27. Jūnijs, 2019
Vārda dienu svin: Malvīne, Malvis

Mācāmies no jauna dzīvot ar dabu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Ar pavasara atnākšanu sākas arī otrā sezona Valmieras muzeja garšaugu dārziņam, kas atrodas muzeja Pilskalna mājā iepretim Gaujai. Tajā ir iestādīti 150 augi, kurus apčubina muzeja darbiniece Vita Bašķe. Kā Vita pati apgalvo, dārznieka kalendārs ir no 1.aprīļa līdz 1.oktobrim, kad dārza darbi rit pilnā sparā. Pirmais, kas jāizdara līdz ar pavasara iestāšanos, ir jāatmodina dārziņš – apkopj zemi, pievadot tai skābekli, „izķemmē” zālīti un apskata, kas ir un kas nav pārcietis ziemu. Jāpiebilst, ka viss izaudzētais ir izmantojams tējām – abas saimnieces Vita Bašķe un Indra Vīlistere - pēc novākšanas katru augu rūpīgi izžāvē, lai pēc tam rudens un ziemas sezonā ar to cienātu valmieriešus un citus ciemiņus. Indra gan piekodina: „Nav tāda dalījuma – garšaugi un tējas. Ir, protams, tādi augi, kas ir tikai ārstniecības augi un kuru kā garšaugu neizmanto, bet ir vesela rinda garšaugu, kas ir arī kā ārstniecības augi, un otrādi. Nav tādu striktu robežu, jo, piemēram, estragonu var izmantot gan kā garšvielu, gan kā tēju.”

Valmieras muzeja publicitātes foto
Valmieras muzeja publicitātes foto

Kā nonācāt pie šādas idejas par garšaugu dārziņu?

Indra Vīlistere: Muzejs atrodas pilsdrupu teritorijā, un viena no mūsu ēkām ir vecās aptiekas ēka, pie kuras, kā mēs zinām, savā laikā ir bijuši divi aptiekas dārzi. Tā kā šie dārziņi ir likvidēti, mēs bijām plānojuši tos atjaunot, jo tas būtu interesanti, bet ne vienmēr tas ir racionāli to darīt tajā pašā vietā. Tad, kad muzejs ieguva lietošanā šo ēku, mums bija jāizlemj, ko darīt ar dārzu. Tajā mirklī mums „saslēdzās” kopā abas idejas, ka šeit varētu būt tā vieta, kur atjaunot dārzu. Protams, mēs aptiekas dārzu neatjaunojām pilnībā, jo tas bija veidots ar mērķi audzēt augus, ko izmantot medikamentu ražošanā. Mēs nekopējam veco aptiekas dārzu, jo neizgatavojam medikamentus – mēs audzējam ārstniecības augus un garšaugus.

Kā Jūs dabūjāt visus šos 150 augus?

Indra: Tas viss ir Eiropas Ekonomiskās zonas projekta ietvaros. Tajā tika noteikts, kādi augi dārzā jāstāda, kādā kārtībā, cik daudz un kur attiecīgais augs atradīsies. Dārzam ir izstrādāts tehniskais projekts, ar kuru saskaņā dārzu ierīkoja konkursa kārtībā izvēlēta firma.

Kā pielietojat to visu, kas ir izaudzēts un izžāvēts?

Indra: Pirmkārt, mēs to drīkstam lietot tikai muzeja pasākumu ietvaros. Mums ir speciālas programmas – semināri gan skolēniem, gan pieaugušajiem, kad mēs dodam nogaršot dažādus augus. Cilvēki, protams, var nākt arī ar savām vēlmēm, tad arī tās īstenojam. Jāpiebilst, ka krājumus iztērējam ne vien ārstniecības un garšaugu programmu ietvaros, bet arī dažādu kultūras pasākumu laikā. Piemēram, Simjūda gadatirgū cienājam visus ar karstu tēju – gan pasākuma dalībniekus, kas uzstājas, gan tirgotājus, lai viņi nenosalst. Arī Muzeju naktī katru gadu vārām lielo tējas katlu un cienājam apmeklētājus.

Par ko visbiežāk stāstāt ārstniecības un garšaugu programmā?

Indra: Galvenokārt vadāmies pēc rokasgrāmatas, kuru ir sagatavojusi profesore Vija Eniņa. Viņa ir ne tikai apraksta, kā dažādi augi izskatās, cik tie ir gari un kā tos sauc dažādās valodās, bet arī to, kā augus izmantot un sagatavot. Mēs, protams, arī lasām literatūru un mācāmies gan pie Zeltītes Kavieres, gan pie citiem fito speciālistiem. Būtiski atcerēties – mēs nenodarbojamies ar cilvēku ārstēšanu vai padomu došanu, kā ārstēties. Vairāk mēģinām izstāstīt, ka tā cilvēkam ir fantastiska iespēja papildināt savu uzturu ar dabas dāvātiem augiem un ka tas ir ceļš uz veselīgu dzīvesveidu. Ja mēs šos augus lietosim ikdienā, pievienojot tos ēdienam pēc iespējas dažādākās kombinācijās, nevis dzersim kā ārstniecības augu tējas ar domu, ka ārstējam kuņģi, aknas vai sāpošu kaklu, tad būsim veseli. Mēs mācām augus lietot uzturā, nevis tikai izmantot kā tēju vai garšvielu. Turklāt cilvēkus iepazīstinām ar augu izmantošanas vēsturi, piemēram, pirmie olimpiskie vainagi, kā izrādās, bija no pētersīļiem, nevis lauru lapām.

Kāda ir valmieriešu interese par šo garšaugu dārziņu?

Vita: Interese ir visnotaļ liela. Piemēram, pagājušajā Muzeju naktī vasarā - daudzi bija izbrīnīti, ieraugot izziedējušu salātu. Tādā veidā šī interese aug, jo cilvēki vēlas redzēt arvien vairāk lietu, kas viņus izbrīnītu. Ir arī tādi, kas nāk ar skaidru domu – viņš ir lasījis par konkrētu augu un nāk pie mums to apskatīt. Daudzi cilvēki iet pastaigāties gar Gauju un ienāk arī pie mums. Jāpiebilst, ka mūsu dārziņu apmeklē arī vakaros, kad pašas neesam klāt. Ir sajūta, ka cilvēkiem šeit patīk.

Vai valmierieši var atnākt iegādāties kādu tēju?

Indra: Nē, nevar. Viņi var atnākt izbaudīt, izzināt un pagaršot, bet pārdot mēs nevaram. Tas, ko mēs varam „tirgot”, ir mūsu programma un stāstījums, bet tēju vai augus mēs netirgojam.

Kā Jūs kopumā vērtējat ieguldīto darbu un ideju par garšaugu dārziņa izveidi?

Vita: Es domāju, ka tas ir izdevies un ilgtspējīgs projekts, jo mūsdienās cilvēki kļūst slinkāki, viņi ir aizmirsuši, kas ir daba. Mūsu uzdevums ir viņus izglītot un pieradināt pie tās.

Indra: Dārzs ir arī kā labs ideju špikeris savam personīgajam dārziņam vai kastītei uz palodzes vai balkona. Pie mums var apskatīties, kas patīk un kas garšo, tad attiecīgi izveidot arī savu dobi.

Apskatot rūpīgi izkopto garšaugu dārziņu, var just mīlestību, kas pavadījusi čaklās dārznieces rokas. Katrs augs tiek apčubināts vairākkārt, apmīļots gan ar rokām, gan ar vārdiem, tādā veidā aizvadot pozitīvo enerģiju arī uz dārziņa apmeklētājiem un tējas baudītājiem. Ikviens valmierietis un pilsētas viesis mīļi gaidīts ciemos pie Vitas un Indras, kur var aprunāties par sev interesējošiem jautājumiem, kas saistīti ar augiem, kā arī vienkārši pasēdēt pie siltas tējas tases un pabūt ar sevi un dabu, kas mūsdienu steigā ir piemirsts relaksācijas veids.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneri