17. Jūnijs, 2019
Vārda dienu svin: Artis, Artūrs

Labo domu sveces liešana Valmieras muzejā

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Trešdien, 8.februārī, Valmieras muzejā Valmieras sākumskolas 2.klases audzēkņiem bija iespēja pašiem izveidot un labām domām piepildīt savu parafīna sveci. Šāda sveču liešanas programma izveidota jau pirms vairākiem gadiem pēc muzeja Krājuma nodaļas vadītājas Indras Vīlisteres iniciatīvas, un sveču radīšanas nodarbības muzejā norisinās katru ziemu.

CC license
CC license

Sveču veidošana bērniem izvērtās par ne vien interesantu un daudziem vēl nebijušu aktivitāti, bet tās gaitā muzejpedagoģe Ilga Bērziņa mazajiem darboņiem sniedza arī vērtīgas zināšanas par seno latviešu tradīcijām, par sveču nozīmi un spēku, kā arī par liešanas procesu – ļoti svarīgi tajā esot domāt labas domas un sūtīt vēlējumus, smieties, dziedāt un būt pozitīvam. Sveču radīšanas laikā izskanēja gan audzēkņu anekdotes un stāsti, gan mīklas, gan kopā dziedātas dziesmas. Pati pedagoģe atklāja, ka, viņasprāt, caur šīm senajām tradīcijām bērni mācās sirsnību un pievēršas garīgām vērtībām, turklāt procesā cits ar citu vairāk kontaktējas un sadraudzējas.

Valmieras sākumskolas audzinātāja Baiba Paleja pastāstīja, ka uz muzeju gan klasei nav sanācis aiziet tik bieži, cik gribētos, taču, tā kā šī ir jau otrā klase un bērni iemācījušies paklausīgi iet rindiņā, uz dažādiem pasākumiem ārpus mācību soliem var doties regulārāk. „Esmu ļoti pateicīga, ka Valmierā tāda iespēja ir, jo citās pilsētās jau, piemēram, nav. Mums valmierieši ir tādi fantastiski,” tā audzinātāja, kura atklāja, ka pati jau reiz šādā tehnikā sveci ir veidojusi, un ļoti vēlējusies to parādīt arī bērniem.

Ko pēc nodarbības darīt ar labām domām un smiekliem piepildīto sveci, bija katra paša skolēna ziņā. Vairāki bērni atzina, ka to kādam uzdāvinās – otrklasnieks Edvards gribot pārsteigt mammu, bet mazā Elisa ar sveci iepriecināšot omi. Tāpat skolēni piebilda, ka noteikti ņems vērā nodarbības vadītājas Ilgas ieteikumu sveci dedzināt pērkona laikā, lai to ātrāk aizdzītu prom.

Muzeja direktore Iveta Blūma pastāstīja, ka februāris jau izsenis uzskatīts par sveču mēnesi, un tas noticis pavisam likumsakarīgu iemeslu dēļ – seno latviešu sveces tika darinātas no aitu taukiem, un bija nepieciešams aukstums, lai tās sacietētu, un tieši februāra sals esot bijis vispiemērotākais, tādēļ sveces nestas ārā un spraustas sniegā, lai sacietē.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneri