Atbalsts noder vienmēr

- 31.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Portālā

Kafejnīca "Divjūriņas" pie Kolkasraga darbojas jau otro gadu un ir kolcenieku Sigitas un Māra Grīnpukalu ģimenes lolojums. Tieši uz Kolku devāmies noskaidrot, kāda ir tālāk no pašvaldības centra dzīvojoša aktīva cilvēka pieredze sadarbībā ar pašvaldību.

Kolkasrags ir Kurzemes tālākais ziemeļu punkts, kur esošais zemesrags atdala Baltijas jūru no Rīgas jūras līča. Tas atpazīstams ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē, tāpēc par apmeklētājiem sūdzēties nevar. Tomēr Kolka atrodas 40 kilometrus no Dundagas novada centrālās pašvaldības un 80 kilometrus no Talsu novada, kur atrodas dažādas valsts iestādes, ko uzņēmējiem vajadzības gadījumā jāapmeklē. Tuvākā Grīnpukalu ģimenei ir Kolkas pagasta pārvalde.

Uz jautājumu, kā radusies doma par savas kafejnīcas atvēršanu, Sigita atbild, ka tā bijusi dažādu apstākļu sakritība. Pirms trīs gadiem SIA "Kolkasrags" saimnieks Jānis Dambītis piedāvājis šeit vietu, kur atvērt kafejnīcu, un Grīnpukali tam bijuši gatavi. Sigita stāsta: "Es 13 gadus stāvu pie plīts, jo pēc profesijas esmu pavāre. Pirms tam strādāju vietējā kafejnīcā "Zītari", mazliet skolā, bet, aizejot bērna kopšanas atvaļinājumā, atpakaļ darbā vairs neatgriezos. Vēlējāmies kaut ko paši sev. Nezinu, vai viss būtu izdevies, ja vīrs tolaik nestrādātu Norvēģijā, kur ieguvām finansējumu tam, kas pašlaik mums ir. Protams, visu darījām paši: plānojām, cēlām, iekārtojām."

Pirms kafejnīcas atvēršanas bija daudzas lietas jākārto: jādibina uzņēmums, jāsaņem no valsts iestādēm vajadzīgās atļaujas. Tad arī vislabāk izjutuši, kāda ir pašvaldības un citu valsts iestāžu darbinieku attieksme un darbs. "Risinot dažādus jautājumus pašvaldībā, par darbinieku attieksmi, kompetenci neko sliktu nevaru teikt. Kad kārtojām vajadzīgos dokumentus, novērtējām arī pagasta pārvaldes darbinieku ieteikumus, kur kas būtu meklējams, kādus jautājumus vispirms vajadzētu risināt. Tas bija svarīgi, ka idejas īstenošanai pretī ir atsaucīgi un pretimnākoši vietējās varas pārstāvji. Ir tik daudz lietu jāzina, ka viens cilvēks to visu aptvert sākumā nemaz nevar," uzskata uzņēmēja.

Uz jautājumu, vai īstenotā ideja arī tagad liek domāt, ka spertais solis bijis pareizs, uzņēmēja atbild apstiprinoši. Saņemtas labas atsauksmes, bet arī tas jāsaprot, ka visiem labi nekad nebūsim, viņa atzīst. Tagad, kad pašiem ir savs uzņēmums, pašvaldības iestādē nākas ieiet retāk. Daudzus dokumentus var aizpildīt elektroniski, kas atvieglo darbu un ietaupa laiku; grūtāk būtu tad, ja nāktos mērot ceļu līdz Dundagai vai Talsiem.

Līdz ar savas uzņēmējdarbības attīstību Sigitas ģimene vairs par darbu svešumā nedomā. Kafejnīca Kolkasragā darbojas tikai aktīvajā tūrisma sezonā – no maija līdz oktobrim –, tāpēc ziemā ir iespēja uzkrāt spēkus, lai pavasarī ar jaunu sparu atkal mestos darbos.

Grīnpukalu ģimenē aug vairāki bērni; viņi apmeklē vietējo skolu un interešu izglītības iestādi – Kolkas pamatskolu un Dundagas Mākslas un mūzikas skolas Kolkas nodaļu. Sigita teic, ka bērni novērtē to, ka mācību iestādes atrodas tuvu mājām un nav jāmēro garš ceļš uz citu novadu. Bērnu gan Kolkā paliek arvien mazāk. Tas redzams ik uz soļa: ir sakārtoti sporta laukumi un dažādotas brīvā laika pavadīšanas iespējas, bet jaunieši šo infrastruktūru vasaras laikā izmanto maz. Sigita domā, ka lietderīgas būtu kādas dienas nometnes, kurās bērni varētu saturīgi pavadīt brīvo laiku.

Uz jautājumu, vai pēc administratīvi teritoriālās reformas, kurā plānots apvienot Talsu, Dundagas, Rojas un Mērsraga novadu, viņas ģimenei un uzņēmumam būtiski kaut kas mainītos, skan atbilde: "Nē!" Daudzi valsts pakalpojumi pieejami elektroniski un centrs dažādām valsts iestādēm, kas nepieciešams uzņēmējam, vienmēr bijis Talsos. Pēc reformas, iespējams, arī kādas no Dundagas novada pašvaldības struktūrvienībām atrastos Talsos, bet mūsdienu iespējas jautājumus risināt elektroniski situāciju nesarežģī.

Aldis Pinkens, Kolkas pagasta pārvaldes vadītājs:

–     Mums pagasta pārvaldē ir kase, ko iedzīvotāji izmanto dažādu maksājumu veikšanai, piemēram, nekustamā īpašuma nodokļa apmaksai. Arī pašvaldības darbinieki izņem algu un avansu. Pagasta pārvaldē var deklarēt dzīvesvietu, saņemt dažādas izziņas, lai gan pieprasījums pēc tām ir samazinājies. Piemēram, agrāk daudz izziņu prasīja mācību iestādes. Tagad valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem ir iespēja saņemt nepieciešamo informāciju no datu bāzēm. Pagasta pārvaldē konkrētos laikos pieņem arī Dundagas centrālās administrācijas speciālisti no Pašvaldības policijas, bāriņtiesas, Sociālā dienesta. Vienu reizi mēnesī zvejniekiem pārvaldē ir iespēja nokārtot nepieciešamās lietas, lai nebūtu jābrauc uz Dundagu. Uzņēmējiem izsniedzam atļaujas ielu tirdzniecībā.

Ja ikdienā cilvēks ir apmierināts, viņam pašvaldībā neko daudz nevajag. Savukārt uzņēmējiem pašvaldība var palīdzēt, viņus izceļot un reklamējot rīkotajos pasākumos. Spilgts piemērs tam šogad bija Mājas kafejnīcu dienas Dundagas novadā, arī citi pasākumi.

Skatoties uz Māri un Sigitu, viņu divu gadu veikumu, saproti, ka ir vērts palīdzēt, jo ir attīstīta uzņēmējdarbība, viņi vairs nebrauc prom uz ārzemēm. Ja uzņēmējam ir ideja, palīdzīga roka no pašvaldības, tas viss iet kopā un veiksmīgi attīstās!.

Kafejnīcas "Divjūriņas" Kolkasragā saimniece Sigita Grīnpukale atzīst – lai gan attālums no Kolkas līdz uzņēmējam vajadzīgajām valsts iestādēm ir pietiekami liels, uzņēmuma darbību tas neietekmējot. Mūsdienās daudz kas ir izdarāms elektroniski. Edgara Lāča foto

___________________________________________________________________________________________

Pielikuma „Novadi rok dziļāk” materiāls. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par pielikuma saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds” un pārējās reģionālās izdevniecības, kas iesaistījušās projektā kā partneri. #SIF_MAF2019

Komentāri
Pievienot komentāru