21. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Ingmārs, Ernestīne, Akvelīna

Inkontinences pacientiem jāizraksta atbilstoši un kvalitatīvi, nevis lētākie uzsūkšanas līdzekļi

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

No šā gada 1.janvāra stājušās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas paredz jaunu kārtību valsts kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču, tai skaitā arī inkontinences līdzekļu, izrakstīšanā. Jaunā kārtība var radīt ļoti lielas neērtības daudziem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kas sirgst ar inkontinenci jeb urīna/fēču nesaturēšanu – šo cilvēku dzīves kvalitāte lielā mērā atkarīga no tā, cik pieejami ikdienā ir kvalitatīvi uzsūkšanas līdzekļi jeb autiņbikses.

Diemžēl no saskarsmes ar ārstiem noprotu, ka mediķiem nav skaidras izpratnes par to, kā saskaņā ar jaunajiem noteikumiem pareizi izrakstīt inkontinences līdzekļus.

Pirmkārt, vēlos uzsvērt, ka ģimenes ārsti nepārkāpj likumu, ja tiem inkontinences pacientiem, kas uz vizīti ierodas atkārtoti un kuriem līdz šim izrakstītas konkrēta ražotāja autiņbikses, receptē tiek norādīts šis pats konkrētais izstrādājums. Tāpēc ārstam noteikti ir jāatceras pacientam pajautāt vai arī pacientam pašam ārstam ir jāatgādina, kādas autiņbikses cilvēks ir lietojis iepriekš un, ja konkrētais ražojums sniedz nepieciešamo komfortu, receptē tas arī jānorāda.

Šādi rīkojoties, iegūst gan ārsts, gan pacients: ārsts pacientam izraksta kvalitatīvu, pacienta atzītu un novērtētu inkontinences līdzekli, savukārt ārstam atkrīt lieks darbs, ja, izrakstot varbūt lētākas, bet pacientam nepazīstamas autiņbikses, tās pēc laika cilvēkam radīs dažādas veselības problēmas – ādas iekaisumus, u.c.

Savukārt pacientiem, kuriem pirmo reizi tiks izrakstīti inkontinences līdzekļi, receptē noteikti jānorāda kāda tipa autiņbikses tiek izrakstītas: tradicionālās, ko parasti lieto tikai guloši pacienti, jostiņbikses, kuras piemērotas gan sociāli aktīviem cilvēkiem, gan gulošiem pacientiem, vai uzsūcošās biksītes, kas derēs gan vieniem, gan otriem. Nedrīkst aizmirst arī norādīt problēmas smagumam atbilstošu uzsūkšanas pakāpi un izmēru, lai farmaceits var izsniegt atbilstoša tipa un uzsūkšanas pakāpes inkontinences izstrādājumus, kuri būs lētākie grupā, kas tagad iedalās: autiņbikses, jostiņbikses, bikses.

Ja pēc mēneša pacients ierodas izrakstīt jaunu recepti ar sūdzībām par nepiemērotu inkontinences līdzekli, kas radījis veselības problēmas, ģimenes ārsts, ambulatorajā kartē ierakstot šīs veselības problēmas, kas pacientam pasliktina veselības stāvokli un prasa papildus izmaksas ārstēšanā, ir tiesīgs izrakstīt jau citu inkontinences līdzekli, ne lētāko grupā.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā zvanīt, kā arī pierakstīties uz bezmaksas konsultāciju pa tālr. 67569696

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri