Kā kādreiz drukāja grāmatas un avīzes

- 16.Novembris, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Otrdienas vakarā Valmieras integrētajā bibliotēkā notika Agitas Lapsas organizētā saruna par tipogrāfijām Valmierā un poligrāfijas nozari, kas ilgus gadus pilsētai bijusi ļoti nozīmīga.

Gatavojoties šim pasākumam, Agita intervējusi sešus nozares darbiniekus, iegūstot ļoti interesantus materiālus. Pirmajam no šī sešnieka vārds tika dots Pēterim Siatkovskim, kas lielajā Nacionālās bibliotēkas akcijā Tavs grāmatplaukts dāvinājis LNB poligrāfijas vārdnīcu četrās valodās, bet Valmieras tipogrāfijā strādājis no 1966. līdz 1970. gadam. Pēteris pēc kara beidzis poligrāfijas skolu, iegūstot burtliča profesiju, viņa pirmā darbavieta bijusi Jēkabpilī, pēc tam Aknīstē, tad dienests armijā, kura laikā strādāts avīzes tipogrāfijā. Vēlāk strādājis Ilūkstes un Bauskas avīzēs, līdz nokļuvis Valmierā, pateicoties tipogrāfijas darbiniekam Pēterim Semjonovam. Vēl pirms tam jau ekskursijas laikā iepazinies ar ulmaņlaika burtlici Hehtu, bet lielākie nopelni nozares attīstībā tolaik, pēc Siatkovska kunga domām, bijuši direktoram Edgaram Avotiņam, galvenajam inženierim Voldemāram Knikstam, meistaram Jānim Amonam, Osvaldam un Ellai Kuģiem, Agrim Birzgalim. «Kolektīvs bija draudzīgs un jauns, tika iegādātas un uzstādītas jaunākas mašīnas, darbs gāja no rokas, iespiedām avīzes, grāmatas, brošūras, teātra afišas, uzņēmumu veidlapas, bija pasūtījumi pat no Maskavas, bet lielākais mūsu sasniegums bija, ka ar savu produkciju nokļuvām Maskavā, Tautas saimniecības sasniegumu izstādē,» atcerējās Pēteris Siatkovskis. Viņš arī uzskata, ka uzstādītā smagā rotācijas mašīna ēkai A. Upīša 7, kur savulaik 2. stāvā bijušas arī darbinieku kopmītnes, radījusi plaisas sienās.

AGITA LAPSA interesentiem rāda, kā izskatījās burtliču instrumenti, burtenes un klišejas, kad vienas avīzes četras lappuses svina burtu salikumā svēra 96 kg. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru