25. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Māra, Marita, Mārīte

Ātro maksas pakalpojumi

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Rēķinus par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) sniegtajiem maksas pakalpojumiem turpmāk neizrakstīs izsaukumu laikā, bet nosūtīs pa pastu.

Jāņa Līgata foto
Jāņa Līgata foto

Turpmāk rēķinus izrakstīs nevis dienesta brigādes mediķi izsaukuma laikā, bet tie tiks sagatavoti centralizēti un nosūtīti pa pastu. Šī kārtība stājusies spēkā no 14. maija, un pārmaiņas skar tos gadījumus, kad NMPD rēķins jāizraksta, jo izsaukums būtībā bijis nepamatots — personai nav bijusi  nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība un nav bijis apdraudējuma cilvēka veselībai vai dzīvībai.

«Mediķu primārais uzdevums ir palīdzības sniegšana, nevis administratīvo funkciju veikšana. Mūsu mērķis ir maksimāli atvieglot brigāžu darbu izsaukuma laikā, lai mediķiem nebūtu jānodarbojas ar lietām, kas nav saistītas ar ārstniecības procesu. Līdzšinējā kārtība izsaukumos nereti rada arī konfliktsituācijas, dažkārt pat apdraudējumu mediķu drošībai, īpaši, ja tie bijuši maldinoši izsaukumi, vai brigāde izsaukta, piemēram, pie iereibuša cilvēka, kuram nav nepieciešama medicīniskā palīdzība,» tā NMPD direktore Liene Cipule un uzsvēra: «Pārmaiņas attiecas tikai uz tām situācijām, kurās nav dzīvības apdraudējuma un dispečers par samaksu informējis zvanītāju jau izsaukuma pieteikšanas laikā.»

NMPD uzdevums ir glābt cilvēku dzīvības. Prioritāri ir izsaukumi, kur mediķi steidz palīgā situācijās, kad ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēka dzīvība. Šādos izsaukumos palīdzība tiek nodrošināta bez maksas. Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, stipra asiņošana, ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana, piemēram, infarkts, insults un cita.

Taču papildus tam dienests sniedz arī maksas pakalpojumus, kā, piemēram, medicīniskās palīdzības nodrošināšanu pasākumos, apmācības, pacientu plānveida pārvešanas. Viens no maksas pakalpojumiem ir arī brigādes izsaukums pie pacientiem gadījumos, kad jau izsaukuma pieteikšanas laikā ir zināms, ka nav apdraudēta personas veselība un dzīvība, — jaunā kārtība attieksies uz šiem izsaukumiem. Tāpat kā līdz šim jau pa telefonu sarunā ar 113 dispečeru centru zvanītāji tiks informēti, ka tas būs maksas pakalpojums. Izņēmums var būt situācijas, kad zvanītājs ir maldinājis dispečerus un mediķi notikuma vietā konstatē nepatiesas informācijas sniegšanu. Šādā gadījumā rēķins par NMPD brigādes izsaukumu tiks nosūtīts bez iepriekšēja brīdinājuma.

Atgādinām — ja pacients vēršas NMPD situācijās, kad nav apdraudēta veselība vai dzīvība, dienestam ir tiesības izsaukumā nenosūtīt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi vai arī saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 746 pacientam par šādu izsaukumu ir jāmaksā 40,14 eiro.

NMPD brigādes ik dienu izbrauc vidēji uz 1200 izsaukumiem, savukārt ik mēnesi vidēji 90 gadījumos tiek izrakstīti rēķini. Dienests ir iesniedzis Veselības ministrijai izvērtēšanai priekšlikumus maksas pakalpojumu cenrāža grozījumiem, kas turpmāk paredzētu 56 eiro samaksu par šādu izsaukumu.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
22. Maijs, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri