18. Septembris, 2019
Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita

Muzeju naktī aicina izdzīvot varoņstāstus

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

18. maijā Valmierā no pl. 19 norisināsies Muzeju nakts. Turpinot Latvijas simtgades stāstu, šogad izvēlēta tēma Tālavas taurētājs, godinot visu laikmetu varoņus un izdzīvojot viņu stāstus. Valmieras muzejs, paplašinot tēmu, par Muzeju nakts moto izvēlējies Rūdolfa Blaumaņa balādē Tālavas taurētājs ierakstīto atziņu Mans zelts ir mana tauta.

Muzeju naktī aicina izdzīvot varoņstāstus

Atzīmējot Latvijas brīvības cīņu simtgadi, Muzeju naktī tiks pieminēta varonība karalaukā, cīņas ierocim esot vārdam un taurei, spalvai un otai. Rūdolfa Blaumaņa apdziedātais drosmīgais un neuzpērkamais sendienu varonis Tālavas taurētājs ir kā simbols tautas varoņgaram, kas ļāvis mums piedzīvot Latvijas simtgadi.

18. maijā pl. 19 Izstāžu nams aicina uz tikšanos ar trim māksliniekiem. Paulas Zariņas-Zēmanes gleznu izstādē Bezgalības apziņas būs skatāmi darbi no sērijām Apziņas un The Still Point of the Turning World/Bangojošās pasaules miera punkts. Apziņas ir mākslinieces uztverto ainavu ilūzijas, maģiski brīži, kad acu priekšā uz sekundes tūkstošdaļu redzam ko skaidru, neaprakstāmu. Tas ir līdz mirklim, kad, samirkšķinot acis, šī neizmērojamības, pilnības, pat laimes apjauta zudusi. Darbi sērijai The Still Point of the Turning World tapuši, lasot čehu/franču rakstnieka Milana Kunderas romānu Nepanesamais esības vieglums. Paula Zariņa-Zēmane risina jautājumu par lielajiem pretstatiem – smags un viegls, tumšs un gaišs, miers un kustība. Šie darbi savā ziņā turpina Apziņu filozofiju, tikai savā formā tie kļuvuši daudz lakoniskāki. Tiek noārdīts viss liekais, nav ne pagātnes, ne nākotnes, ne gala, ne sākuma. Ir tikai bezgalīga esības sajūta, intuitīvi apjaušama skaidrība.

Savukārt mākslinieks Ivars Drulle izstādē Manai Dzimtenei iemūžinājis Latvijas lauku ainavas un šī laika vizuālo kodu – paralēli vijas tēmas par lauku māju pamešanu un dzīvošanu laukos. Mākslinieks radījis arī vairākus objektus, kas vizualizē un spilgtina izstādes ideju un rosina pārdzīvojumu.

Interesanta būs satikšanās Hanzas namiņos. Māksliniece Sindija Mačtama izstādē Saknes debesīs eksponē astoņus dažādus tēlus: Zāļu sieva, Krīvs, Karavīrs, Ragana, Zemnieks, Ragandēls, Iegātnis un Drellene. Caur senās mitoloģiskās latviešu pasaules modeli radīti atmiņā paliekoši, interesanti tēli, ļaujot skatītājam ar tiem identificēties. Tā būs pagātnes un nākotnes sasaiste, jo saknes simbolizē esošo mantojumu, savukārt debesis ir garīgums. Zeme un materiālās vērtības mainās, bet uz garīgo mantojumu varam paļauties arī modernajā pasaulē. Kolekciju papildina apraksti par katru tēlu – mākslinieces individuālais redzējums un sajūtas.

Visu izstāžu apskate būs no pl. 19 līdz 23, savukārt no pl. 19 līdz 22.30 būs apskatāma pastāvīgā ekspozīcija Teic man, Gauja, Valmieras stāstu Maršnera namā.

Pl. 19.30, tiekoties pie Izstāžu nama, apmeklētāji aicināti piedalīties izzinošā vides ekskursijā Tālavas meklētājs. Ekskursijas vadītāja, vēsturniece Ingrīda Zīriņa stāstīs par populāro sabiedrisko darbinieku, novadpētnieku, Tēvzemes balvas laureātu Hermani Enzeliņu (1867-1953). Interesenti gūs atbildes uz jautājumiem par Tālavas Senatnes pētīšanas biedrības mītnes vietu un Enzeliņa iesaistīšanos leģendārās Beverīnas meklējumos.

Pl. 20.30 Garšaugu dārzā norisināsies tikšanās ar Jāni Lejiņu, triloģijas Zīmogs sarkanā vaskā autoru. Tās ir grāmatas par Tālavas valsti – laiku, kad karš mijās ar pamieru, kad Tālavā valdīja visas tautas mīlēts un cienīts valdnieks, kad Rīgā ieradās vācu bruņinieki. Pusgadsimts nesa būtiskas pārmaiņas, kas mainīja visas tautas turpmāko dzīvi. Tas ir autora vēstījums par laiku, kad Latvijas teritorijā dzīvoja stipras tautas, kuras nebaidījās ne kara, ne darba, kurām bija labi sakārtota valsts pārvalde un kārtīga diplomātija, tas ir unikāls skatījums uz vēsturi pirms 13. gadsimta.

No pl. 19.30 līdz 21.30 muzeja pagalmā mazi un lieli interesenti aicināti piedalīties radošajā darbnīcā Dabas bērns Ingas Rasas vadībā. Būs iespēja no dabas materiāliem izveidot dažādas figūras.

Muzeju naktī varēs baudīt arī trīs koncertus. Pl. 19 pilsdrupās koncertā Zemes un debesu maģija dziedās Lienes Šomases bērnu un jauniešu radošā studija. Pl. 20 laukumā pie Valmieras Mūzikas skolas koncertā Kad dziesmā spēku smeļam uzstāsies Valmieras Kultūras centra kori. Savukārt nakts koncertā pl. 22 pilsdrupās karavīru dziesmas dziedās folkloras draugu kopa Trejasmens.

Pl. 23 muzeja pagalmā interesenti aicināti noskatīties filmu Nameja gredzens. Vēstures leģendu filma Aigara Graubas režijā stāsta par 13. gadsimta zemgaļu virsaiti Nameju un cīņu par simbolisko gredzenu, kas nes brīvības kodu.

Muzeju nakts ir starptautiska norise, kas kopš 2005. gada ik pavasari notiek daudzās Eiropas valstīs.

Publicitātes foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
10. Maijs, 2019

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Partneri