21. Janvāris, 2019
Vārda dienu svin: Agne, Agnese, Agnija

Ko iesākt ar depozītu sistēmu?

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Ko iesākt ar depozītu sistēmu?

Latvijā turpina virmot kaislības, saistītas ar depozītu sistēmas iespējamo ieviešanu. Lai arī domstarpības kā parasti grozās ap naudu, ar bankām depozītu sistēmai nav nekāda sakara — runa šajā gadījumā ir par iepakojumiem, bet, ja vēl vienkāršāk, tad galvenokārt par tukšajām pudelēm un arī skārda bundžām.

Pašā iepakojumu depozītu sistēmā arī nav nekā pārdabiska, un tādā vai citādā veidā tā pastāv gana daudzās pasaules valstīs. Šādas sistēmas esamība ļauj patērētājiem maksāt tikai par produktiem, savukārt iepakojumu nākas pirkt tikai vienreiz, lai gan arī šeit, protams, pastāv varianti. Ir valstis, kur tukšās pudeles un bundžas iespējams vienīgi samainīt pret jaunām, tikai pilnām līdziniecēm, ir valstis, kur tās vienkārši iespējams nodot jebkurā atbilstošā tirdzniecības vietā, gluži kā tukšās taras pieņemšanas punktos.

Tāpat iepakojumu depozītu sistēmas esamība padara tīrāku apkārtējo vidi, taupa dažādus resursus, kā arī veicina tā dēvētās aprites ekonomikas ieviešanu. Vārdu sakot, kopaina ir gluži vai idilliska, tomēr varas iestādēm kaut kā nevedas ar šīs idilles ieviešanu dzīvē, un arī plašas tautas masas pret iepakojumu depozītu sistēmu attiecas vienaldzīgi. Faktiski šādas iespējas, lai arī ne uz katra stūra, taču jau pastāv, pie tam bez jebkādas valsts līdzdalības un palīdzības. Arī Valmierā ikviens, kurš vēlas, var kā maksāt tikai par produktu (kā pieņemts teikt, oficiāli), tā samainīt stikla taru pret skaidru naudu. Pēdējā iemesla dēļ minētā tara arī nemēdz aizkavēties brīvā dabā, tā ka aprites ekonomika pie mums pastāv un darbojas.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
9. Maijs, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Ko iesākt ar depozītu sistēmu?

Ja tā jautā, tad atbilde: IEVIEST BEIDZOT! Un tautai tas nav vienaldzīgi. Jo partijām neērtā rosība ap šo sistēmu turpinās, pateicoties tieši tautas >11 tūkstošiem Saeimā iesniegto parakstu PAR. Laika aprēķiniem arī bijis turpat 10 gadu, kopš pēctecīgās valdības apņēmušās savās darbības deklarācijās ieviest sistēmu. Bet, ja par visa risinājumu uzskata vien sabiedrības izglītošanu (audzināšanu), tad efekts nebūs labāks kā savulaik daudzu piedzīvotajai komunistiskajai audzināšanai. Tāpēc gribētos turpmāk lasīt kaut dažus viedus autora priekšlikumus par tādu efektīvu un ekonomiski izdevīgu tautas vienaldzīgo masu izglītošanu. Jo tie daudzie tūkstoši, kas vieglu roku visur aiz sevis pamet izdzertās skārdenes, 2l alus u.c. PET pudeles skolas vecumu lielākoties pārauguši, TV vides raidījumus un internetā noteikti neskatās, "Liesmu" un citas avīzes nelasa, protams, nepiedalās arī sakopšanas talkās, utt. Tiešām gribētos zināt, KĀ izglītot šo sabiedrību? "Lēnie" ziemeļu kaimiņi jau pirms 10 gadiem saprata, ka lietišķi to risina tieši depozītu sistēma un savu simtgadi sagaidīja sakoptā vidē. Bet mums jau otrā dienā pēc Lielās talkas tukšās skārdenes daudzviet spīdēja vēl vārajā Gaujmalas zālītē un labi, ja 18.novembrī šo kaunu būs piesedzis jau sniedziņš...

Piekrītu!

Ne tikai "lēnie" igauņi, bet arī "uz rebēm fiksie" lietuvieši ir depozīta sistēmu ieviesuši. Tikai pārgudrie (un nopirktie) latvieši peld pret straumi. Un kā īsteni mazohisti katru gadu priecājas, ka Lielajā talkā izdevies pašu samētātos mēslus, tukšās "ādiņas" ieskaitot, atkal vairāk par kādu procentu savākt. Prieks, kur tu rodies!

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Ko jūs vēlētu valstij nākamajos 100 gados?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri