Kibermobings

- 3.Oktobris, 2018
Izglītība
Laikrakstā

Nav noslēpums, ka aizvien vairāk bērnu un jauniešu izmanto mobilās viedierīces, tāpēc būtiski ir viņus informēt par cieņpilnu saskarsmi interneta vidē. Mobilo sakaru operators BITE, sadarbojoties ar ekspertiem, atklāja iniciatīvu pret kibermobingu «Iekod pirkstā!» un tās ietvaros viesojās Valmieras Viestura vidusskolā, lai izglītotu bērnus un to vecākus par šo jautājumu.

«Emocionālā pazemošana internetā ir kļuvusi par aktuālu problēmu bērnu un pusaudžu vidū. Lai to novērstu, katram bērnam ir jāzina ne tikai par atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, bet arī, kā reaģēt, kad viņš ar to sastopas. Bērnam ir atbildīgi jādomā arī, ko pats publicē; nevajadzētu atbildēt uz agresora ziņām un komentāriem, tāpat situācijās risināšanā ir jālūdz palīgā vecāki un skolotāji,» sarunā ar vecākiem uzsvēra Gunita Kleinberga.

Kibermobings jeb emocionālā pazemošana internetā ir aktuāla problēma skolēnu vidū, tomēr 70% aptaujāto vecāku Vidzemē atzina, ka nezinātu, kā rīkoties situācijā, ja viņu bērnus skartu emocionālā vardarbība internetā.

«Virtuālajā vidē savstarpējā domapmaiņā vai saziņā ar citiem ir būtiski ievērot cieņpilnas attiecības un saraksti. Tieši tāpēc BITE sadarbībā ar ekspertiem šobrīd ir uzsākusi izglītojošo tūri Latvijas skolās, lai runātu un pievērstu uzmanību kibermobingam un soļiem, kā to mazināt. Tā kā virtuālajā vidē mūsu mute ir pirksti, tad aicinām aizdomāties, ka bieži vien ir «jāiekož pirkstā», gluži tāpat kā «jāiekož mēlē», lai nepa­steigtos uzrakstīt otru sāpinošu ziņu,» atzīst Karīna Javtušenko, BITES sabiedrisko attiecību vadītāja.

Pasākumā Valmieras Viestura vidusskolā piedalījās 2. – 9. klašu skolēni, kuriem bija iespēja iesaistīties izglītojošās un atraktīvās aktivitātēs – uzzināt, kas ir kibermobings un kā tas izpaužas; iemācīties, kā to atpazīt un kā rīkoties, ja esi saskāries ar kibermobingu; noskaidrot, kā mazināt kibermobingu jeb kā lietot mobilās ierīces un internetu atbildīgi. Šīs aktivitātes vadīja bērnu un pusaudžu psiholoģe Gunita Kleinberga, Latvijas Drošāka interneta centra pārstāve Ieva Jankovska, radio ētera personība, dīdžejs un kibersargs Toms Grēviņš, kā arī Rīgas improvizācijas teātra aktieri.

Kiberdienas pasākuma laikā īpaši lielu interesi bērnos raisīja gan kibersargu pieredzes stāsti, gan improvizācijas teātra aktivitātes, kuru laikā teātra etīžu veidā tika atspoguļotas tipiskākās kibermobinga situācijas, liekot skolēniem iejusties upura, varmākas un klusējošā vairākuma lomās. Piedaloties kopīgā fotoaktivitātē, bērni simboliski pauda apņemšanos ikdienā ievērot «Kibermobinga baušļus», kuru pamatā ir gan cieņpilnas savstarpējās attiecības, gan rīcība, saskaroties ar kibermobinga situācijām.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru