Lielo plūdu paredzējums

- 16.Marts, 2019
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Šis pavasaris, ja vien Atlantijas ciklonu šūpoles, kas cauru ziemu neļāva aukstuma viļņiem no austrumiem Eiropai pat pietuvoties, pēkšņi un negaidīti neiešūposies gauži šķērsām, Latvijā laikam gan nevienu vietu ar pārāk lieliem plūdiem neapskādēs.

Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, lūkojoties jau uz nākamajiem pavasariem un ieklausoties Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālistu vērtējumos, 30 vietas ir atzinusi par nacionālas nozīmes plūdu riska teritorijām. Starp tām ir ierakstītas piecas gluži jaunas, arī Valmiera (vēl Mazās Juglas upes paliene, Daugava no Daugavpils līdz Līvāniem, Skrunda un Lielupes augšteces paliene).

Vērtējumā arī teikts, ka tieši šīs jaunās teritorijas par plūdu apdraudētām atzītas dabā jau reāli redzamo klimata pārmaiņu dēļ. Tādēļ jau tuvākajos gados nopietni plūdu draudi nu tiek prognozēti pat 3,4 procentos no visas valsts teritorijas, turklāt vairākās vietās iespējami pat katastrofāli.

Nu potenciālajām plūdu apdraudētajām teritorijām līdz 2020. gada sākumam izstrādās vai atjaunos plūdu postījumu un plūdu riska kartes, kā to paredz Eiropas Savienības direktīva par plūdu riska novērtējumu un pārvaldību un Ūdens apsaimniekošanas likums. Atbilstoši šīm kartēm sagatavos Plūdu riska pārvaldības plānu, kā arī izstrādās Pretplūdu pasākumu programmu. Cerams, ka Valmierai, kas nu ir atzīta par plūdos ļoti apdraudētu, šos plānus un programmas realizējot, arī kaut kas tiks, lai kādu pavasari mēs nepieredzētu, ka Gauja nevis pilsētai cauri, bet kaut kur gar malu garām aiztek...

VALMIERA. 2010. GADA APRĪLIS. Lai Gauja, tik ļoti izkāpjot no krastiem, ne tikai dažas mājas, bet pat ielas neappludinātu, pēc šādiem plūdiem bija iecere šajā vietā gar krastu uzbūvēt dambi. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru