20. Februāris, 2019
Vārda dienu svin: Smuidra, Vitauts, Smuidris

Jauniešu saiets «Pieaugušo dzīve»

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Šovasar Valmieras SOS bērnu ciemats, pateicoties fondam  no Zviedrijas Livslust un sadarbībā ar Lattelecom un Moller Auto realizēja nebijušu projektu — vasaras saietu-spēli «Pieaugušo dzīve». Šī projekta ietvaros tika organizēts sešu dienu saiets jauniešiem lauku mājās «Slokas» Priekuļu novadā. Programmā ietverta vairāku dienu spēle, kas atbilst reālas pieaugušo dzīves situācijai ar darba tirgu un mājsaimniecības uzturēšanas izmaksām.

Jauniešu saiets «Pieaugušo dzīve»

«Šī projekta galvenais mērķis bija piedāvāt jauniešiem apgūt darbā iestāšanās prasmes. Prasmes atrast un izvēlēties sev piemērotu darbu, uzrakstīt korektu darbā pieteikšanās vēstuli ar CV, doties uz darba pārrunām un parakstīt darba līgumu,» stāsta projekta vadītājs Gints Trēziņš.

Lai mērķi īstenotu, notika saiets, kura laikā jauniešiem nācās izdzīvot četras pilnas dienas reālā darba tirgū, sastopoties ar darba tirgus izaicinājumiem, un atklāt savas stiprās puses drošā vidē, saprotot un piedzīvojot veiksmes un neveiksmes sekas.

Projektā piedalījās 18 jaunieši no sociālā riska mērķa grupas — 13 Valmieras SOS bērnu ciemata jaunieši, kā arī pieci jaunieši no Valmieras, Jelgavas, Smiltenes sociālā riska ģimenēm vecumā no 13 līdz18 gadiem.

Saieta programma bija pakārtota reālai pieauguša cilvēka darba dienai. Jaunieši no rīta devās pieteikties darbā, strādāja līdz pusdienām, pusdienās saņēma algas čeku, par kuru varēja izņemt nometnes naudu. Jāpiebilst, ka nopelnītā nauda bija arī prātīgi jātērē par naktsmītni, par ēdienreizēm, par vakara pasākumiem un, ja vēl kas atlika, tad saldumu bārā. Tādējādi jaunieši mācījās būt atbildīgi par naudas plānošanu, paši domāja, kā nopelnīt naudu, un paši to tērēja.

Uz vietas notika sešas dažādu arodu stacijas, kurās jaunieši varēja darboties un mācīties jaunu amatu.Tāpat jauniešiem katru dienu bija iespēja doties uz universitāti, kur varēja klausīties lekciju par kādu no tēmām ekonomikā, darba tirgu un seksuālo izglītību. Pēc universitātes beigšanas katrs jaunietis saņēma atestātu, kas pēcpusdienas darba tirgū deva divas reizes lielāku algu nekā parastiem strādniekiem.

Lekcijas universitātē bija ļoti augstas kvalitātes, un, kā atzina daži klātesošie, «noderētu pat pieaugušajiem». Tā saietā ar savām zināšanām dalījās Elita Ozoliņa, personāla un sociālo projektu koordinatore no Moller Auto, lekcijā par darba izvēli un izglītības nepieciešamību darba tirgū, Lattelecom Privāto un biznesa klientu atbalsta nodaļas vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns —  par darba tirgu Latvijā un Eiropā, darba algas apmēriem dažādās profesijās, darba meklēšanu, izvēli,  veiksmīgu darba pārrunu vadīšanu. Inetai Vizuliņai, jauniešu nodaļas vadītājai no SOS BCA Valmieras ciemata, bija lekcija par ģimenes budžeta plānošanu, regulāriem un neregulāriem maksājumiem īsākam un garākam laika periodam; Ritai Kubuliņai, lektorei no «Papardes zieds» — par ģimenes plānošanu, savstarpējām attiecībām, drošu seksu, ST slimībām.

Jaunieši katru vakaru dienas programmu noslēdza ar kopēju domu apli, kurā dalījās ar dienas iespaidiem. Tādējādi viņi varēja mācīties no savām vai citu jauniešu pieļautajām kļūdām un nākamajā dienā darba tirgū darboties veiksmīgāk.

Projekta laikā jaunieši darbnīcās ir saražojuši piecus dārza soliņus, septiņpadsmit putnu būrus, vairākas vilnas cepures un pērļu rokassprādzes, radījuši vairākas aptaujas anketas, kuras nodotas tālākai apstrādei Lattelecom tirgus izpētes komandai.

Saieta vadītājs Gints Trēziņš atzina, ka projekts ir izdevies. Jaunieši saieta laikā jutušies droši, atvērti darbojušies un dalījušies savos pārdzīvojumos, emocionālā saikne starp jauniešiem uzlabojusies. Jaunieši prot uzrakstīt korektu un kvalitatīvu CV, motivācijas vēstuli, pieteikumu un iesniegumu jaunai darba vai mācību iestādei. Jaunieši ir guvuši pieredzi darba pārrunās pie  amatniekiem un darba devējiem, saņēmuši korektu atgriezenisko saiti. Ticam, ka šī pieredze, kas izdzīvota caur pozitīvām emocijām, saglabāsies jauniešu atmiņā un būs noderīga reālajā dzīvē.

SOS CIEMATA JAUNIEŠI ar saietā tapušajiem ražojumiem. Publicitātes foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
15. Augusts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 

Partneri