23. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Drīz atlidos arī Gada putns — pļavu tilbīte

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Jau atgriezušās dažas dzērves, ķīvītes, bet ornitologs Dmitrijs Boiko prognozē, ka putnu masveidīga migrācija šopavasar sāksies vien pēc pāris nedēļām. «Būs īsā laikā ļoti daudz putnu. Viņi pagaidām Polijā vai Lietuvā gaida, un tad būs putnu sprādziens labā nozīmē.»

Drīz atlidos arī Gada putns — pļavu tilbīte

Pirmie atgriezīsies putni, kas pārziemo tuvāk. Starp tiem būs arī pļavu tilbīte (Tringa totanus), pat nezinot, ka ir nosaukta par Latvijas 2018. Gada putnu.

Agrāk pietiekami bieži sastopamais putns šādu ievērību nu ieguvis tādēļ,  ka Eiropā tā izdzīvošana ir apdraudēta. Arī Latvijā 20 gadu laikā šo putnu skaits samazinājies pat uz pusi. Tas tādēļ, ka strauji samazinās (aizaug ar krūmiem vai tiek nosusinātas) mitras pļavas un mitrāji. Bet pļavu tilbīte ir viena no tām putnu sugām, kas apdzīvo tikai mitrus zālājus.

Pļavu tilbītei ir sarkanas, garas kājas un sarkans knābis ar melnīgsnēju galu. Putns ir līdz 29 cm garš, ar spārnu platumu gan līdz pusmetram. Riesta laikā pļavu tilbītei apspalvojums kļūst raibi brūns. Pavēdere ir nedaudz gaišāka nekā mugura. Šos putnus labi var pazīt lidojumā, kad uz virsastes līdz pusmugurai  redzams  balts apspalvojums, kas veido izteiksmīgu V.

Pļavu tilbīte ir bridējputns, kas ar garo knābi mitrā augsnes virskārtā vai  ūdenī meklē barību. Uz zemes starp garām zālēm to reizēm grūti pamanīt. Pamanīšanu gan atvieglo pļavu tilbīšu barošanās, kad tās pulcējas baros un skaļi «sarunājas». Ornitologi arī aicina tieši putnu balsīs ieklausīties, jo pļavu tilbītes no sugas māsām atšķir tas, ka tikai viņas prot svilpot melodiski.

SKAISTULE. Nenoliedzami pļavu tilbīte ir arī skaists putns.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
16. Marts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri