Kad dzimtene (ne)sauc

- 26.Oktobris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

2018. gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 miljons un 934 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir par 15,7 tūkstošiem mazāk nekā pirms gada un par 34,5 tūkstošiem mazāk nekā pirms diviem gadiem. Katru gadu no Latvijas kartes zaudējam veselu pilsētu, pēc iedzīvotāju skaita lieluma apmēram kā Cēsis. Šai demogrāfiskajai lejupslīdei joprojām būtisku pienesumu dod emigrācija – pērn valsti pameta 17,7 tūkstoši, bet pēdējās dekādes laikā 238,2 tūkstoši iedzīvotāju. Ar aizbraukušo atgriešanos aizvien sokas gaužām vāji, lai neteiktu – katastrofāli. Būtībā nav arī tādu zāļu, kas šo problēmu spētu atrisināt, – tādas nav arī kaimiņiem lietuviešiem, kuriem pērn no valsts emigrēja 54 tūkstoši iedzīvotāju.

Uz šī fona visai traģikomiski šodien izskatās Latvijas Nacionālās attīstības plāns 2014.–2020. gadam, kura viens no mērķiem šajā laika periodā – «Veicināt Latvijas iedzīvotāju palikšanu un Latvijas valsts piederīgo atgriešanos Latvijā» – būtībā ir sabrucis kā kāršu namiņš. Šajā dokumentā prognozētie mērķa sasniegšanas rādītāji, kuri, cerot uz saulaino nākotni, izvirzīti 2012. gadā, izrādījušies pārspīlēti optimistiski – ja 2014. gadam migrācijas plānotais saldo skaitlis (-8500 tk.) bijis tuvu reālajam (-8652), tad 2017. gadā fiksētais (-7808) izrādījies stipri tālu no vēlamā (-1500). Un nav jābūt gaišreģim, lai prognozētu, ka arī 2020. gadā izvirzīto jau pozitīvo migrācijas saldo  – 1000 – mēs diez vai sasniegsim.

Jāpiemin, ka augstāk minētais dokuments ir galvenais vidēja termiņa attīstības plānošanas dokuments Latvijā. Tas ir arī Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030. gadam («Latvija2030») rīcības plāns. Arī pašā «Latvija2030» pie depopulācijas risku mazināšanas risinājumiem cēli minēta mērķtiecīgas migrācijas politikas īstenošana, kur kā iespējamie risinājumi būtu: atbalsta programmas, veicinot emigrējušo Latvijas iedzīvotāju atgriešanos Latvijā, un mērķtiecīgi regulētas, noteiktos apjomos ierobežotas imigrācijas politikas īstenošana demogrāfiskās slodzes mazināšanai, jo īpaši, ņemot vērā darba tirgus vajadzības. Tautieši neatgriežas, un arī cittautieši mūsu valsti neizvēlas par savu sapņu piepildītāju.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru