19. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Sibilla, Teika, Lita

Kas gaida Latvijas ekonomiku 2013. gadā

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Kas gaida Latvijas ekonomiku 2013. gadā

Gadu mija ir piemērots brīdis, lai paskatītos, kas tad paveikts gada laikā un kas gaidāms nākamo 12 mēnešu laikā. Ar "Liesmas" lasītājiem vēlos padalīties Latvijas Bankas ekonomistu vērtējumos un prognozēs.

2012. gadā noslēdzās posms, kurā Latvija paveica neiespējamo misiju – pārvarēja krīzi bez lata kursa korekcijas. Līdz šim tas nebija izdevies nevienai valstij, un arī pasaules vadošie ekonomisti bija droši par Latvijas iekrišanu bezdibenī. Tomēr pērn tika sasniegta (uz Eiropas valstu fona) salīdzinoši strauja izaugsme (vairāk nekā 5%), kas krietni pārsniedza gan valdības, gan neatkarīgo ekspertu prognozes.

Makroekonomiskie skaitļi pamazām ienāk arī mūsu ikdienas dzīvē – pamazām aug jauno darba vietu skaits, rūpniecības un eksporta apjomi pārsnieguši pirmskrīzes līmeni, bet cilvēku došanās peļņā ārpus valsts gandrīz apstājusies. Var teikt, ka smagākie laiki Latvijai ir garām.

Tai pašā laikā Latvijā saglabājas vairākas problēmas, kas vēl nav atrisinātas. Pirmkārt, tas ir augstais bezdarba līmenis, kā arī sociālā nevienlīdzība.

Ja runājam par šogad gaidāmo, var prognozēt, ka Latvijas ekonomikas izaugsme palēnināsies, tomēr joprojām būs viena no straujākajām Eiropā. Tas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju ienākumus, kas turpinās tuvoties vidējam Eiropas līmenim (patlaban mūsu ienākums veido 60% no Eiropas Savienībā vidējā). Kā norāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs, atalgojuma līmenis 2013. gadā sasniegs pirmskrīzes līmeni (500 latus mēnesī pirms nodokļu nomaksas). Būs vērojama nozīmīga darba tirgus segmentācija, ņemot vērā kvalifikācijas līmeni. Ļoti pieprasīti un tāpēc daudz labāk atalgoti būs sava aroda meistari, kamēr ierindas darbiniekiem un palīgstrādniekiem klāsies ne tik labi.

Šā gada pavasarī Latvija izpildīs Māstrihtas kritērijus un saņems uzaicinājumu pievienoties eiro zonai. Līdz ar to būsim spēruši vēl vienu soli tuvāk dalībai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Iestāšanās OECD nozīmē nostiprināšanos starp attīstītākajām pasaules valstīm.

Lai mums visiem sekmīgs šis gads!

Varbut...

...Silakalna kungs varetu ko ieteikt ari klejojoso kaku sterilizacijas jautajuma?

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri