22. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Emīlija

Baldriānu un citus augus augstākā godā celt

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Apzināt un izvērtēt vairāku Latvijā augošo ārstniecības augu sugu unikālos ģenētiskos resursus, salīdzinot tos ar ārzemēs audzētajām un kultivētajām šķirnēm, šogad ir sākuši zinātnieki no SIA «Field and Forest» un Vides risinājumu institūta. Ir pieļāvums, ka pie mums savvaļā, vēl ne pārāk piesārņotā dabiskā vidē gadu desmitiem iedzīvojušies augi ir saglabājuši daudz izcilākas ārstnieciskās vērtības nekā ārzemēs īpašās plantācijās kultivētie. Ārstniecisko augu apzināšana un to sēklu kolekcijas veidošana notiek projekta «Medicīnisko un aromātisko augu daudzveidības palielināšana» ietvaros.

Baldriānu un citus augus augstākā godā celt

Projekta zinātniskā vadītāja Arta Kronberga: «Mēs bieži vien paši neapzināmies, kādas vērtības aug mums tepat blakus — dārzā, mežā, pļavās. Latvijas izcelsmes ārstniecības augu ģenētiskie resursi ir mūsu dabas resursu mantojums. Mūsu iecere ir apzināt, savākt un novērtēt šo ģenētisko mantojumu, lai spētu saglabāt to arī nākamajām paaudzēm.»

Šogad ģenētiskos paraugus iecerēts savākt no ārstniecības kumelītēm, ārstniecības pienenēm un baldriāna. Tā kā jūlija nogale un augusts pie mums ir baldriāna galvenais ziedēšanas laiks, kad pēc sīkajiem gaiši sārtajiem vai gaiši violetajiem ziediem šo augu vislabāk var pamanīt, zinātnieki aicina dabas draugus un augu pazinējus talkā ziņot par vietām, kur savvaļā šie augi ir manīti lielākos apjomos. Viņi uzsver, ka būtiski ir apzināt šo augu atradnes visā Latvijā.

PĻAVĀS UN UPMALĀS PAMANĀMAIS. Baldriāni zied ar gaiši sārtiem vai gaiši violetiem ziediem. Kad tādi pamanīti, augu visvieglāk ir noteikt pēc īpaši smaržīgā sakneņa.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
1. Augusts, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri