19. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Jautrīte, Kamila, Digna

Epidemiologi aicina potēties pret cūciņām tos iedzīvotājus, kuri savas dzīves laikā šo poti nav saņēmuši

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Ņemot vērā šogad aprīlī – jūnijā novēroto saslimšanas pieaugumu ar epidēmisko parotītu (cūciņām), Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi aicina vakcinēties tos iedzīvotājus, kuri savas dzīves laikā poti pret cūciņām nav saņēmuši vai nav pārslimojuši šo slimību un tādēļ no saslimšanas nav pasargāti. Šogad reģistrēti 27 saslimšanas gadījumi, savukārt pagājušajā gadā ar epidēmisko parotītu visa gada laikā slimoja vien 10 cilvēki.

CC license
CC license

Vakcinācijai pret epidēmisko parotītu nav vecuma ierobežojuma, šo vakcīnu, ja nepieciešams, var saņemt jebkurā vecumā. Vakcinēties īpaši ieteicams pieaugušajiem, jo šogad lielākais saslimušo skaits konstatēts cilvēkiem darbspējīgā vecumā –17 līdz 48 gadus veciem. Cilvēkam, kurš nav potēts pret cūciņām, būtu jāsaņem vismaz viena vakcīnas deva. Savukārt augsta riska grupām – veselības aprūpes darbiniekiem, studentiem, ceļotājiem – jāsaņem divas vakcīnas devas. Vakcinācija nav ieteicama grūtniecēm, pacientiem ar smagu imūndeficītu, mērenas vai smagas akūtas slimības gadījumā.

Vienīgais efektīvais epidēmiskā parotīta profilakses veids ir vakcinācija. Minētā vakcinācija iekļauta Vakcinācijas kalendārā kopš 1983.gada. Pašreiz vakcinācijai izmato kombinēto trīs komponētu vakcīnu (MPR – vakcinācija pret masalām, epidēmisko parotītu un masaliņām), kas satur dzīvus novājinātus vīrusus.

Bērnu vakcinācija pret epidēmisko parotītu ir iekļauta Vakcinācijas kalendārā un tādēļ ir valsts apmaksāta. Vakcināciju bērniem veic divas reizes: 12 – 15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Savukārt vakcinācija pret epidēmisko parotītu pieaugušajiem ir maksas pakalpojums, kas, pēc SPKC veiktās ārstniecības iestāžu aptaujas, varētu maksāt aptuveni Ls 13.

SPKC epidemiologi atgādina, ka inficēšanas ar cūciņām parasti notiek gaisa pilienu ceļā – slimniekam klepojot, šķaudot, dažkārt arī ar slimnieka siekalām aptraipītiem priekšmetiem. Inkubācijas periods vidēji ir 15 – 18 dienas, tas var variēt arī no 11 – 25 dienām.

Epidēmiskais parotīts noris ar stiprām galvassāpēm, sāpēm locītavās, drudzi, vienpusēju vai abpusēju pieauss siekalu dziedzeru pietūkumu. Sajūtot minētos saslimšanas simptomus, vērsieties pie sava ģimenes ārsta. Ja nepieciešama mediķa konsultācija ārpus ārsta darba laika, zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).

Ja esat saslimis ar epidēmisko parotītu, atceraties, ka 12 – 25 dienas pēc inficēšanās ar vīrusu Jūs varat viegli inficēt citus. Palieciet mājās vismaz pirmās piecas dienās pēc simptomu parādīšanās brīža vai līdz brīdim, kamēr jūtaties labāk.

Epidēmiskais parotīts var radīt komplikācijas – vīruss var ietekmēt nervu sistēmu, izraisot vīrusu meningītu, galvassāpes, paaugstinātu jutību pret spilgtu gaismu. Vīriešiem, kuri saslimst pēc pubertātes vecuma, rodas sēklinieku iekaisums, tomēr tas samērā reti izraisa neauglību. Viena no epidēmiskā parotīta smagākajām komplikācijām ir kurlums. Tāpat iespējamas tādas retas komplikācijas kā encefalīts, pankreatīts, olnīcu iekaisums. Sievietēm, kuras saslimst, līdz grūtniecības 13.nedēļai pieaug spontānā aborta risks.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri