21. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Jauniešus aicina piedalīties pētniecisko darbu konkursā "Gunāra Astras un viņa līdzgaitnieku loma Latvijas neatkarības atjaunošanā"

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Organizācija "Daugavas vanagi" sadarbībā ar Latvijas nacionālo arhīvu, Latvijas okupācijas muzeju, Pasaules brīvo latviešu apvienību un Eiropas Parlamenta informācijas biroju Latvijā izsludina pētniecisko darbu konkursa "Gunāra Astras un viņa līdzgaitnieku loma Latvijas neatkarības atjaunošanā" atkārtojumu.

 

Jauniešus aicina piedalīties pētniecisko darbu konkursā "Gunāra Astras un viņa līdzgaitnieku loma Latvijas neatkarības atjaunošanā"

Šogad apritēs trīsdesmit gadi, kopš 1983.gada 15.decembrī notika politiskā tiesas prāva pret mūsu brīvības un tiesību cīnītāju GUNĀRU ASTRU.

Rīgas ikdienā to atgādina pie Tieslietu ministrijas nama Brīvības bulvārī 34 piestiprinātā plāksne ar citātu no "Pēdējā vārda": “Mani šeit atvedusi mīlestība un cieņa pret mūsu tautu, kā arī varmācīgie pasākumi, kas vērsti uz manas tautas dvēseles nonicināšanu un noplicināšanu.” Pazīstamais žurnālists Pauls Raudseps savukārt pauž pārliecību: ''Katram Latvijas iedzīvotājam būtu jāzina par Gunāru Astru, kaut vai aiz cieņas pret viņa likteni un ticību brīvībai. Taču ne tikai tāpēc vien.”

Bet tā tas Latvijas sabiedrībā nenotiek. Gluži pretēji, laika posms no 1950.gada beigām līdz Atmodas sākumam joprojām maz pētīts. Par to vēsturniece Dr.hist. Daina Bleiere jau 2005.gadā rakstīja: ”Vēsturnieki nedarbojas vakuumā. Viņi ir daļa no sabiedrības un tieši vai netieši, apzināti vai neapzināti ietekmējas no sabiedrības intereses un pieprasījuma pētīt to vai citu periodu vai problēmu.”

Taču gadu gaitā notiek pārmaiņas. Latvijas nacionālā arhīva un Okupācijas muzeja vēsturnieki, pieminot 25 gadus kopš Gunāra Astras nāves.š.g.5.aprīlī LOM telpās atklāja virtuālo dokumentu izstādi “Tiesas procesi pret Gunāru Astru.” Dokumenti, kuru līdz šim bija pieejami šauram cilvēku lokam, tagad būs pieejami visiem interesentiem. Atliek tikai ieskatīties – www.archiv.la/astra/. Šī virtuālā informācija būs ļoti noderīga, atkārtojot konkursu ''Gunāra Astras un viņa līdzgaitnieku /laikabiedru loma Latvijas atjaunošanā.”

Konkursa rīkotāji izsludina jaunus termiņus:

  • pētījumu darba pieteikuma anketas, kas pieejamas konkursa mājas lapā www.pedejaisvards.lv, iesūtāmas līdz š.g.15.septembrim uz e-pasta adresi: konkurss.astra@gmail.com.
  • pētījumu darbi savukārt iesūtāmi līdz š.g.1.novembrim, tāpat uz minēto e-pasta adresi.

Plašāka informācija pieejama mājas lapā www.pedejaisvards.lv

Darbs turpināsies arī okupācijas gadu pētījumos. Lai atcerētos Gunāra Astras Pēdējā vārda 30gadi, LNA vēsturnieki š.g. decembra vidū atklās otru virtuālo dokumentu izstādi ''1983.gada politiskās prāvas okupētajā Latvijā'' kurā tiks eksponēti dokumenti no tiesas procesiem pret Intu Cālīti, Lidiju Doroņinu-Lasmani, Gunāru Freimani, Ģedertu Melngaili, Jāni Rožkalnu un Jāni Vēveri.

Aicinām konkursa dalībniekus savos pētījumos pievērsties gan Gunāram Astram, gan viņa līdzgaitniekiem/laikabiedriem. Ne tikai 1983.gada tiesu procesos skartajām personām.

Apskatāmi arī citu brīvības cīnītāju likteņi: Gunārs Rode, Juris Ziemelis, Knuts Skujenieks, Viktors Kalniņš, Žanis Skudra, Helsinku 86 dalībnieki u.c..

Konkursa mājas lapā www.pedejaisvards.lv lasāms izdevuma ''Archivs” 27.sējumā ievietotais raksts “Brīvības cīnītāji – disidenti”. Tas sniedz plašu ieskatu par ko cīnījās sirdsapziņas cietumnieki.

Šeit uzrādītās rosmes izskanēs konkursa nobeiguma sarīkojumā š.g.14./15.decembra nedēļas nogalē. Šādi mēs kopīgi atcerēsimies Pēdējā vārda 30 gadi, godinot Gunāru Astru un viņa līdzgaitniekus/laikabiedrus.

 

IMANTS BALODIS

Gunāra Astras piemiņas konkursa vadītājs.

Kontakttālr./fakss: 0049 (0) 7633-948518

E-pasts: berzaine@latviesi.com

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri