tu domā — tāpēc jāstrādā? Es arī meklēju naudu, vai tu to nemeklē? Kurš gan to nemeklēs! Es ticu, ka naudas dēļ nav jāstrādā, bagāts var kļūt arī bez lielām pūlēm. Purvā tādas naudas ir tik, cik uziet! Es sarakšu pilnu maisu visam mūžam! Man vairs nekad nebūs jāstrādā.» Mazais puika ar lielu lāpstu pār plecu ieradies uz naudas rakšanu purvā, kur visapkārt spīguļo maldugunis, bet fonā ķērc kraukļi... Taču tas lielajai un plašajai Naudas pasaules ekspozīcijai ir tikai tāds nosacīts priekškambaris, kurā uz visām četrām sienām dzīvas bildes, pārējais vēl tikai nāks! Tāpēc piedosim muļķa puikam par viņa alošanos.

Kad visas Naudas pasaules telpas — sanāks kāds ducis divos stāvos — ir izstaigātas, der ieklausīties, ko par savu ikdienas misiju te stāsta pats Naudas pasaules tētis un reizē galvenais gids JĀNIS MOTIVĀNS:

«Šo mēs vairāk uzskatām par tādu kā impulsu fabriku, jo nav domu, ka šo ļoti apjomīgo izstādi cilvēks var divās stundās apgūt. Divas stundas ir tāpēc, ka 35 līdz 40 minūtes ir cilvēka dabiskās uztveres periods, kad viņš vispār uztver informāciju, jo vēlāk viņam smadzenes jau sāk nogurt. Interaktīvā muzeoloģija balstās uz ļoti vienkāršu atziņu — cilvēkam raksturīgi pirmām kārtām darīt, tad lasīt, tad domāt un tad atcerēties.

FUNDAMENTĀLA LIETA. Jānis Motivāns pie viena no būtiskākajiem Naudas pasaules stendiem — tajā tiek skaidrota pievienotās vērtības nodokļa rašanās.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
2. Marts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Pat Latvijas bankas nevajadzīgu slavināšanu

Pat ja Latvijas Bankā strādā, ka G. Vīksna i rakstīja, bijušais Liesmas žurnālists Motivāns, nez vai tādēļ vajadzētu rakstu sērijās turpināt šo banku slavēt. Arvien vairāk kļūst redzams, ka banku nebūšanās arī Latvijas banka nav bez vainas. Būtu, cik var saprast, milzīgos līdzekļus, kas tērēti Naudas pasaules izveidē, tērējuši regulārā publiskā cilvēku izglītošanā par naudas apriti, par noguldījumiem un ,it sevišķi, par tik vilinošajiem piedāvājumiem ņemt aizdevumus no dažādiem nebanku naudas (gandrīz vai par velti) piedāvātājiem, gan visas Latvijas bankas darotos sekmīgāk, gan tūkstoši nebūtu iekļuvuši parādos un no tiem bēguši uz citām zemēm. Naudas pasaulei kāda jēga būs vien tad, ja tajā strādājošie ar šiem uzskates līdzekļiem dosies no bankas sienām ārā pie cilvēkiem pagastos, pilsētās un skaidros, mācīs, kā nepadoties naudas aizdevēju viltīgajiem vilinājumiem. Pret ārpusbanku naudas aizdevēju nu jau pat tracinošo piedāvājumu propagandēšanu televīzījā, radio, internetā, ir jābūt vismaz tikpat spēcīgam, pat vēl spēcīgākam šādu aizņemšanās risku skaidrojumam. Varbūt tas pats Motivāns Naudas pasaules vārdā var vismaz Liesmā sākt šādu skaidrojošu rakstu sēriju?

Skaidrības nav joprojām

Šīs publikācijas sūtība nav slavēt LB, bet mēģināt lasītājiem kaut nedaudz parādīt šodien, iespējams, Larvijā vienu no mūsdienīgākajiem muzejiem, kaut arī Naudas pasaule, manuprāt, īsti nav muzejs tā tradicionālajā izpratnē. Jā, tā izveidošana noteikti nav bijusi lēta, taču noteikti atmaksājas, jo uz Naudas pasaules apmeklējumu ir rinda mēneša līdz triju mēnešu garumā. Atļaušos minēt, ka nekas līdzīgs nav nevienā Latvijas muzeja ekspozīcijā. Nobeigumā, iespējams, pats būtiskākais, jūtos nedaudz vainīgs, ka to neesmu uzsvėris publikāju sērijā par dažādām LB aktivitātēm - LATVIJAS BANKA NEPĀRTIEK NO LATVIJAS VALSTS BUDŽETA NAUDAS. Toties maksā ļoti lielas summas valsts budžetā. Un Liesmas lasītājiem cenšos izklāstīt vien to, ko dzirdēju un redzēju LB rīkotajā reģionālo mediju dienā Rīgā, kas bija ļoti pārdomāti organizēta un sniedza interesantu un savā ziņā pat ekskluzīvu informāciju. Tas vienkārši ir mans darbs. Ar cieņu - Guntis Vīksna.

VISMAZ INTERESANTI

Šoreiz pilnībā piekrītu Vīksnas kunga teiktajam. Žurnālistu uzdevums nav rakstīt tikai par finansu problēmām (labāk pat, ka to dara finanšu speciālisti), bet stāstīt arī par interesanto, ko redzējuši un kas var būt lasītājam interesants. Tā arī saprotu žurnālistu būtību: bijām, redzējām, stāstām! Katrs šāds ar žurnālista klātbūtni un savu redzējumu rakstīts raksts ir simtreiz vērtīgāks par par instrukcijām un atgādinājumiem, ko diemžēl " Liesma" arī vēl turpina publicēt vai pilnām lappusēm gan par nepieciešamību tīrīt skursteņus, nekāpt uz plāna ledus, nepārdot nepilngadīgajiem alkoholu, arī par gripas karantīnas turpināšanos (pietiktu ar 3 rindām!), dažādu zāļu lietošanas vajadzībām (par tām gan katram pat ļoti indivuduāli būtu jākonsultējas pie ģimenes ārsta!),pamācībām, kā uzturēties aukstumā (kad tas jau aiziet) utt. Drīz vien jūs sāksit atgādināt, cik slikti ir dedzināt kūlu, ka jāsargās no saules dūrieniem un pārsauļošanās pavasara saulītē, ka nav jāaizmirst potēties pret ērču encefalītu, stinguma krampjiem, laikus jāsāk appļaut zalāji... Kam tas viss "Liesmā", ja par to jau pirms tam izbļaustās lielā un vietējā televīzija (kā gan nokavējāt publicēt kaut ko līdzīgu šausminošajam televīzījā vēlu vakaros nu dominējošajam brīdinājumam, ka aizmigt pie stūres ir nāvējoši bīstami?). Tie, kas laikus nepotējas, dedzina kūlu un pīpē neatļautās vietās, "Liesmu" nelasa (esmu pilnīgi par to pārliecināta!), bet pārējie lasītāji šo tukšo atgādinājumu vietā daudz labāk lasītu kaut vai tādus rakstus kā Gunta Vīksnas par Naudas pasauli, vai arī līdzīgus. Pat slimību lapaspuse kļūs interesantāka, ja tajā pastāstiet par pieredzi, kā norūdīties, lai vispār nav jāslimo!
VALMIERIETE

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri