Džungļu izdzīvošanas ābece un citas karavīru lietas

10.Novembris, 2017
Viesis
Laikrakstā

Lai man piedod tie Vīru lietu lasītāji, kuri novembrī varbūt gaida kaut ko ļoti latvisku un patriotisku šajā lappusē. Jā, par latviešu puisi būs, taču citā formā un pavisam citā pasaules malā. Tomēr te, manuprāt, arī laba ziņa Lāčplēša dienas sakarā — latvieši allaž bijuši labi karotāji un augstu kotējušies visos bruņotajos formējumos, kuros bijuši. Šoreiz izzināsim  interesantas lietas no izdzīvošanas ābeces džungļos — visu no tā, ko man par savām gaitām Franču Ārzemnieku leģionā pastāstīja cēsnieks KRISTAPS OZOLIŅŠ, pagājušajā reizē vienkārši nevarēja lappusē satilpināt...

Ja tu būtu desantēts uz Robinsona Krūzo mītnes vietai līdzīgu neapdzīvotu salu pilnā leģionāra kaujas ekipējumā, vai tu tur spētu ilgstoši viens pats izdzīvot?

Ja pilnā ekipējumā, tad, protams, problēmu nebūtu. Mums vienas no mācībām, kuras papildus apguvām tajā laikā, kad atradāmies Franču Gviānā un kurās pēc divu nedēļu stažēšanās bija arī jākārto eksāmens, bija apmācības par izdzīvošanu džungļos. Nu, ja tu nokļūsti tādā krīzes situācijā...

Pastāsti, lūdzu, sīkāk par šo interesanto pieredzi!

Tev ir tikai speciāla, džungļiem domāta veste, kura elpo, ļaujot tev svīst. Vestē iekšā ir pašas nepieciešamākās lietas, kas tev vajadzīgas. Atsevišķā hermētiskā kastītē sērkociņi un šķiltavas, pie tam obligāti jābūt abiem šiem uguns iedegšanas avotiem.

Arī nazis?

Jā. Ja nebija nazis, tad citi leģionāri, atjautīgākie, bija iegādājušies tādu kā metāla zāģīti — asmenīti uz stieples, kuras galus uzliek uz pirkstiem. Tas ir  minimālais ekipējums, ko lika iegādāties jau Parīzē.

Vai tad šīs lietas leģionāram jāpērk par savu naudu?

Nu, viņi mums iedod vai nu savējo ekipējumu, kurš ne vienmēr ir tas labākais, jo arī leģionā tiek veikti iepirkumi, skatoties pēc lētākā piedāvājuma. Bet tu esi tik labs karavīrs, cik labs ir tavs ekipējums! Tāpēc pārsvarā tu pats to izveido — kas tev ir nepieciešams, kas tev pašam ir ērtāks.

Atgriežamies pie tām lietām, ko tu, Cēsu puika, reālos džungļos otrā pasaules malā nonācis, apguvi pavisam no jauna...

Tad nu šajās divās nedēļās mūs mācīja, ko mēs džungļos drīkstam ēst, kā iekurināt uguni, piemēram, lietū, kā lasīt karti, kā orientēties džungļos, lai neapmaldītos... Jo tur ir tā — pasper piecus soļus, pagriezies, un tu esi apmaldījies un vairs neko nesaproti! Mūs mācīja, kur džungļos labāk gulēt, kur mazgāties, kā pareizi mazgāties, kur iegūt dzeramo ūdeni.

POSTENĪ DŽUNGĻOS PIE FRANCIJAS KAROGA! Kristaps savā triju dienesta gadu laikā vienīgajā ārzemju misijā Franču Gviānā ar ieroci — Winchester slaveno pumpja bisi — rokās. Šādu šaujamo lieto džungļos, kur ierobežota redzamība, tāpēc nelieli šaušanas attālumi.

Komentāri
Pievienot komentāru