20. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Ramona, Ritma

Atzinība starptautiskajā filosofijas olimpiādē

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

No 16. līdz 19.maijam Odensē, Dānijā norisinājās 21. starptautiskā filosofijas olimpiāde, kurā Latviju pārstāvēja Valmieras Valsts ģimnāzijas 12.c klases skolnieks Lauris Zvirbulis. Olimpiādes dalībniekiem četru stundu garumā bija jāraksta argumentētā eseja par vienu no četrām piedāvātajām tēmām. Lauris esejā piedāvāja savu redzējumu par Aristoteļa daiļradē paustajām atziņām par morāles un ētikas saistību ar mākslu. Neraugoties uz nopietno konkurenci – uz olimpiādi bija ieradušies 88 pārstāvji no 44 pasaules valstīm – Laurim izdevās iekļūt labāko starpā un izcīnīt atzinību.

Lauris Zvirbulis (foto: Valmieras pilsētas pašvaldība)
Lauris Zvirbulis (foto: Valmieras pilsētas pašvaldība)

Tā kā šogad tiek atzīmēta ievērojamā dāņu filosofa Serēna Kirkegora 200 gadu jubileja, līdztekus olimpiādes norisei dalībniekiem bija iespēja iesaistīties dažādās diskusijās un semināros, kas bija veltītas Kirkegora daiļrades padziļinātai izpētei.  Tāpat visi konkursa dalībnieki tika aicināti uz svinīgo pieņemšanu Odenses domē, kā arī tika iepazīstināti ar pilsētas ievērojamākajām vietām.

„Olimpiādes laikā uzzināju daudz jauna par Kirkegora daiļradi un dāņu filosofiju kopumā, kā arī ieguvu jaunus draugus – talantīgus, erudītus jauniešus, kuriem ir unikāls redzējums uz apkārt notiekošajiem procesiem. Ir patīkami komunicēt ar cilvēkiem, ar kuriem var gan jautri pavadīt laiku, gan arī intelektuāli pilnveidoties. Tā bija ļoti vērtīga pieredze!”

Lauris stāsta, ka pēc pamatskolas mērķtiecīgi izvēlējies vidējo izglītību iegūt tieši humanitārā un sociālo zinību novirziena klasē, kurā filosofija tiek pasniegta kā viens no specializācijas priekšmetiem. „Cilvēki nesaprot filosofijas nozīmi ikdienas dzīvē. Arī draugi regulāri prasa, ko es vispār apgūstu filosofijas nodarbībās. Taču filosofija ir zināšanu avots, no kura smelties iedvesmu, kā arī ņemt padomus, kā rīkoties dažādās dzīves situācijās. Turklāt, kā esmu pārliecinājies, filosofija attīsta kritisko domāšanu.”

Stāstot par nākotnes plāniem, Lauris norāda, ka joprojām atrodas pārdomu procesā par to, ko darīt tālāk, neizslēdzot filosofijas studijas kā vienu no iespējamām alternatīvām. „Tā ir ļoti svarīga izvēle, tādēļ turpmākos divus mēnešus veltīšu tam, lai analītiski paraudzītos uz visām alternatīvām un izsvērtu programmu priekšrocības un trūkumus. Mani interesē un padodas humanitārās zinātnes, tādēļ arī turpināšu papildināt zināšanas tieši šajā jomā. Neatkarīgi no lēmuma par to, kur un ko studēt, esmu pārliecināts, ka ar filosofiju turpināšu nodarboties! Es mājās daudz rakstu un turpināšu to darīt.”

Vaicājot par filosofijas nākotni Latvijā un pasaulē, Lauris ir optimistisks un pārliecināts par tās nepieciešamību: „Manuprāt, filosofijas galvenais uzdevums gan šobrīd, gan arī nākotnē ir uzdot pareizos jautājumus, lai rastu atbildes uz tiem jautājumiem, kas ir aktuāli ne tikai šobrīd, bet spēs sniegt vērtīgas vadlīnijas arī nākotnē. Šobrīd mēs redzam, ka darbos, kas tapuši pirms 200 - 300 gadiem, paustās atziņas ir spējušas pārdzīvot laiku un saglabāt nozīmīgumu. Mainās problēmas detaļas, ne būtība. Tādai jābūt arī mūsdienu filosofijai!”

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri