18. Septembris, 2019
Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita

Jubilejas gads kopš dalības ES

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Jubilejas gads kopš dalības ES

Maijs Latvijas pašu jaunāko laiku vēsturē ir nozīmīgs mēnesis, jo 4. maijā mēs atzīmējam Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas dienu. Tāpat 2004. gada 1. maijā Latvija pievienojās Eiropas Savienībai (ES), un šogad apritēja 15 gadu, kopš mēs esam šīs alianses dalībvalsts.

Dalība ES un vēlāk arī eirozonā šajā laika posmā ir kļuvusi tik pašsaprotama, ka daudzi no mums pat nepievērš īpašu ievērību ieguvumiem, ko sniedz šī dalība. Mēs par pašsaprotamu uzskatām iespēju bez ierobežojumiem šķērsot valstu robežas, strādāt vai mācīties citās Eiropas valstīs. Vienotais preču un pakalpojumu tirgus apvienojumā ar ES atbalstu jaunajām dalībvalstīm ir nodrošinājis kopējā dzīves līmeņa kāpumu, savukārt eiropeiskās demokrātijas standarti ir ļāvuši likvidēt vai mazināt virkni iepriekš pie mums pastāvējušu negāciju.

Arī, ja raugās no valsts politikas viedokļa, tad Latvijas dalība ES neapšaubāmi ir ļāvusi palielināt mūsu ietekmi un nozīmīgumu starptautiskajā arēnā. Latvija ir daļa no lielas demokrātisku valstu savienības un vienmēr var rēķināties ar pārējo dalībvalstu atbalstu tai svarīgos jautājumos. Dalība ES, jāpiebilst, ir cieši saistīta arī ar mūsu valsts dalību pasaules nozīmīgākajā starptautiskās drošības organizācijā – Ziemeļatlantijas aliansē un kalpo par mūsu drošības papildu garantiju.

Protams, apvienotajai Eiropai kā jebkurai savienībai, kas atrodas nemitīgā veidošanās un transformācijas procesā, ir arī savi trūkumi. Ne viens vien savienības mehānisms joprojām ir nepilnīgs, bet mēģinājumi šos mehānismus uzlabot bieži nonāk pretrunā ar dalībvalstu interesēm. Tajā pašā laikā ES stūrakmeņi un virzošais spēks vienmēr ir bijusi kompromisu, dialoga un interešu saskaņošanas māksla, un šis fakts ļauj arī nākotnē raudzīties ar zināmu optimismu.

Kopumā Latvijas dalība ES, neraugoties uz atsevišķiem trūkumiem, mūsu valstij ir nenoliedzams ieguvums. Savienības sastāvā aizvadītie 15 gadi to lieliski apliecina, ļaujot sekot līdzi mūsu Latvijas ekonomiskajai un politiskajai attīstībai. Mūsu visu interesēs ir arī attīstīt tālāku sadarbību ES iekšienē, būt vienai no tām savienības dalībvalstīm, kura aktīvi piedalās šajos procesos.

Vienlaikus mēs nekādā gadījumā nedrīkstam aizmirst, ka situācijā, kādā Latvija ir pašlaik, tā nepavisam nav atradusies vienmēr un ka šodienas pašsaprotamās vērtības un iespējas vēl pirms pāris gadu desmitiem daudziem no mums šķita tāls un nesasniedzams sapnis. Lai to visu nepazaudētu, lai Eiropa nenoslīktu izplatību gūstošajā populisma vilnī, mums visiem ir atbildīgi jāattiecas pret kopējās Eiropas tālāko nākotni. Viena no iespējām attiekties atbildīgi būs jau pavisam drīz – 25. maijā, kad gaidāmas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un es aicinu ikvienu no jums atbildīgi izvēlēties savus pārstāvjus. Latvijas dalības ES 15 gadu jubilejā mēs esam to pelnījuši.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
21. Maijs, 2019

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Partneri