13. Decembris, 2018
Vārda dienu svin: Veldze, Lūcija

Kad kartupeļu raža lietus mākoņiem jānozog

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Brenguļu «Jaunozolos» šogad kūtī gaiļi dziedot ne tikai rīta agrumā, bet cauru dienu un arī vakaros. Saimnieks Ilmārs Immurs atceras ticējumu: ja gaiļi dzied arī vakaros, tas uz lietainu laiku. Tāds paredzējums gan varētu būt attiecināms vien uz septembri, jo visa vasara drīzāk bijusi pārāk sausa, grāvji stāvējuši tukši, pat dīķī ūdens nav bijis. Viņš uzskata, ka tieši sausums lielā mērā ietekmējis labības nogatavošanos un kartupeļu nobriešanas aizkavēšanos rudenī. Kad beidzot uznācis lietus, augi vēl steiguši padzerties.

Kad kartupeļu raža lietus mākoņiem jānozog

Taču septembrī gan situācija ar lauku darbiem pamatīgi sarežģījusies. Katra diena jāsāk ar domāšanu, ko dienā, kad vakar un vēl naktī pamatīgi lijis, vispār var darīt. Ja nevar nedz labību, nedz kartupeļus vākt, jāskatās, vai tomēr nevar zemi art. Kad arī aršanai lauki ir pārāk mitri, jādodas kaut ko pazāģēt mežā vai jāsagatavo kartupeļi vešanai uz novada skolām un bērnudārziem, arī uz Valmieru. Tāda vešana vismaz divas reizes nedēļā.

Kartupeļu nav daudz — 5,5 hektāri. Raža šogad ir skaista, tikai tā jādabū rokā, daždien burtiski lietus mākoņiem jānozogot. Šķirnei Bellarosa katrs bumbulis vai lielāks par kulaku, no viena tāda vien jau maltīte iznāk. Turklāt mazo šai šķirnei šoruden tikpat kā nav. Lieli, gludi, ar plānu mizu ir Ekselence. Ir jau arī starpība, vai katrā cerā ir 7 — 10 pamatīga kulaka lieluma kartupeļi vai vairāk par 10, bet vidēji lieli vai pat sīki. Šādu izskatīgu pārtikas kartupeļu izaudzēšanai jau no stādīšanas, pēc tam arī visos turpmākajos aprūpes darbos esot jāievēro citas tehnoloģijas, nekā sēklas audzēšanā. Kartupeļi tiek noglabāti pagrabā, jo visi klienti, ar kuriem saimniecībai ir saistības, ar tiem būs jānodrošina cauru ziemu līdz pat nākamā rudens jaunajai ražai.

KARTUPEĻU RAŽU VĒRTĒJOT. Ilmārs Immurs priecājas par tik dižajiem, ka vairāk par diviem rokā paņemt nevar. Ārijas Romanovskas foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
21. Septembris, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Ko jūs vēlētu valstij nākamajos 100 gados?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 

Partneri