20. Septembris, 2019
Vārda dienu svin: Marianna, Ginters, Guntra

Kas ir mehāniski atdalīta gaļa?

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Kas ir mehāniski atdalīta gaļa?

Jau sen par šo gribēju uzrakstīt, kad jaunajā žurnālā “Mans Mazais” ar izbrīnu izlasīju Dr. med. Zigurda Zariņa vērtējumu pelmeņiem, kur viņš cita starpā saka, ka “Reizēm man jautā, kas ir tā mehāniski atdalītā gaļa. Nav te nekādu noslēpumu, vienkārši no kauliem atdalīta gaļa!”. Gluži tik vienkārši vis nav, un arī par gaļu to grūti nosaukt – paskatieties, kā slavenais britu pavārs Džeimijs Olivers uzskatāmi demonstrē tās iegūšanu:

Tātad, mehāniski atdalīta gaļa (vistas, jo cūku un liellopu gaļu šādi “atkaulot” cilvēku pārtikas patēriņam jau kādu laiku ir aizliegts) ir samalts karkass kopā ar cīpslām u.c. atkritumiem, kuri pēc tam izspiesti cauri sietam, lai tādējādi atdalītu kaulu krikumus.  Atlikums ir sārta žurga, ko var samaisīt ar krāsvielām, sāli, garšas pastiprinātājiem u.c. E, un tad pārdot patērētājiem kā “nagetus” vai desas.  Gaļas pārstrādātāji to ar prieku dara, jo tā ir lēta zemākās kvalitātes izejviela!

Pieticīgi izsakoties, šādam produktam nav augsta uzturvērtība, bet lielo piedevu skaita dēļ  iespējamas nevēlamas blaknes, īpaši bērniem, tāpēc produktus, kuros ir mehāniski atdalīta gaļa, aizliegts iekļaut ēdienkartēs slimnīcās, bērnudārzos un citās izglītības iestādēs. Šo normu ievērošanu kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests, kas pirms pāris dienām atrada pārkāpumus – tajā skaitā mehāniski atdalīto gaļu – vairākos Jūrmalas bērnudārzos (ziņa portālā DELFI, oriģinālais ziņas avots – video, LNT raidījums TOP 10, 09.03.2014.). Raidījuma sižetā (sākas ar 20. minūti) par mehāniski atdalītas gaļas un piedevu kaitīgumu runā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dietoloģe Diāna Lagzdiņa, bet īpaši interesanta ir bērnudārza produktu piegādātāju komentārs: kā lai mēs zinām, ka produkti domāti bērniem? varbūt audzinātājām, vai suņiem un kaķiem?

Par mehāniski atdalīto gaļu (saīsināti MAG) ir rakstījusi arī Sandra blogā ar feinu virsrakstu “Kur palika gaļa?”, bet šeit pieejama zemnieku saimniecības “Kunturi” veidota tabula, kurā parādīts, kā veidojas gaļas izstrādājumu cena (pēc viņu datiem, mehāniski atdalīta vistas gaļa ražotājam izmaksā 35 santīmi jeb 50 eirocenti kilogramā).

Īsumā – mehāniski atdalīta jeb atkaulota gaļa faktiski ir atkritumi, ko ar likumu aizliegts pasniegt bērnudārzos un bērnudārzos. Kā lēta izejviela kopā ar neskaitāmiem E tā slēpjas pelmeņos, desās, cīsiņos, nagetos u.c. gaļas izstrādājumos, ko iecienījuši bērni. Problēma, kā to uzskatāmi demonstrē Džeimija Olivera video, ir bērnu nespēja vienmēr iedziļināties saturā un pašiem atšķirt labu mantu no sliktas – īpaši, ja produkts glīti noformēts un to reklamē atpazīstami multeņu varoņi.  Iedziļināties un lasīt sīko druku uz pārtikas iepakojuma pirms izlemt, ar ko barot sevi un savus bērnus, ir mūsu – pieaugušo – uzdevums.

Ivii

Tāpēc ir maksimāli jāizvairās no lētiem gaļas produktiem (desām, cīsiņiem, sardelēm u.c.). Tā vietā labāk retāk, bet iegādāties atbilstošas cenas un kvalitātes prduktus, nekā ik dienas ēst jau pieminēto MAG.

Retāk ēdīsi - ilgāk dzīvosi.

Retāk ēdīsi - ilgāk dzīvosi.

Valmierietis

Nu nebūšu pārtikas eksperts, taču man šķiet, ka šāds vistas korpusa malums nav daudz ko neveselīgāks par tiem pašiem spārniņiem, kājām un filejām, kas atdalīti brīdi iepriekš, un tam iemesls ir ar augšanas hormoniem piesātinātā barība, kas nepilnos 2 mēnešos cāli uzdzen līdz vistas parametriem.....pats video arī ir tendenciozs, ja piemēram pavārs būtu samalis vienkārši vistas filejas un tāpat grūstu bērniem sejās...viņi tāpat atrautos atpakaļ, jo retu kuru iepriecina jēla gaļa. Man vienkārši šķiet, ka vērsties vajadzētu vairāk pret šādas gaļas iegūšanas veidu vispār, jo atrast tās jebkuros produktos kaut ko noderīgu un veselīgu ir pagrūti .... visu nosaka cena un pircēju izglītības līmenis....un tas ir vis.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Partneri