Burtnieku zirgu slava joprojām iet pa priekšu

- 30.Maijs, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Februārī Latvijas Zirgaudzētāju biedrības (LZB) biedru kopsapulcē par darbu aizvadītajā gadā apbalvoja labākos valsts zirgaudzētājus un nozares popularizētājus. Starp viņiem — Latvijas lielākā SIA «Burtnieku Zirgaudzētava», kurai pēc LZB pārraudzības datiem pērn visvairāk dzimuši kumeļi, visvairāk novērtēto jaunzirgu un ganāmpulkā — vislielākais zirgu skaits. Kā tas izdodas, to «Liesma» vaicāja SIA «Zirgaudzētava Burtnieki» saimniekiem JĀNIM un ILONAI JURAŠIEM.

Kad «Liesma» ierodas staļļos, laukumā starp tiem skatu piesaista apaļa, prāvu izmēru koka jaunbūve. Vaicājam: kas tas par brīnumu?

Jānis, verot vaļā durvis un ļaujot ieskatīties, kas iekšā notiek, komentē: «Jaunbūve ir zirgu karuselis jeb gudrs robots — zirgu trenažieris. Latvijā pagaidām tādi ir tikai divi. Tajā ar datorprogrammas palīdzību zirgu treniņos soļiem vai rikšiem maina ātrumus un virzienus. Vienlaikus karuselī muskuļus izkustina seši zirgi. Nodarbība notiek stundu, tad nāk nākamie. Iekārtu iegādājāmies Holandē, bet koka konstrukcijas būvi tai apkārt uzbūvēja vietējie amatnieki. Iekārta atpelnīsies 2,5 gados. Ieguvumi: ieekonomējam gan laiku, gan arī vismaz trīs cilvēku darba izmaksas. Karuselis lieliski noder arī zirgu staigāšanai un veselības profilaksei pēc kastrācijas. Pirkums ir viena no mūsu pašu pēdējām lielākajām attīstības investīcijām.»

Cik ilgi divatā esat ģimenes uzņēmuma vadītāji, Jāņa vecāku — Valdas un Jāņa Jurašu — darba turpinātāji?

Jānis: «Viss mūsu ziņā ir piekto gadu. Tā kā zirgkopībā esam izvēlējušies bioloģiskās lauksaimniecības filozofiju, regulāri izejam bioloģiskās saimniekošanas sertifikāciju un īpašu vērību veltām zirgu barībai. Sienam un skābsienam visu izaudzējam un sagatavojam paši. Auzas gan neaudzējam, tās no kādas bioloģiskās saimniecības iegūstam abpusēji izdevīgā barterā. Mums pašlaik ir vairāk nekā 200 zirgu, lai viņus nodrošinātu ar ēdamo un ganībām, apsaimniekojam 280 hektārus, no kuriem 164 hektārus nomājam no Latvijas Agronomu biedrības. Nodrošinām 13 darba vietas, paši sevi ieskaitot.»

Ilona: «Tā kā pēc profesijas esmu veterinārā feldšere, tad uzņēmumā daru tieši to pašu, par ko agrāk te rūpi turēja Jāņa mamma Valda. Pareiza selekcija prasa zināšanas un pieredzi, daudz vēl apgūstu, bet nekas no jauna nav jāizgudro, jo Jāņa vecāki tieši selekcijā ielika labus pamatus, kas joprojām nes augļus. Vajag tikai prasmīgi iet to pašu ceļu! Joprojām staļļos ir Valdas un Jāņa Jurašu selekcionētās un atlasītās ķēves un to meitas, kas ar pareizajiem ērzeļiem rada izcilus pēcnācējus, pēc kuriem pircēji pat pierakstās rindā.»

KĀRUMU GAIDOT. Jānis Jurašs: «Bez zirgu konfektēm kabatā aplokā nav ko nākt! Te katrs prasa uzmanību, un te par katru zirgu ir savs — mūsējais stāsts!» Ārijas Romanovskas foto

Komentāri
Pievienot komentāru