22. Februāris, 2019
Vārda dienu svin: Rigonda, Adrians, Ārija

Jābauda festivāla noskaņa

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

No 3. līdz 5. augustam Valmierā valdīs mākslas atmosfēra. Valmieras vasaras teātra festivāla laikā varēs ne tikai skatīties izrādes, bet arī baudīt koncertus, kino vakarus un atpūtas laiku izdzīvot jaunuzceltajā festivāla pilsētā.

Jābauda festivāla noskaņa

«Ideja, kuru vēlamies paust: lai cilvēki atbrauc un piedzīvo to atmosfēru, ko piedāvā mūsu festivāls. Būs desmit dažādu nosaukumu izrādes, radoši eksperimenti, bet kopgaršu veidos tas kokteilis, kas ir viss šī festivāla saturs. Notikumu festivāla laikā būs daudz, un mēs vēlamies, lai festivāla apmeklētājs tos bauda,» sacīja festivāla direktors Reinis Suhanovs, kurš strādā radošā komandā kopā ar aktieri un režisoru Jāni Znotiņu un Liju Ozoliņu, kura palīdz organizēt jau trešā Valmieras teātra festivāla norises.

«Ja mums tas nepatiktu, mēs laikam to nedarītu,» sarunā ar «Liesmu» teica Lija un uzsvēra, ka trešā teātra festivāla programma ir visplašākā.

«Mūsu skatītāju gaidas, protams, uzliek lielu papildu atbildību, bet mēs visu laiku strādājam pie kvalitātes, lai tā ir ne tikai festivāla izrāžu saturā, bet arī visu notikumu radītajā atmosfērā,» sacīja Lija Ozoliņa, bet Jānis spēlējās ar sentenci par ideālismu un ideālo festivālu, kādam tam vajadzētu būt jau šogad, arī nākamgad un vēl.

«Mēs mudinām māksliniekus uz radošākiem eksperimentiem, un skatītāji tad arī ir tādi, kas grib sekot līdzi šim eksperimentam. Šis notikums ir tiekšanās pēc ideāla, jo, kad festivāls notika pirmoreiz, mēs apjautām — ja šādi radoši meklējumi ir iekustināti, tad ir muļķīgi apstāties. Tu kļūsti arī par situācijas ķīlnieku, bet kaut ko pārtraukt ir baigi sāpīgi. Darbs tiek atkal no jauna ieguldīts, un tu gaidi, kas atkal no jauna būs tapis, to gaida arī skatītājs,» vērtēja Jānis Znotiņš, piebilstot, ka nākamā festivāla idejas vienmēr virmo galvā, līdzko iepriekšējais noslēdzas, bet tāds tiešs darbs ar festivāla resursiem, sadarbība ar režisoriem, aktieriem būs nākamnedēļ, kad sāksies arī mēģinājumu laiks, kad jārealizē daudzas tehniskas nianses, kad ļoti daudz jādomā praktiski, jādomā par teātra festivāla dalībniekiem un skatītājiem. Līdz šim zināms, ka festivāla dzīve visspilgtāk kūsā tieši nedēļā pirms festivāla un trijās, četrās norises dienās, kad festivālu apmeklē vismaz 5000 kvalitatīvas mākslas baudītāju no visas Latvijas.

«Biļetes uz festivāla notikumiem ir pārdošanā, programmā ir arī vairākas bezmaksas norises. Pieprasījums pēc festivāla atmosfēras visvairāk aug tieši festivāla dienās. Pērn, kad programma bija orientēta uz bērnu un jauniešu auditoriju, likām papildizrādes,» stāstīja Lija Ozoliņa, bet festivāla direktors Reinis Suhanovs uzsvēra, ka arī šīs vasaras festivāla programmā ir repertuārs gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem un bērniem.

«Tas ir mūsu sociālais uzstādījums: festivāls ir domāts visai ģimenei, un tas ir laiks, kad būt kopā. Kā notiek ikdienā? Ja vecākiem jāiet uz teātri, ir vienmēr jāorganizē, kur paliks mazie, pirmsskolas vecuma bērni. Festivāla apstākļi ir demokrātiski. Vide ir brīva, atvērta, tu paej pāris soļus tālāk, kur mazais bērns izlēmis spēlēties ar akmentiņiem, bet tu joprojām esi piederīgs pasākumam. Festivāla publika ir ģimenes, cilvēki, kas vēlas laiku pavadīt kopā,» uzsvēra Rainis Suhanovs un atcerējās kādu mītisku stāstu par pērno vasaru, par ģimeni, kas vēlējusies vienu dienu pabūt Valmierā, paskatījusies pāris festivāla izrādes.

«Un viņi bija palikuši nakšņot mašīnā stāvlaukumā pie Sīmaņa baznīcas, jo festivāla atmosfēra bija tik ļoti iepatikusies, ka nākamajā dienā vēlējās baudīt visu, ko programma vēl piedāvā,» tā Reinis.

Nākamajā otrdienā soli pa solim sāks celt arī festivāla pilsētu. To darīs jaunie, topošie arhitekti, pilsētvides plānotāji no puspasaules. Viņi rādīs savu redzējumu par pilsētvidi. Festivāla organizētāji vēl īsti nezina, kāda šī pilsēta izskatīsies, bet zina, ka atmosfēra, ko tā radīs, būs kvalitatīva, mākslinieciska.

«Pilsēta būs pie Hanzas sienas. Festivāls šajās augusta dienās ienesīs īpašu atmosfēru Valmierā. Festivāla pilsēta būs atvērta ikvienam valmierietim, ciemiņam. Tur varēs baudīt koncertus, sarunas, kino vakarus, iegūt informāciju, mieloties. Mēs pilnīgi noteikti būsim aizbēguši no sarkanām, dzeltenām, baltām teltīm, mums būs alternatīva — īsta festivāla pilsēta, īsta un interesanta pilsētvide,» tā Lija, atgādinot, ka festivāla laikā daudzi notikumi noris vietās, kur ikdienā nav ierasti baudīt mākslu: tukšā peldbaseinā, ražošanas korpusos, mežā.

«Domājot par Latviju tās simtgadē, festivāls tiks veidots ar uzsvaru uz attīstību, meklējot vīziju par cilvēka un dvēseles, civilizācijas un pilsētas tālāko attīstību. Izrāžu mākslinieciskais un emocionālais saturs būs virzīts uz meklējumiem, kā pilnvērtīgāk, labāk, kvalitatīvāk dzīvot vidē, kurā esam šobrīd, un kāda būs tā vide, kurā nākotnē būsim mēs paši, bet visvairāk — mūsu bērni. Festivāla mākslinieku vidū būs Latvijas un ārvalstu nozares profesionāļi no Vācijas, Lielbritānijas un citām valstīm. Būtiska festivāla sastāvdaļa būs brīvdabas kino programma, muzikāli piedzīvojumi, kā arī norises festivāla centrā, kas būs pulcēšanās vieta skatītājiem un dalībniekiem. Visas festivāla dienas tur plānoti atsevišķi notikumi ar savu māksliniecisko saturu,» pārliecību par pilsētai un arī Latvijai svarīgo kultūras dzīves notikumu ieskicēja festivāla rīkotāji.

Līdz Valmieras vasaras teātra festivāla atklāšanai ir tieši divas nedēļas. Tātad vēl laiks to ierakstīt notikumu plānotājā. Festivāla rīkotāji «Liesmai» pastāstīja dažas nianses festivāla programmā.

Festivāla atklāšana sāksies piektdien, 3. augustā, plkst. 16, kad sadarbībā ar biedrības «Staro 100» festivālu «Latvijas Goda aplis» tiks iedegts ugunskurs un atvērta oficiālā festivāla pilsēta, notiks grupas «7 dēli» koncerts. Vēlāk dažādas aktivitātes, par kurām rūpēsies Valmieras teātra aktieris Pauls Iklāvs ar komandu, plkst. 21 uz Latvijas Goda apļa skatuves notiks ugunskura vakars ar mūziķi Renāru Veličko, bet plkst. 22 sāksies brīvdabas kino vakars. Pirmais filmu vakars notiks jau 2. augustā, un tie turpināsies visas festivāla dienas, izrādot īsfilmas un pilnmetrāžas filmas. Auditorijai būs iespēja atklāt kino no valstīm, kas tāpat kā Latvija šogad atzīmē simtgadi — Lietuvas, Igaunijas un Polijas, kā arī Somijas, kas gadsimta jubileju atzīmēja pērn. Šo darbu vidū ir eklektiskas animācijas filmas un krāšņi piedzīvojumu stāsti.

4. un 5. augustā notikumi festivāla pilsētā sāksies jau plkst. 11, kad kopā ar aktrisēm Alisi Danovsku un Elīnu Hanzenu gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties rīta vingrošanā, plkst. 14 turpat notiks radošas, izzinošas un sportiskas aktivitātes visai ģimenei «Skauti ienāk pilsētā», plkst. 21 uz Latvijas Goda apļa skatuves 4. augustā uzstāsies aktieri Ģirts Rāviņš un Mārtiņš Liepa, bet 5. augustā — Mikus Frišfelds. Visi pasākumi festivāla pilsētā būs bez maksas.

LIELĀ NOTIKUMA organizētāji — festivāla direktors Reinis Suhanovs (centrā), Lija Ozoliņa un Jānis Znotiņš — divas nedēļas pirms trešā Valmieras vasaras teātra atklāšanas uzsver, ka lielie un praktiskie darbi būs jāpaveic dažās dienās. Jāņa Līgata foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
20. Jūlijs, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 

Partneri