22. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Tamāra, Dziedra

Bērni dzimst, nenojaušot par pabalstiem...

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Demogrāfiskā situācija ir tēma, par kuru pēdējā laikā dažādos mērogos spriests diezgan bieži un daudz. Taču no spriešanas vien bērni nedzimst. Arī no tā, ka mākslinieki no skatuves aicina vairoties Latvijai, ne. Vai šo procesu reāli veicinātu lielāks valsts un pašvaldību atbalsts jaunajām ģimenēm?

Bērni dzimst, nenojaušot par pabalstiem...

Spriežot pēc tā, ka, reģistrējot jaundzimušo, jaunie vecāki mēdz painteresēties, kur to darīt būtu izdevīgāk (to nenoliedz arī novados), varētu secināt, ka zināma nozīme atbalstam ir.

«Liesma» painteresējās, vai tiešām novadu pašvaldībās attiecīgā pabalsta apmērā un nodrošinājumā ar vietu bērnudārzā ir būtiskas atšķirības, un vai pašvaldībās, kur jaunie vecāki tiek atbalstīti, dzimst vairāk bērnu.

Burtnieku novadā

Ņemot vērā, ka vecāki jaundzimušo var reģistrēt jebkurā sev izdevīgākajā dzimtsarakstu nodaļā, un to, ka vecāki bieži vien ir deklarēti dažādās adresēs, arī Burtnieku novadā novērots, ka reģistrācijas izvēle tiek izdarīta par labu tai pašvaldībai, kurā izdevīgāki pabalsta saņemšanas noteikumi un pabalsta apmērs. Piemēram, viens no vecākiem ir deklarēts Burtnieku novadā, otrs strādā vai dzīvo un ir deklarēts Rīgā, Valmierā vai citur. Abi īrē dzīvokli citā pašvaldībā, bet bērniņu izvēlas reģistrēt un saņemt jaundzimušā aprūpes pabalstu Burtnieku novadā, jo tur tas ir lielāks nekā citā pašvaldībā. Esot arī gadījumi, kad tieši šie vecāki pēc neilga laika un pabalsta saņemšanas maina deklarēto dzīvesvietu jaundzimušajam, jo novadā faktiski nedzīvo. Taču ir arī gadījumi, kad vecāki tiešām dzīvo Valmierā, bet viens no vecākiem deklarēts novada adresē un izvēlas reģistrēt bērniņu Burtnieku novadā, lai saņemtu šo pabalstu, iestātos rindā uz bērnudārzu un iegūtu vietu jaunajā pirmsskolas izglītības iestādē «Burtiņš».

2016. gadā Burtnieku novadā piedzimuši un deklarēti 107 bērni. Dzimšanas reģistrācijas brīdī vienlaikus ar dzimšanas apliecības izsniegšanu tiek deklarēta arī jaundzimušā dzīvesvieta. Ja viens no vecākiem Burtnieku novadā dzīvo ilgāk par 12 mēnešiem un bērns tiek deklarēts novada adresē pie šī vecāka, pašvaldība jaundzimušā aprūpei piešķir 170 eiro pabalstu.

No visiem 2016. gadā deklarētajiem jaundzimušajiem bērniem 93 ir reģistrēti Burtnieku novada dzimtsarakstu nodaļā. Desmit jaundzimušie reģistrēti citā dzimtsarakstu nodaļā, bet deklarēti Burtnieku novada adresē un arī saņēmuši pabalstu. Tikai četros gadījumos ir reģistrēts citas pašvaldības vecākiem dzimis bērniņš, kas arī netiek deklarēts Burtnieku novada adresē un šo pabalstu nesaņem.

No visiem aizvadītajā gadā novadā reģistrētajiem jaundzimušajiem piecu deklarētā dzīvesvieta jau mainīta uz citu pašvaldību, savukārt trijās citās pašvaldībās dzimušo bērnu vecāki par savu oficiālo dzīvesvietu izvēlējušies Burtnieku novadu.

Attēlam ir ilustratīva nozīme

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
19. Maijs, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri