Nav divu vienādu sniegpārslu

- 11.Janvāris, 2017
Dzīvesstils
Laikrakstā

Bērniem stāstām, ka sniegs ir sasalis lietus, bet sniegpārslas salīdzinām ar baltām pūkām, spalvām vai asiem krikumiem un ķeram tās uz cimda, lai izpētītu. Patiesībā sniegpārslu un sniega pasaule ir daudz sarežģītāka.

Sinoptiķi sola, ka nedēļas nogalē vairāk snigs. Baltā sega pēdējos gados kļuvusi par arvien retāku viešņu arī Latvijā. Pirms gadiem četrdesmit pie pašu mājas bērni varēja brist pa sniegu, kurā sanāca slīgt vismaz līdz viduklim. Laikam ejot, klimatam mainoties, šādas kupenas kļuvušas par greznību, tāpēc brīžos, kad nu ir, tiek tik daudz aprunātas.

Bērni taujā: kas ir sniegs, kur rodas sniegs, kā dzimst sniegs? Un vecāki cenšas saprast, ko atbildēt. Kas ir sniegs? Daudz pūkainu sniegpārslu, kas krīt un tiek līdz zemei, kas siltumā mirklī izkūst, bet aukstumā veido prāvu baltu sniega deķi.

Cik daudz jūs zināt par sniegu un sniegpārslu rašanos? Redzot, kā pa sniegu, kas nupat sakritis arī dienvidzemēs, priecājas ne vien bērni, bet arī pieaugušie, fotografējoties zem apsnigušām palmām, gribējās papētīt, kas ir šis baltais dabas brīnums, un bija fakti, ar kuriem sniega pētnieki pārsteidza.

Pētnieki var izskaidrot, kāpēc nav divu vienādu sniegpārslu. Skaidrojums no vienas puses ir gana sarežģīts, liek piedomāt pie katra izlasītā vārda, bet, kad tas izdarīts, tad arī atmiņā paliek, kā debesis mums sarūpē tik skaistu dāvanu.

PIRMAIS SNIEGPĀRSLU FOTOGRĀFS — tā joprojām pasaulē dēvē Vilsonu Bentliju, kurš sniegpārslas bildēja jau 19. gadsimta beigās. Foto: Snowflake Bentley.com


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru