Kolekciju dārzs zem gājputnu ceļa

- 27.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Neparastu kolekciju dārzu trīs hektāru platībā Raunā, Lauku ielā 1, ar labu izjūtu un gaumi veido ILVA un JĀNIS LODZIŅI, piepalīdzot meitai Kristiānai un dēlam Jānim.

«Tā kā mūsu dārzā ir trīs lielie ziedēšanas svētki – kad zied priedes, filadelfi un hortenzijas, tad ir pēdējais laiks, lai vēl paspētu uz skaraino hortenziju ziedēšanu!» – tā telefona sarunā par «Liesmas» lūgumu pieteikties ciemos sacīja sertificēts meža taksators, mežsaimniecības pakalpojumu uzņēmuma īpašnieks Jānis Lodziņš.

No hobija uz atkarību

Kad Raunas pievārtē nogriežamies Lauku ielā un garām dīķim uzbraucam pakalnā, skatam paveras plašs lauks. Piestājam autostāvvietā. Tur jau nāk mājsaimniece Ilva un viņas meita Kristiāna – Bulduru Dārzkopības vidusskolas audzēkne. Iepazīšanos pārtrauc varens un skaļš dzērvju kāsis. «Esam pieraduši, ka pāri mūsmājām jau gadiem iet gājputnu migrācijas ceļš. Šorīt šis ir jau trešais kāsis!» – pamājot atvadas, nosaka Ilva.

Vedot mūs pa kolekcijas dārza jaunāko daļu, Ilva atceras laiku pirms piecpadsmit gadiem, kad ar Jāni no Cēsīm pārcēlušies uz dzīvi Raunā:

«Sākumā kopām teritoriju ap māju – pusotra hektāra īpašumā. Mainījām pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados celtās mājas izskatu, pēc sava prāta pārveidojām dārzu, vecie koki atbrīvoja vietu jaunajiem, par piemiņu no iepriekšējām paaudzēm atstājām vien Rietumu tūju, kas te aug kopš mājas būvēšanas. Kad radās iespēja piepirkt zemi, īpaši neko neplānojot, dārza teritoriju palielinājām.

Te nav daiļdārzs, tā ir pēc mūsu izjūtām veidota augu kolekcija. Tajā pašlaik par savu lepnumu uzskatām 70 filadelfu jeb jasmīnu šķirnes, 250 šķirņu priedes, vairāk nekā 30 fiziokarpu šķirnes, 40 šķirnes bērzu, un kur tad vēl skarainās hortenzijas – pašlaik no Holandes pie mums ceļo jau simtā to šķirne! Aug arī dažādi ēdamie augi – kizils, sausserži un citi. Dobes ar krūmiem papildinātas ar ziemcietēm, kas zied visu vasaru. Tur – baptīzijas, Austrumu magones, pelašķi, fenheļi, kosmejas, flokši, heihēras, perovskijas, dienlilijas un daudzas citas ziemcietes. Arī koku netrūkst – ir kļavas, likvidambrs jeb ambraskoks. Jūdas koks, kas sēts no sēklām, magnolijas, tulpju koki, egles un, protams, Jāņa bērzi! Kolekciju papildinot, esam tā ieskrējušies, ka nu jau var teikt: kļūstam no augiem atkarīgi!»

SAIMNIECE. Ilva ar sajūsmu par varenāko un košāko no graudzālēm. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru