17. Oktobris, 2019
Vārda dienu svin: Karīna, Gaits

Iedrīkstēties – tas ir skaisti!

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

To savulaik teikusi Zenta Mauriņa. Manuprāt, šī viedās latvietes atziņa piederas arī šodienas publikācijai, pieminot Valmieras tautsaimniecības attīstības vēsturē būtisku personību. Šī vīra vairs nav mūsu vidū 17 garus gadus...

Iedrīkstēties – tas ir skaisti!

Ja šajā dzīvē viss būtu citādāk, tad uzņēmējs EDGARS ČAPUS sestdien, 23. februārī, būtu nosvinējis apaļu 60 gadu jubileju. Diemžēl par Edgaru pēdējoreiz publikāciju Liesmā rakstīju pirms 17 gadiem. Tas bija nekrologs akciju sabiedrības Valpro Corp. prezidentam no viņa nu jau bijušajiem darba kolēģiem. Divi datumi – 23.02.1959. un 7.02.2002. – apzīmēja pasūtīta slepkavas raidītu ložu aprautu mūžu.

Šodien Valmieru Latvijā bieži min kā piemēru rosīgai saimnieciskajai dzīvei, uzslavē par uzdrīkstēšanos, apbrīno par tālredzību... Lielā mērā tas noticis arī tāpēc, ka jau no pašiem pirmsākumiem atjaunotās Latvijas Republikas laikā Valmierā pratuši noturēt vecās rūpniecības pozīcijas un arī radīt jaunas, konkurētspējīgas jau visā pasaulē. Valmierā ražotas preces tagad pazīst visos kontinentos! Par to paldies arī viņam, toreizējam pilsētas uzņēmēju līderim.

Šodien pavērsim dažas interesantas lappuses no vairāk nekā 20 gadus senas pagātnes Valmierā, par to gādājis savās piezīmēs Edgara Čapus līdzgaitnieks Ugunsdzēšanas iekārtu rūpnīcā un vēlāk uzņēmumā Valpro Corp. Guntis Briedis.

«Uzsākām ražot nelielas, bet regulāras partijas eksportam. Galvenais produkts bija degvielas kannas. Tās eksportējām caur Vissavienības tirdzniecības firmām Ļenfintorg Ļeņingradā un Raznoexport Maskavā – somiem, arābiem, nedaudz uz Kanādu un Zviedriju. Parādījās valūta, un tai līdzi nāca nelielas iespējas caur šīm pašām firmām iegādāties dažādas rietumvalstu preces. Cenu starpība ar mūsu precēm – galvenokārt absurdā valūtas kursa dēļ – bija prātam neaptverama. Tomēr pamazām sākām pierast arī pie šiem astronomiskajiem cipariem, lēni un centīgi mācījāmies saprast un apgūt kapitālistiskās pasaules veiksmīgas iepirkšanas noteikumus. Tos nācās apgūst tiešā saskarsmē ar šo firmu menedžeriem, tādēļ visai bieži ar dažādiem braucamrīkiem bija jādodas garās nakts tūrēs uz Ļeņingradu un Maskavu.

TĀLIE DEVIŅDESMITIE... Edgars Čapus savā darba kabinetā ražošanas uzņēmumā, kurā no tikko studijas beiguša grāmatveža uzdienēja līdz pat vadītājam, kurš prata Valmieras metālistus noturēt peldus Latvijas ekonomikas juku laikos un droši stūrēja nu jau privatizētu uzņēmumu arī pavisam citā – tirgus ekonomikā. Foto no autora arhīva

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
26. Februāris, 2019

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri