21. Augusts, 2019
Vārda dienu svin: Linda, Janīna

Bērnunami godu nedara

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Valsts gatava dot darbu ģimenēm, kuras grib mācīties, lai pēc pusgada tajās jau kā specializētajās audžuģimenēs savas mājas un vecākus atrastu bērni, kuri pašlaik dzīvo bērnunamos.

Bērnunami godu nedara

«Es ļoti ceru, ka 570 pašlaik Latvijā strādājošajām audžuģimenēm klāt nāks vēl vismaz 500 ģimenes, kas pieteiksies, tiks apmācītas un strādās kā specializētās audžuģimenes. Lielākais mērķis jau ir, lai 1200 bērniem, kas pašlaik dzīvo institūcijās, būtu sava audžuģimene,» sacīja Valmieras SOS ciemata direktors Edijs Pētersons, kad «Liesma» lūdza komentēt, kāds ārpusģimenes aprūpē strādājošiem liekas 2018. gads.

Pašreizējā sistēma bērnus samaļ

«Šis būs pārmaiņu gads. SOS ciemati turpinās piedāvāt jau esošo ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu, un ir plānots, ka no 1. jūlija bērnus varēs uzņemt arī specializētās audžuģimenes, proti, ļoti konkrēti palīdzot ģimenisku vidi rast gan zīdaiņiem, kas jāizņem no bioloģiskās ģimenes, gan profilējoties par specializēto audžuģimeni, kas atbalsta bērnus, pusaudžus, jauniešus, kam ir noteikta invaliditāte, piemēram, funkcionālie traucējumi,» uzsvēra Edijs Pētersons, atgādinot, ka beidzot valsts ir sasparojusies un deinstitucionalizācijas projekta laikā, kas Latvijā jārealizē līdz 2023. gadam, īpaša uzmanība pievērsta arī ārpusģimenes aprūpes sistēmas reformēšanai.

«Pārmaiņu procesa dienaskārtībā ir aprūpes iestādes, un tas ir likumsakarīgi, jo var pastāvēt tas, kas mainās. Valsts ir sasparojusies reformu procesu menedžēt, tam piesaistot finansējumu, un tas notiek pirmoreiz pēdējo 25 gadu laikā, kopš Latvijā sociālo pakalpojumu sistēma vispār tika veidota. Pastāvošā ārpusģimenes aprūpes sistēma bērnus samaļ, un tā ir pēckara palieka. Mazos bērnus sociālās aprūpes centros nedrīkstēja ievietot jau sen, tāpēc uz plānotajām pārmaiņām raugos optimistiski,» tā E. Pētersons, kurš zināja arī dalīties pieredzē, kā deinstitucionalizācijas procesam cauri iets Eiropas valstīs, tostarp Igaunijā un Lietuvā.

BĒRNUNAMU BĒRNI sapņo par jaunu dzīvi, kurā viņiem būtu pats galvenais — mammas un tēta mīlestība un drošības sajūta, mājas, ģimene, kurā izaugt par cilvēkiem, kuri paši prastu mīlēt. Foto ilustratīva nozīme

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
10. Janvāris, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Ne jau bērnu nami godu nedara

Latvijai vispirms godu gan nedara mātes un tēvi, arī radinieki, kas mazus bērnus pamet likteņa varā vai valsts aprūpē (izņemot traģiskus gadījumus, kad vecāki iet bojā). Rakstiet vairāk par amorālajiem cilvēkiem, kas bērnus pamet. Kauniniet viņus, nevis zākājiet bērnu namus, kas pagaidām daudziem bērniem ir vienīgās mājas. Ir jautājumi, kas jārunā valdības sēdēs, pašvaldībās, bāriņtiesās, pieļauju pat, ka pedagoģiskos izdevumos, bet kurīem nav un nedrīkst būt vieta publiskā laikrakstā. Vai jūs, žurnālisti nevarētu kaut nedaudz ielūkoties tā puisēna vai meitenes dvēselē, kuriem bērnu nami ir vecāku vietā. Tāpat kā sirds sāp bērnam, kura tēti vai mammu kāds publiski nopulgo, tā arī par bērnu namu pulgošanu sirsniņas sāp turienes bērniem. Turklāt šie bērni taču mācās skolās kopā ar normālu ģimeņu bērniem. Vai neesat aizdomājušies, ka šādas publikācijas bērnu namu audzēkņus citu bērnu acīs padara par zemāk vērtējamiem tādēl vien, ka viņi nāk no bērnu nama, kas "godu nedara"
Ziniet, kad Liesmā pamanu šādus rskstus, kas bērnu domāšanu var ietekmēt negatīvi, es tās avīzes no meitām, kuras ir tik pieaugušas, ka arī sāk avīzes lasīt, sāku pat slēpt.
Pareizāk gan būtu, ja jūs šādus, bērnus sāpinošus rakstus turpmāk paši paslēptu tik dziļi atvilknēs, lai tie nekad vairs dienas gaismu neierauga. Šobrīd sabiedrībā aktuāls ir jautājums par psiholoģisku vardarbību pret bērniem. Padomājiet, vai tā reizēm nav arī Liesmas rakstos!
A.B

Varbūt pat tēma nav pie vainas

Bet galīgi garām ir virsraksts! Nu, padomāt vajag taču, pirms ko tādu varbūt pat sakarīgam rakstam virsū liek! Varbūt pat vairākas reizes, no dažādām pusēm.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Partneri