22. Augusts, 2019
Vārda dienu svin: Rudīte, Everts

Kastīte virs kastītes, un zemes dakteris ir klāt

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Pēdējos gados arī Latvijā arvien lielāku popularitāti iegūst biohumuss — organiskas izcelsmes mēslojums, ko iegūst ar slieku palīdzību. To pamatoti dēvē arī par zemes dakteri, kurš palīdz to atveseļot un bagātināt, jo satur augiem nepieciešamās vielas — fermentus, vitamīnus un augu attīstības hormonus. Latvijā biohumusa ražotāju nu ir tik daudz, ka viņiem jau ir pat pašiem sava asociācija. Viens no šīs nozares pārstāvjiem ir arī VALDIS ZARIŅŠ no Rūjienas novada.

Kastīte virs kastītes, un zemes dakteris ir klāt

Aktīvas un ražīgas

Valdis, atceroties šīs savas neparastās uzņēmējdarbības sākumu, saka:

«Kalifornijas sarkano slieku audzēšanu mājas pagrabā uzsāku pirms gandrīz četriem gadiem. Sākotnēji nopirku tikai vienu nepilnu kastīti ar sliekām. Biohumusa ražošana notiek kastēs. Kā vienā kastē organiskos savienojumus (kūtsmēslus!) sliekas ir apēdušas un pārstrādājušas, tā virsū liek nākamo kasti, un tā viņas ceļo no vienas barotnes uz nākamo, aktīvi vairodamās un čakli augstvērtīgo biohumusu ražojot. Četrdesmit dienu laikā slieku skaits spēj dubultoties. Ja, piemēram, šodien barotnē ir ieliktas tikai piecas sliekas, tad pēc četrdesmit dienām tur to būs jau desmit. Pēc darba, pārejot uz nākamajām ganībām, sliekas kastēs atstāj savus ekskrementus, kas tad arī ir biohumuss jeb slieku vermikomposts. Tas ir dzīvs mēslojums, kas satur pilna spektra mikroelementus. Atšķirībā no sintētiskajiem minerālmēsliem biohumuss nav tikai mēslošanas līdzeklis, tā ir vesela ekosistēma, kas spēj reģenerēties, tas nozīmē, ka ar biohumusu augsni var ielabot un atjaunot. Arvien tikai jāatceras, ka tīrā veidā biohumuss ir ļoti koncentrēts, tādēļ tas lietojams saprātīgi, sajaucot to ar augsni vai kūdras substrātu. Laboratorijas apstākļos ir pierādīts, ka biohumuss var būt līdz pat 1000 reizēm mikrobioloģiski aktīvāks nekā kūtsmēsli.

VALDIS ZARIŅŠ: «Tie dārzkopji, kas dārzāju vai puķu audzēšanā kaut reizi ir pamēģinājuši slieku biohumusu, to augstu novērtē un prasa vēl.» Ārijas Romanovskas foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
4. Aprīlis, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Partneri